۶ آبا ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲

بورس امروز نفتی می‌شود/ فرصت طلایی بخش خصوصی برای ورود به تجارت نفت

با توجه به تسهیل شرایط وزارت نفت برای خرید نفت از بورس اعم از کوچک‌سازی محموله‌های نفتی، دریافت تضامین ریالی و انعطاف‌پذیری در تعیین قیمت معامله، فرصتی طلایی برای بخش خصوصی مهیا شده است تا توانمندی خود را برای ورود به بازار نفت و صادرات نفت کشور اثبات کند.

به گزارش عیارآنلاین، سرانجام شورای عالی هماهنگی اقتصادی در روز ۲۷ شهریورماه با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی در داخل کشور به صورت ارزی را تصویب کرد. سپس در تاریخ ۱۸ مهرماه، شرکت ملی نفت با انتشار پیش‌اطلاعیه عرضه نفت‌خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران اعلام کرد که در نظر دارد تا پایان مهرماه امسال، نسبت به عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی اقدام کند. در این راستا بیژن زنگنه، وزیر نفت در کنگره نفت و نیرو اعلام کرد که ۶ آبان ساعت ۱۴ نفت در بورس عرضه می‌شود فلذا امروز تمامی نگاه‌های در ساعت ۱۴ به تابلوی بورس انرژی است تا اولین گام برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا برداشته شود.

با بررسی جزئیات شرایط عرضه نخستین محموله نفت خام سبک شرکت ملی نفت در رینگ بین‌الملل بورس انرژی که در اطلاعیه بیان شده است نکات مثبت  قابل ملاحظه‌ای در مقایسه شرایط عرضه نفت در تجربه‌های قبلی قابل مشاهده است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود:

نقاط قوت طرح عرضه نفت در بورس

۱- طبق این مصوبه شرکتهای بخش خصوصی می توانند بدون احراز صلاحیت و صرفا با انجام شرط ورود و پرداخت ریالی ۱۰ درصد ارزش سفارش، وارد معامله شوند.

۲- مقصد حمل و فروش نفت خام سبک خریداری شده آزاد بوده و صادرات به تمام کشورها به جز سرزمین اشغالی فلسطین مجاز است و بخش خصوصی میتواند حتی به مشتریان شرکت ملی نفت نیز نفت بفروشد.

۳- محدوده نوسان قیمت پایه و قیمت مجاز در این عرضه به صورت نامحدود خواهد بود. در حالی که در تجربه‌های قبلی قیمت هر بشکه نفت تنها تا ۵ درصد زیر قیمت بازار قابلیت انعطاف داشت؛ در مصوبه کنونی این کف قیمت برداشته شده است.

۴- در تجربه‌های قبلی، دریافت نفت توسط بخش خصوصی نیازمند ارتباط و پیگیری با کارکنان وزارت نفت بود در حالی که طبق مصوبه کنونی شرکت‌های خصوصی نفت مورد نیاز خود را بدون نیاز به واسطه‌ها و از سازوکار بورس تامین می‌کنند.

۵- طبق مصوبه کنونی محموله‌های نفتی در احجام کوچک ( ۳۵ هزار بشکه‌ای) خرید و فروش می‌شوند درحالی که در تجربه قبلی محموله‌ها در حجم بسیار بزرگ ( ۵۰۰ هزار بشکه‌ای) عرضه می شد.

۶- در مدل فعلی ۲۰ درصد بهای نفت معامله شده به صورت ریالی تسویه می‌شود و مابقی ۸۰ درصد با ارائه‌ی ضمانت نامه ریالی پس از فروش نفت به حساب شرکت ملی نفت به صورت ارزی واریز می شود. در حالی که در تجربه قبلی شرکت‌های خصوصی باید ۸۰ درصد بهای محموله را در موعد تحویل و به صورت نقدی تسویه می کردند. همچنین اصل فروش نفت به صورت اعتباری نیز از نکات مثبت این مصوبه است.

۷- نوع نفت خام عرضه شده (نفت خام سبک ایران) نیز مناسب و شناخته شده است و می‌تواند منجر به بازاریابی مناسب توسط بخش خصوصی شود.

۸- در این عرضه فرصت مناسبی برای فروش نفت خام و تسویه ارزی و سپس آزادسازی ضمانت نامه پیش بینی شده است.

۹- معاملات انجام شده در این عرضه معاف از مالیات و عوارض هستند

در مجموع با بررسی کارشناسی اطلاعیه شرکت ملی نفت درباره شرایط عرضه نفت در بورس به نظر می‌رسد که تدابیر لازم توسط وزارت نفت برای مشارکت بخش خصوصی در صادرات نفت کشور اتخاذ شده است و در صورت پیاده‌سازی سایر الزامات مثل امکان تسویه ریالی، تداوم عرضه و صدور حواله‌های بی‌نام، فرصتی طلایی برای بخش خصوصی مهیا شده است تا توانمندی خود را برای ورود به بازار نفت و صادرات نفت کشور اثبات کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: