۱۲ آبا ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲
یک کارشناس حوزه نفت و گاز در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

بهره‌گیری از ظرفیت ترانزیت داخلی برای توسعه صنایع پالایشی

محمدصادق کریمی با اشاره به ظرفیت‌های موجود برای افزایش تولید فرآورده‌های نفتی گفت: ما اگر بتوانیم ۱۰ درصد باری که از کانال سوئز جابه جا می‌شود را از مسیر ایران عبور دهیم، در همین جابه جایی آن کامیونی که این بار را جابه جا می‌کند به اندازه پالایش ۷۰۰ هزار بشکه در روز فرآورده نیاز دارد.

به گزارش عیارآنلاین، با توجه به بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی از ۱۳ آبان، شناسایی و بهره‌گیری از همه راهکارهای موجود برای خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی بیش از گذشته اهمیت می‌یابد. کارشناسان حوزه‌ انرژی معتقدند که ایران ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه و پیشرفت و هم‌چنین مقابله با تحریم‌های نفتی دارد.

در این راستا محمدصادق کریمی، کارشناس حوزه نفت و گاز در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، با اشاره به ظرفیت‌های کشور برای مقابله با تحریم‌های نفتی گفت: در مورد راهکارهای درازمدت و اساسی، یعنی راهبرد ما باید این باشد که دیگر خام فروشی نکنیم و به سمت ارزش افزوده برویم. در حال حاضر ما در کشور یک ظرفیت ترانزیت داریم و می‌توانیم بار را از ایران خارج کنیم. برای روشن‌تر شدن مساله یک عددی به شما میدهم. ما اگر بتوانیم ۱۰ درصد باری که از کانال سوئز جابه‌جا می‌شود را از مسیر ایران عبور دهیم، در همین جابه‌جایی آن کامیونی که این بار را جابه جا می‌کند به اندازه پالایش ۷۰۰ هزار بشکه در روز فرآورده نیاز دارد.

وی در ادامه توضیح داد: یعنی شما باید یک پالایشگاه ۷۰۰ هزار بشکه‌ای بزنید تا فقط سوخت مورد نیاز کامیون‌هایی را بدهید که بار را از ایران خارج می‌کنند. بنابراین اگر شما به سمت ظرفیت پالایشی بروید کاملاً این طرف برای مصرف آن کشش وجود دارد. لذا نه فقط شما صادرکننده فرآورده درمنطقه می‌شوید، بلکه اگر اقتصاد گسترش پیدا کند مصرف کننده فرآورده نفتی نیز می‌شوید و به دنبال آن، اشتغال افزایش می‌یابد.

کریمی با اشاره به ضرورت افزایش تولید فرآورده‌های نفتی گفت: پس صادرات فرآورده نفتی یعنی بزرگ شدن اقتصاد و ترانزیت؛ که همین ترانزیت که ۱۰ درصد آن برای کانال سوئز است یعنی ۷۰۰ هزار بشکه ظرفیت اضافی پالایش نفت خام. بنابراین من کاملاً موافقم که باید به سمت کاهش خام‌فروشی برویم و با کشورهای همسایه و اطراف پیوند داشته باشیم که در موقع تحریم آنها را به خود وابسته کنیم.

این کارشناس نفت و از در پایان خاطرنشان کرد: مثلاً گاز را از کشورهایی وارد کنیم و به کشورهایی که نیاز دارند صادر کنیم و در مورد نفت و برق هم همینطور، باید با کشورهای همسایه پیوندهایی را به وجود بیاوریم که آمریکا در موقع تحریم هر کاری که خواست نتواند انجام دهد. این دو مورد یعنی خام فروشی و ایجاد پیوندهای استراتژیک منطقه ای با کشورهای همسایه، مواردی هستند که کلاً چاقوی تحریم را کند می ‌نند و نمی‌گذارند تحریم‌ها روی ما اثر بگذارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: