بانک‌ها مانعی بر سر راه مقاوم‌سازی مسکن‌ روستایی

طبق آخرین اطلاعات طرح آمارگیری از بافت خانه‌های روستایی، ۵۲ درصد از ۲۲۶ هزار واحد مسکن روستایی استان تهران غیر مقاوم هستند. سخت‌گیری بانک‌ها برای ارائه تسهیلات ازجمله دلایل مطرح شده برای این وضعیت است. درخواست سند مالکیت، ضامن کارمندی، چک و … ازجمله این سخت‌گیری‌ها بوده که فراهم کردن آن‌ها خارج از توان روستاییان است.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس گزارش سال ۲۰۰۰ برنامه عمران ملل متحد UNDP ایران یکی از سانحه‌خیزترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. سیل، طوفان، رانش زمین و از همه مهم‌تر زلزله، هر ساله بسیاری از سکونتگاه‌های ایران را به ویژه در مناطق روستایی تهدید می‌کند. بر اساس مطالعات زمین شناختی حدود ۹۷ درصد از شهرها و روستاهای کشور ما در معرض خطرات ناشی از وقوع زلزله هستند.

طبق آمارهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، از ۵.۳ میلیون واحد روستایی، بیش از ۳.۲ میلیون واحد غیر مقاوم هستند، به‌عبارت‌دیگر ۶۱ درصد از مسکن‎های روستایی کشور با کوچک‌ترین زلزله فرومی‌ریزند و درنتیجه جان ۱۳ میلیون روستایی درخطر است.

در همین راستا، بند «ب» ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور دولت را موظف کرده است به‌منظور کاهش آسیب‌پذیری سکونتگاه‌های روستایی، زمینه بهسازی و نوسازی سالانه حداقل دویست هزار واحد مسکونی روستایی را با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت فراهم کند. باوجود هدف‌گذاری‌های برنامه ششم در پنج سال گذشته (اسفندماه ۹۶ -۹۲) طبق آمار رسمی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۸۷ هزار و ۱۳ واحد مسکن روستایی در کشور نوسازی و بهسازی شده است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در صورت تحقق مقاوم‌سازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی با توجه به اهمیت مسکن در رشد و توسعه اقتصادی کشور به دلیل ارتباط آن با بیش از ۱۰۲ صنعت، زمینه ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در محیط‌های شهری و روستایی کشور فراهم می‌شود.

فرسودگی ۵۲ درصدی مسکن‌های روستایی استان تهران

غلامرضا صالحی، مدیرکل بنیاد مسکن استان تهران، در جریان طرح آمارگیری از بافت خانه‌های روستایی­ با بیان اینکه ۶۳ درصد  از ۲۲۶ هزار واحد مسکونی روستایی استان تهران غیر مقاوم هستند گفت: « از سال ۱۳۹۲ به بعد  فقط ­۱۱ درصد از این  خانه‌های روستایی مقاوم سازی شده‌اند».

وی در پاسخ به اینکه آیا کمبود منابع مالی عامل عدم پیشرفت نوسازی واحدهای مسکونی استان تهران است گفت:  « در تامین اعتبار برای پرداخت تسهیلات هیچ مشکلی نداریم اما به دلیل سخت‌گیری‌های برخی بانک‌ها برای اخذ ضامن بسیاری از روستاییان نمی توانند تسهیلات دریافت کنند».

وام مسکن با ضامن کارمندی خواسته بانک‌ها از روستاییان

عدم همکاری بانک‌ها برای ارائه تسهیلات جهت مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی کشور ازجمله  موانع پیش روی روستاییان است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بانک‌ها به دلیل اینکه از منابع داخلی خود جهت پرداخت تسهیلات استفاده می‌کنند در پرداخت وام‌ سختگیری‌های انجام می‌دهند. درخواست سند مالکیت، ضامن کارمندی، چک و … ازجمله این سخت‌گیری‌ها بوده که فراهم کردن آن‌ها خارج از توان روستاییان است.

موضوعی که سهرابی، مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضمن تایید آن اظهار داشت: « طبق مصوبه هیئت دولت، دستورالعمل‌های سازمان برنامه‌ و بودجه و شورای پول و اعتبار بانک‌ها موظف هستند با ضامن زنجیره‌ای به روستاییان تسهیلات بدهند. این درحالی است که در بعضی شهرستان‌ها بانک‌ها نسبت به این مصوبه بی اعتنا هستند و ضامن کارمند می‌خواهند».

با توجه به مطالب مطرح شده و تجربیات قبلی می‌توان گفت، ابلاغ دستورالعمل، ظوابط و قوانین به بانک‌های خصوصی و دولتی برای همکاری آن‌ها با روستاییان بی فایده است و دولت باید سازوکارهای مناسبی را برای مدیریت این مسئله پیش‌بینی کند.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: