عضو کمیسیون حقوقی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

کودک همسری در جامعه نادر است/  افزایش حداقل سن ازدواج دختران منطقی نیست

کمالی‌پور درخصوص طرح افزایش سن ازدواج دختران گفت: درحال حاضر پدیده کودک همسری در جامعه بصورت خیلی نادر وجود دارد و به آن صورت فراگیر و تبدیل به معضل نشده است که نیاز به تغییر قانون داشته باشد. بنده به عنوان کسی که سال‌ها مسئولیت‌های نظیر ریاست دادگستری و دادگاه خانواده را داشته‌ام، شاهد این مسئله بودم که وقتی دختران برای ازدواج به دادگاه معرفی می‌شدند، نسبت به مسائل آگاه و آماده تشکیل زندگی مشترک بودند.

یحیی کمالی‌پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، درخصوص طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی مبنی بر افزایش سن ازدواج دختران از ۱۳ سال به ۱۶ سال گفت: اگر آمار نسبی از سنین ازدواج را در دختران داشته باشیم، کمتر پیش می‌آید  دختران به بلوغ شرعی نرسیده  ولی مجبور به ازدواج شده باشند. حداقل این است که کسانی که می‌خواهند ازدواج کنند خواه‌ناخواه تبعات ازدواج را هم می‌دانند.

وی ادامه داد: بنده به عنوان کسی که سال‌ها مسئولیت‌های نظیر ریاست دادگستری و دادگاه خانواده را داشته‌ام، شاهد این مسئله بودم که وقتی دختران برای ازدواج به دادگاه معرفی می‌شدند، نسبت به مسائل آگاه و آماده تشکیل زندگی مشترک بودند.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس با بیان اینکه تعیین سن برای ازدواج ممکن است مفاسدی به دنبال داشته باشد گفت: با توجه به افزایش سن ازدواج و محدودیت‌های شرعی موجود، فعلاً در جامعه  این ضرورت ایجاد نشده که نیاز به اصلاح قانون سن ازدواج باشد.

وی ادامه داد: گذشته از آن، قوانین مدنی عموماً با رویکردی کارشناسی، همه‌جانبه و دقیق نوشته می‌شوند. لذا به اعتقاد بنده، شرایط زمانی و مکانی این اجازه را فعلاً به ما نمی‌دهد که تغییری در قانون مدنی در رابطه با سن ازدواج داشته باشیم.

کمالی‌پور در پاسخ به اینکه طبق طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی دختران بین ۱۳ الی۱۶ سال برای ازدواج باید به پزشکی قانونی مراجعه کنند گفت: برای اطلاع از اینکه دختری به سن ازدواج رسیده یا نرسیده است، نیازی به قانون جدیدی نداریم. درحال حاضر افرادی که حکم رشد می‌خواهند از دادگستری، دادگاه آن‌ها را به متخصص زنان معرفی می‌کنند و احراز رشد را از حیث بلوغ با سخت‌گیری مشخص می‌کنند و به دادگاه اعلام می‌کنند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در پایان تصریح کرد: درحال حاضر پدیده کودک همسری در جامعه بصورت خیلی نادر وجود دارد و به آن صورت فراگیر و تبدیل به معضل نشده است که نیاز به تغییر قانون داشته باشد. گذشته از آن  افزایش حداقل سن ازدواج در صورت تبدیل شدن به قانون ذهن مردم را درگیر خواهد کرد می‌تواند مضراتی برای کشور داشته باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: