مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

توسعه صنایع پالایشی، راهکار اصولی بی‌اثرکردن تحریم‌های نفتی

محمدعلی خطیبی با اشاره به ضرورت توسعه صنایع پالایشی گفت: ما هر چقدر از خام فروشی فاصله بگیریم و بتوانیم نفت را در پالایشگاه‌ها تبدیل به فرآورده‌های با ارزش کنیم، هم ارزش افزوده ایجاد و صادر خواهیم کرد و از تاثیرات بد خام‌فروشی دور می‌شویم و تحریم‌های نفتی را بی‌اثر می‌کنیم و همچنین ایجاد اشتغال می‌کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از معضلات اصلی اقتصاد کشور وابستگی آن به درآمدهای ارزی حاصل از خام‌فروشی نفت است و دشمن همواره تلاش کرده تا به اعمال تحریم‌های نفتی به اقتصاد و معیشت مردم اعمال فشار کند. کارشناسان معتقدند که یکی از راه‌های خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی، توسعه صنایع پالایشی و تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی است.

در این راستا محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با اشاره به مشکلات موجود در صنعت نفت کشور گفت: من معتقدم ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مشکل فروش نفت را به اشکال مختلف داشتیم. زمانی به دلیل رقابت در بازار، ما مشکلات فروش پیدا کردیم. زمانی به دلیل کاهش قیمت‌ها. به اندازه کافی آسیب شناسی کردیم و می‌دانیم که آسیب ما در خام فروشی است. لذا ما از همان ابتدا، شاید سی سال پیش بود، که ما پیشنهاد کردیم پالایشگاههای صادراتی درست کنیم و سعی کنیم از این خام فروشی فاصله بگیریم و فرآورده بفروشیم اما متاسفانه یک عده مخالفت می‌کردند.

وی ادامه افزود: شما ببینید الان کشورهایی که شاید ما آنها را اصلا قبول نداریم، اصلا خام فروشی ندارند. فقط فرآورده می‌فروشند. برای این کار هم یا خودشان پالایشگاه صادراتی درست کردند یا رفتند سهام پالایشگاههای کشورهای دیگر را خریدند مشروط به اینکه نفت خام آن پالایشگاه‌ها را آنها تامین کنند. براین اساس تحت رقابتی از ما در بازار پیشی می‌گیرند. متاسفانه بخش میانات ما هم اینگونه است.

خطیبی با اشاره به غفلت دولت از پالایشگاه‌سازی گفت: ما پالایشگاه صادراتی ایجاد نکردیم و اعلام کردیم که این پالایشگاه‌ها اصلا اقتصادی نیست. درست است در یک دوره ای شاید پالایشگاه‌ها به صرفه نباشد ولی برای ما پالایشگاه سازی استراتژیک است. چون نفت خام داریم که ما می‌توانستیم با ظرفیت‌سازی بالا بخش عمده نفت خام را فراوری کنیم. این کار را می‌توانستیم از طریق ساخت پالایشگاه‌هایی در داخل کشور و عقد قرادادهایی با پالایشگاه‌هایی در خارج کشور انجام دهیم.

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در ادامه اظهار داشت: لذا مرتب مشکلاتی در این حوزه برای ما پیش می‌آید که گاهی فراموش می‌شود و دوباره خام فروشی از سر گرفته می‌شود تا وقتی که باز به مشکل بربخوریم. من فکرمی کنم که واقعا ما هر چقدر از خام فروشی فاصله بگیریم و بتوانیم اینها را تبدیل به فراورده‌های با ارزش کنیم، هم ارزش افزوده را صادر خواهیم کرد و هم از تاثیرات بد خام فروشی دور می‌شویم و همین که ایجاد اشتغال می‌کنیم و هم تحریم‌های نفتی را بی‌اثر می‌کنیم. ممکن است این تحریم آخر نباشد. لذا ما باید بدانیم مشکلمان کجاست و این نقاط ضعف را برطرف کنیم.

وی با اشاره به مزیت ساخت پالایشگاه‌های کوچک برای ورود بخش خصوصی به این حوزه گفت: من فکر می‌کنم حتی ما می‌توانیم با ایجاد پالایشگاه های کوچک که بخش خصوصی ما خیلی متقاضی اینها هستند، کار را جلو ببریم. متاسفانه در برابر اینها مجددا مقاومت‌هایی صورت گرفته است. به هرحال ما باید در هر استانی یک پالایشگاه میعانات داشته باشیم و یک پالایشگاه نفت خام. این کار باعث تحولی در استانها می‌شود و آسیب پذیری ما را پایین می‌آورد.

خطیبی با اشاره به وجود مشکل تامین مالی برای ساخت پالایشگاه‌های بزرگ گفت: پالایشگاه‌های بزرگ خیلی خوب است ولی الان یک پالایشگاه بزرگ در تهران بیش از ۱۰ میلیون دلار پول میخواهد چه کسی این پول را دارد؟ کدام بخش این پول را تقبل می‌کند؟ چند سال طول می‌کشد که اصل سرمایه برگردد. از این رو الان اقبال را در ایجاد پالایشگاه‌های خیلی کوچک می‌دانم که روز به روز هم تکنولوژی‌هایش بهتر می‌شود. فکر نکنید تکنولوژی‌های این‌ها برای زمان آمریکا است. خیر الان تکنولوژی‌ها بهتر شده است و چیز پیچیده‌ای هم نیست. براین اساس مجموعه ای از راه حلها وجود دارد منتهی مشکل ما این است که تا گرفتار می‌شویم به این راه حل‌ها فکر می‌کنیم و پس از اینکه مشکلمان برطرف می‌شود بیخیال آن می‌شویم .

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در پایان با اشاره به ضرورت قطع وابستگی به خام‌فروشی گفت: مهمتر از همه اینها به نظر من، قطع وابستگی بودجه کشور به نفت است. از این نظر آسیب پذیری ما خیلی بالا است البته به نسبت همسایه هایمان پایین آمده است ولی ما باید این را صفر کنیم. این نقطه ضعفی است که دشمنان ما از این نقطه به ما فشار می‌آورند چون میدانند بودجه کشور ما وابسته به درآمد نفتی است. قرار بود که سالی پنج درصد از این وابستگی کم کنیم، به محض شروع اجرای برجام، این مساله فراموش شد. دوباره وابستگی افزایش پیدا کرد و زیاد شد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: