خرید تضمینی گندم؛ تراژدی هرساله کشاورزان

طی چندسال اخیر، افزایش نیافتن قیمت خرید تضمینی گندم متناسب با نرخ تورم و تأخیر در پرداخت مطالبات گندم‌کاران، خرید تضمینی این محصول را به یک تراژدی برای کشاورزان تبدیل نموده است. این تراژدی هرساله با توجه به قیمت ۱۷۰۰ تومانی گندم در ترکیه و همچنین قیمت ۲۸۰۰ تا ۳۷۰۰ تومانی این محصول در عراق احتمال قاچاق گندم به این کشورها را افزایش خواهد داد.

به گزارش عیارآنلاین، از جمله مهم‌ترین سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای خودکفایی در گندم، خرید تضمینی این محصول  از کشاورزان است. نرخ خرید تضمینی گندم هر سال با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و تصویب شورای اقتصاد دولت تعیین می‌شود. طی چند سال اخیر، قیمت پیشنهادی این وزارتخانه مورد پذیرش شورای اقتصاد قرار نگرفته است و این شورا علاوه بر تأخیر زیاد در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، بدون توجه به نرخ تورم سالانه، قیمت خرید این محصول استراتژیک را با کمترین میزان افزایش، اعلام نموده است. شاهد مثال این مدعا تأخیرهای دولت در اعلام قیمت خرید محصولات اساسی کشاورزی طی سه سال اخیر است.

خرید تضمینی گندم؛ تراژدی هرساله کشاورزان

امسال نیز با وجود ارسال به‌موقع پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد و با توجه به گذشت حدود ۵ هفته از شروع فصل کشت، خبری از اعلام قیمت‌ها از سوی شورای اقتصاد نیست. شهریورماه سال جاری و طبق گفته کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی، این وزارتخانه نرخ پیشنهادی خرید تضمینی را در زمان معین به دولت اعلام کرده و در حال حاضر، منتظر تصمیم دولت برای بررسی و اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ادامه روند کم‌توجهی دولت به موضوع خرید تضمینی گندم[۱] سبب به خطر افتادن امنیت غذایی کشور، دلسردی کشاورزان و خالی شدن روستاها خواهد شد. در این رابطه و به‌زعم ایمانی، رئیس بنیاد توانمندی سازی گندم کاران اعلام دیرهنگام نرخ تضمینی گندم باعث کاهش بهره‌وری در تولید می‌شود به‌طوری‌که کشاورز نمی‌تواند اقدامات مربوط به مراحل کاشت، داشت و برداشت را در زمان مناسب انجام دهد.

نرخ بالاتر گندم در کشورهای همسایه؛ زمینه‌ساز قاچاق گندم

طی چند ماه اخیر برخی اخبار مبنی بر خرید و احتکار گندم از سوی دلالان و قاچاق آن به کشورهای همسایه مطرح‌ شده است. موضوعی که از منظر اسدی، رئیس تشکل‌های کشاورزی، پایین بودن قیمت گندم داخلی، میل به فروش و قاچاق آن را به کشورهای همسایه افزایش داده است. در واقع، تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم و همچنین افزایش نیافتن قیمت این محصول استراتژیک طبق تورم باعث شده که کشاورزان به‌جای ارائه محصول تولیدی به دولت، آن را با قیمتی کمتر از نرخ خرید تضمینی و در ازای دریافت نقدی مطالباتشان به دلالان و واسطه‌ها برای مصرف خوراک طیور بفروشند. قیمت ۱۷۰۰ تومانی گندم در ترکیه و همچنین قیمت ۲۸۰۰ تا ۳۷۰۰ تومانی این محصول در عراق، احتمال قاچاق گندم از سوی دلالان  به این کشورها را نیز افزایش خواهد داد.

بررسی روند قیمت جهانی گندم نشان می‌دهد با توجه به افزایش نرخ ارز در ایران و خشک‌سالی پیش‌آمده در اتحادیه اروپا و برخی از مناطق روسیه، قیمت این محصول افزایش‌یافته است. قیمت جهانی این محصول در حال حاضر برای هر تن به‌طور متوسط بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ دلار است که با توجه به افزایش نرخ ارز سامانه نیما در ایران (۸۵۰۰ تومان) و بدون احتساب هزینه بیمه، حمل‌ونقل و عوارض گمرکی قیمت گندم کیلویی ۱۷۰۰ تا ۲۰۴۰ تومان خواهد شد. به گفته برخی کارشناسان، در صورت وابستگی کشور به واردات این محصول اساسی، برای تأمین گندم موردنیاز کشور باید[۲] ۲۴ هزار میلیارد تومان هزینه شود. توضیح آنکه این میزان هزینه تقریباً دو برابر میزان مبلغی است که دولت بابت خرید گندم به گندم‌کاران داخلی پرداخت می‌نماید.

***********

پی نوشت:

[۱] به اذعان بسیاری از کارشناسان، مواردی از قبیل تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم مناسب با نرخ تورم و تأخیر در پرداخت مطالبات گندم کاران سبب خروج غیرقانونی و قاچاق گندم طی چند ماه اخیر شده‌اند.

[۲] سالانه تقریبا ۱۲ میلیون تن

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: