استاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد

کودک همسری؛ توجیهی برای طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران

حجت الاسلام حسین بستان درخصوص طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت: متاسفانه یک سری مسائل را در کشور خیلی بزرگ جلوه می‌دهند. کودک همسری نمونه آن است. به اعتقاد بنده کودک همسری برای توجیه طرح‌های همچون افزایش حداقل سن ازدواج دختران است. جهت قانون‌گذاری برای این چنین مسائلی باید به تفاوت‌های فرهنگی، قومیتی و جغرافیایی مناطق مختلف توجه شود.

به گزارش عیارآنلاین، فراکسیون زنان مجلس دهم با حمایت معاونت زنان ریاست ‌جمهوری، از آذر ماه سال ۹۵ در حال پیگیری طرحی تحت عنوان «افزایش حداقل سن ازدواج» است. هدف این طرح، افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ سال به ۱۶ یا ۱۸ سال و همچنین حذف تبصره‌ امکان ازدواج دختران زیر این سن با اذن ولی و تأیید مصلحت از سوی دادگاه است.

فراوانی طلاق در این سنین، عدم توانایی آنان در زندگی مشترک، عضویت ایران در کنوانسیون حقوق کودک و … ازجمله دلایل مطرح شده برای پیگیری این طرح است. مواردی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی عدم واقعیت آن‌ها را متذکر شده است و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان طرح این چنین طرح‌های در راستای اهداف سند ۲۰۳۰ است.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفتگویی با  حجت الاسلام دکتر حسین بستان، استاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه داشته که متن آن به شرح زیر است.

حجت الاسلام بستان درخصوص طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی مبنی بر افزایش سن ازدواج دختران از ۱۳ سال به ۱۶ سال گفت: نگاه مثبتی به این مضوع نداریم مگر اینکه ملاحضاتی وجود داشته باشد. مداخله در این قبیل مسائل باید به صورت حداقلی و با تدابیر لازم همراه باشد.

وی در پاسخ به اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند ازدواج موضوعی فرهنگی و اجتماعی است و نباید یک نسخه قانونی واحد برای تمامی قومیت‌ها نوشته شود گفت: به موضوع  بسیار مهمی اشاره کردید. جهت قانون‌گذاری برای این چنین مسائلی باید به تفاوت‌های فرهنگی، قومیتی و جغرافیایی مناطق مختلف توجه شود. به اعتقاد بنده در موضوع ازدواج این چنین دخالت‌ها و قانون‌گذاری‌های اصلا نباید وجود داشته باشند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه درحال حاضر شاهد ترویج اخباری مبنی بر افزایش کودک همسری در جامعه هستیم گفت: متاسفانه یک سری مسائل را در کشور خیلی بزرگ جلوه می‌دهند. کودک همسری نمونه آن است. به اعتقاد بنده کودک همسری برای توجیه طرح‌های همچون افزایش حداقل سن ازدواج دختران است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: