استدلال‌های موافقان تصویب مالیات بر عایدی سرمایه

کارشناسان از صرفه انداختن سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه و هدایت سرمایه‌ها به بخش‌های مولد اقتصاد را از مهم ترین دلایل لزوم تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن می دانند که منجر به کنترل بازار مسکن خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، متوسط «شاخص دسترسی» به مسکن برای خانواده های شهرنشین کشور در سال ۱۳۹۴، به ۱۰.۳ سال و طول دوره انتظار (ذخیره یک‌سوم درآمد سالانه خانواد ها برای خرید مسکن) به ۳۱ سال رسیده است. یعنی اگر یک خانواده بخواهد مسکن مورد نیاز خود را تهیه کند، باید حداقل ۱۰ سال تمام درآمد خود را پس انداز کند. البته با افزایش قیمت های یک سال اخیر، خرید مسکن برای بسیاری از خانوارها به رویا تبدیل شده است. کارشناسان هجوم تقاضاهای سوداگرانه به بازار مسکن را یکی از دلایل افزایش قیمت ها در این بازار می دانند.

در دنیا، دولت ها برای کنترل نوسانات قیمت مسکن و کنترل سوداگری بازار مسکن، از مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) به‌عنوان ابزاری تنظیم گر استفاده می‌کنند. این مالیات بر مابه‌‌التفاوت قیمت خریدوفروش دارایی‌های سرمایه ای اعمال‌ می­شود و هدف آن از صرفه انداختن سرمایه‌گذاری سوداگرانه در این بازارهاست.

این مالیات در سال ۹۳ در قالب لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در مجلس مطرح شد ولی با نامه آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی و رای نمایندگان از دستور کار مجلس خارج شد. شهریور ۹۷ و پس از حدود ۴ سال، این مالیات در قالب طرح «الحاق یک ماده به قانون مالیات­های مستقیم»، با امضای ۱۱۷ نفر از نماینده‌های مجلس، اعلام وصول شد. در این گزارش مهم ترین استدلال های کارشناسان برای تصویب و اجرای مالیات بر عایدی سرمایه مورد بررسی قرار گرفته است.

کنترل سوداگری مهم‌ترین اثر CGT مسکن

کارشناسان بر این باورند که وضع مالیات بر عایدی سرمایه مهم‌ترین راه‌حل برای کنترل فعالیت سوداگرانه در بازار املاک است. فعالیت هایی چون خرید و فروش های مکرر و احتکار واحدهای مسکونی علاوه بر کسب سودهای هنگفت، باعث افزایش قیمت ها، ایجاد فساد و بروز مشکلات دیگر در بازار مسکن می‌شود. در همین راستا، پروین پور، عضو سابق شورای عالی مسکن،  ۱۳ بهمن در مصاحبه با پایگاه خبری تحلیلی مقاومتی نیوز گفت: « مالیات بر عایدی سرمایه جزو مالیات هایی است که باعث می شود سوداگری در بخش زمین و مسکن کنترل شود. اگر این مالیات در ایران اجرا شود مشکل بالا بودن قیمت مسکن و غیر منطقی بودن آن حل می شود.»

تولید کنندگان مسکن نیز از موافقان این مالیات هستند. ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران۲ مهر ماه ۹۷  گفت: « مالیات بر عایدی سرمایه کاملاً مناسب و مفید بوده و منجر به خروج سوداگران از بازار خواهد شد.»

هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید با اخذ CGT مسکن

تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه، با کاهش انگیزه سرمایه گذاری در فعالیت های غیر مولد، سرمایه‌ها را به بخش مولد اقتصاد کشور هدایت می­کند. کارشناسان بر این باورند که اخذ این مالیات موجب گسیل نقدینگی موجود کشور به سمت تولید و در نتیجه بهبود فضای کسب‌وکار خواهد شد. کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز، ۲۸ خرداد ۹۷ در مصاحبه ای اظهار داشت:  « روشن است که در اقتصاد رانتی ایران، حمایت از تولید بدون اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، شعاری غیر عملی و غیر مؤثر است». گفتنی است ذوالقدر و بهادری، نمایندگان مجلس نیز اخذ این مالیات را برای رونق فضای تولید کشور موثر می دانند.

CGT کنترل‌کننده نوسانات قیمت مسکن

کارشناسان، ثبات و امنیت اقتصادی برای متقاضیان واقعی مسکن را از دیگر مزایای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه، عنوان می کنند. در حوزه موردبحث، پیغامی، اقتصاددان ، راه‌حل کنترل افزایش بهای مسکن به بهانه افزایش قیمت ارز را مالیات بر عایدی سرمایه عنوان می‌کند. رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس و توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز تاثیرات اجرای این مالیات بر نوسانات قیمت مسکن را مثبت ارزیابی می کنند.

 

جمع‌بندی

  • در نهایت باید گفت، اجرای مالیات بر عایدی سرمایه اثرات مثبتی در تنظیم بازار مسکن و هدایت نقدینگی به سمت تولید دارد که می تواند بازار مسکن را از وضعیت کنونی خارج کرده و سبب شود متقاضیان، مسکن مورد نیاز خود را آسان تر تامین کنند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: