عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

ضرورت تداوم عرضه نفت به بخش خصوصی در سازوکار بورس

علی بختیار با اشاره به ضرورت عرضه مداوم نفت در بورس گفت: باید این امکان برای بخش خصوصی مهیا باشد که حتی به صورت ترم قرارداد ببندد و بتواند به صورت دائمی نفت را از شرکت ملی نفت ایران دریافت کند و به پالایشگاه مربوطه تحویل دهد. در نتیجه برای مشارکت بخش خصوصی لازم است که عرضه نفت به صورت مداوم انجام شود.

به گزارش عیارآنلاین، همزمان با نزدیک شدن به موعد بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی از ۱۳ آبان، میزان صادرات نفت کشور در حال کاهش است. موسسه اینترنشنال در گزارشی اعلام کرد که صادرات نفت و میعانات گازی ایران از آوریل تا سپتامبر امسال، ۰.۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.یکی از راهکارهای موجود برای مقابله با تحریم‌های نفتی، عرضه نفت در بورس است که طبق اطلاعیه شرکت ملی نفت، عرضه نخستین محموله نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در ششم آبان‌ماه صورت می‌گیرد.

در این راستا علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با اشاره به ضرورت مشارکت بخش خصوصی در تجارت نفت گفت: یک حوزه ای در نفت است به نام تجارت؛ که ما امکان تجارت نفت را برای بخش خصوصی فراهم نکردیم. با اینکه این حوزه از حوزه هایی است که سیاست‌های کلی اصل ۱۴۴ اجازه داده تا بخش خصوصی حضور فعال در آن داشته باشد. لذا باید این امکان را فراهم کرد تا بخش خصوصی بتواند در یک چارچوب مشخص بتواند فعالیت بکند.

وی با اشاره به آمادگی بخش خصوصی برای خرید نفت از سازوکار بورس گفت: بنابراین به اعتقاد بنده بورس به عنوان یک سازوکار شفاف می‌تواند مسیر تجارت نفت را برای بخش خصوصی باز کند و فعالان بخش خصوصی بتوانند در این حوزه شروع فعالیت بکنند و به همین شکلی که امروز در حوزه شرکت ملی نفت ایران به دو شکل تک محموله یا اسقاط یا به شکل ترم قرارداد منعقد میشود؛ می‌توان عرضه در بورس را نیز انجام داد. لذا اگر یک بخش خصوصی می‌رود با یک پالایشگاه داخلی یا خارجی قرادادی می‌بندد تا بتواند به طور روزانه نفت را در اختیار این پالایشگاه قرار دهد، باید این امکان برایش مهیا باشد که حتی به صورت ترم قرارداد ببندد و بتواند به صورت دائمی نفت را از شرکت ملی نفت ایران دریافت کند و به پالایشگاه مربوطه تحویل دهد. در نتیجه برای مشارکت بخش خصوصی لازم است که عرضه نفت به صورت مداوم انجام شود.

بختیار در ادامه خاطرنشان کرد: شرایطی که الان گذاشته شده به نظر من در برخی از موارد بسیار سخت‌گیرانه است. اگر امروز بخواهیم برای هر محموله‌ای که بفروشیم ۱۰۵ درصد تضامین بخواهیم دریافت کنیم خب این پروژه حتما با مشکل روبرو می‌شود. در قیمت‌گذاری و قیمت پایه اگر بخواهیم سقف قیمت‌هایی که امروز در بازار ارائه می‌شود را بگذاری، کار حتما با مشکل رو برو می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ضرورت وجود اراده در شرکت ملی نفت گفت: همین بحث بانکرینگ امروز یکی از زخم‌های ما این است. در زمینه ی بانکرینگ ما نتوانستیم علی رغم اینکه پتانسیل خوبی داشتیم موفق نشدیم بندر بانکرینگ درست کنیم. من خاطرم هست که چند سال قبل که بحث بانکرینگ مطرح شد آن زمان شرکت ملی نفت، نفت کوره را با قیمتی که پالایش نفت فروخت، می‌فروخت . لذا یک محموله که به قیمت پایین فروختند باعث شد که کار از شرکت پالایش نفت تحویل گرفته شود و متوقف گردد. براین اساس شرکت ملی نفت باید اراده راه اندازی کار را داشته باشد.

وی با اشاره به اقدامات کمیسیون انرژی اظهار داشت: آن چیزی که ما موافق بودیم و در مجلس دنبال کردیم و مدتهاست پیگیر هستیم این است که بتوانیم نفت خام را در بورس عرضه کنیم. این کار با همت دولت و مجلس تصمیم گرفته شده که انجام شود. برای اینکه عرضه را تسهیل کنیم جلسه ای داشتیم و انشالله این مسیر را دنبال می‌کنیم و همزمان نظارت می‌کنیم که با کمترین گرفتاری، کارانجام شود. این یکی از کارهایی است که می‌تواند بورس ما رو به جلو حرکت بدهد و در این جهت ما ابزار نظارتی خود را در کمیسیون انرژی و مجلس داریم.

بختیار با بیان وجود اختلاف نظر بین کمیته سران و وزارت نفت گفت: اختلاف نظرهایی بین ستاد اقتصادی و کمیته سران و هم بین وزارت نفت و شخص وزیر وجود دارد و از جمله در رابطه با اینکه آیا باید به صورت ارزی یا به صورت ریالی تسویه شود. این موضوعی است که اختلاف نظر کمیته سران و وزارت نفت را به دنبال داشته است. در حال حاضر گفته می‌شود که ۲۰ درصد به صورت ریالی و ۸۰درصد به صورت ارزی تسویه انجام شود. براین اساس برای اینکه این کار شروع شود و جلو برود، وزارت نفت باید با نظام تصمیم‌گیری کشور همراه شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان گفت:کمیسیون انرژی با همکاری بخش های مختلف دولت تا سه چهار ماه قبل فصلی را آماده کرد، به عنوان مجوزی که دولت بتواند در تحریم های نفتی دستش باز باشد و بر طبق آن نظارت دقیقی بر فرآیند دوستان و کارهایی که باید در حوزه رفع و خصوصا در حوزه مالی و مقابله با تحریمهای نفتی شکل بگیرد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: