۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زنان و خانواده در گفتگو با عیارآنلاین:

فرزندان بی شناسنامه نتیجه طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران

قاسم پور در پاسخ به اینکه آیا تغییر سن قانونی ازدواج اقدام صحیحی است گفت: به اعتقاد بنده این اقدام درستی نیست. مخالفین قانون سن ازدواج فعلی آمارهای مربوط به سن ازدواج محدوده ۱۳ تا ۱۸ سال را به آمارهای ازدواج زیر ۱۳ سال نسبت می‌دهند. این قانون منجر به  ثبت غیر قانونی ازدواج‌ها می‌شود و پیامدها و آسیب‌هایی در جامعه ایجاد می‌کند. فرزندان بی شناسنامه، آزادی عمل مردان و یا حتی زنان برای رها کردن خانواده ازجمله این پیامدها است.

فاطمه قاسم پور، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده گفتگویی با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، درخصوص طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی مبنی بر افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ به ۱۸ سال داشته که متن آن به شرح زیر است.

قاسم پور در پاسخ به اینکه آیا تغییر سن قانونی ازدواج اقدام صحیحی است گفت: به اعتقاد بنده این اقدام درستی نیست. مخالفین قانون سن ازدواج فعلی آمارهای مربوط به سن ازدواج محدوده ۱۳ تا ۱۸ سال را به آمارهای ازدواج زیر ۱۳ سال نسبت می‌دهند. در هر حال اگر آمارهای که در این خصوص ارائه می‌شود هم صحیح باشد تغییر سن قانونی ازدواج صحیح نیست.

وی ادامه داد: دلیل آن هم به این برمی‌گردد که سن ازدواج زیر ۱۸ سال عوامل متعددی دارد. سبک زندگی خاص یک منطقه برای مثال زندگی عشایری، افزایش نرخ آسیب‌های اجتماعی مثل فقر و حاشیه‌نشینی ازجمله عوامل هستند.

تصویب طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ به ۱۶ سال چه نتایجی به دنبال خواهد داشت: اگر این قانون تصویب شود، عملا اتفاقی که پیش می‌آید به این صورت خواهد بود که چون بسترهای فرهنگی یا عوامل آسیب زا حذف نشده‌اند ازدواج در سنین پایین صورت می‌گیرد ولی ثبت قانونی نمی‌شود.

وی ادامه داد:  این قانون منجر به  ثبت غیر قانونی ازدواج‌ها می‌شود و پیامدها و آسیب‌هایی در جامعه ایجاد می‌کند. فرزندان بی شناسنامه، آزادی عمل مردان و یا حتی زنان برای رها کردن خانواده ازجمله این پیامدها است.

قاسم پور در پایان تصریح کرد: قاعدتا بهترین مسیر پاسخگویی به نیاز جنسی ازدواج است ولی اگر قرار باشد تامین این نیاز از طریق ازدواج در سنین پایین صورت پذیرد می‌بایست بسترهای لازم نیز فراهم شود. مثلا زوجین برای ورود به عرصه خانواده تربیت شده باشند و آموزش‌های لازم را دیده باشند و یا اینکه از جهت اقتصادی نسبت به تشکیل خانواده بسترهای لازم فراهم باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: