حمایت اتحادیه اروپا از فناوری‌های دیجیتال در کشاورزی

اتحادیه اروپا فن‌آوری‌های دیجیتال کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده و حدود ۱۰۰ میلیون یورو در برنامه ۲۰۲۰ به‌منظور پیشرفت و توسعه تکنولوژی‌ها در مناطق روستایی و پیش‌بینی تأثیر فناوری بر بخش کشاورزی در نظر گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از سایت اتحادیه اروپا فن‌آوری‌های دیجیتال در کشاورزی در دستور کار اتحادیه اروپا قرار دارد و حدود ۱۰۰ میلیون یورو در برنامه ۲۰۲۰ به‌منظور پیشرفت و توسعه تکنولوژی‌ها در مناطق روستایی و پیش‌بینی تأثیر فناوری بر بخش کشاورزی در نظر گرفته‌شده است. در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ در بروکسل طی کنفرانس «دیجیتالی کردن زنجیره ارزش کشاورزی و غذا[۱]»، سیاست پژوهان اروپایی، سیاست‌های توسعه کشاورزی را در زمینه نوآوری در کشاورزی و چگونگی استفاده از فناوری در بخش‌های مختلف کشاورزی و غذا؛ در راستای اهداف اتحادیه اروپا در کشاورزی مانند توسعه پایدار کشاورزی تدوین کردند.

کشاورزی همیشه یکی از بخش‌های نوآورانه اروپا بوده است. تحقیقات و نوآوری‌های زیادی در حوزه کشاورزی در حال انجام است و اتحادیه اروپا در زمینه ارتباط کشاورزان و محققان، اقدامات مؤثری انجام داده است[۲]. امروزه کشاورزان با چالش‌های زیادی مواجه هستند: تولید بیشتر و بهتر با مصرف کمتر منابع، قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه و درحالی‌که مشکلات زیست‌محیطی کمتری ایجاد کند و همه این‌ها با توجه به تغییرات آب‌وهوایی و بازارهای نوظهور  قسمتی از چالش‌های کشاورزی هستند.

فن‌آوری‌های دیجیتال می‌توانند به حل این چالش‌ها کمک کنند: کمک به کشاورزان برای تولید غذا به روشی راحت‌تر، آنالیز الگوهای آب‌وهوا و تنوع زیستی[۳]، استفاده از حس‌گرها برای حیوانات، ابزارهای بررسی دقیق وضعیت خاک و گیاهان، هواپیماهای بدون سرنشین برای از بین بردن علف‌های هرز[۴]، کاهش نیاز به سموم و مواد شیمیایی مضر و اینترنت اشیاء که همه بخش‌های زنجیره ارزش را به هم متصل می‌کنند. در مزارع فناوری‌های دیجیتال برای مصرف‌کننده می‌توانند مزایای زیادی را به ارمغان آورند. فناوری‌های جدید قابلیت ردیابی مواد غذایی از مزرعه تا سفره شما را فراهم می‌کنند. کشاورزان می‌توانند بر اساس نیازهای روزافزون مشتریان، محصولات غذایی را سفارشی‌تر و خاص‌تر تولید کنند. علاوه بر این، فناوری‌های دیجیتال می‌توانند به کارآمد کردن و متناسب‌سازی طرح‌هایی که سیاست پژوهان تهیه می‌کنند نیز کمک کنند.

«کشاورزی دقیق» یا Precision Agriculture به کانون توجهات بسیاری از نوآوری‌ها در بخش کشاورزی پایدار تبدیل شده است. تولید بیشتر با منابع کمتر به روش کارآمدتر. به عبارت ساده، «کشاورزی دقیق» به معنی استفاده از فن‌آوری‌هایی مانند سیستم‌های ماهواره‌ای برای افزایش کارایی تولید است (برای مثال از طریق نظارت و کنترل محصول و ارائه اطلاعات در مورد چگونگی پرورش محصول برای افزایش عملکرد و کیفت آن). نظارت و تجزیه‌وتحلیل داده‌های کشاورزی به‌وسیله سیستم‌های حسگر[۵] می‌تواند در مدیریت آبیاری برای محصولاتی که آب زیادی مصرفی می‌کنند استفاده شود. با بهره‌گیری از این انواع فناوری‌های اشاره‌شده، کشاورزی پایدار تحقق می‌یابد.

************

پی نوشت:

لینک مرجع خبر

بخش خبری سایت اتحادیه اروپا

[۱] Digitising agriculture and food value chains

[۲] European Innovation Partnership for agriculture (EIP-AGRI)

[۳] tracking weather patterns and biodiversity

[۴] swarms of drones destroying weeds

[۵] sensor systems

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: