مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

تسویه ارزی‌، مانع تحقق اهداف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی با اشاره به ابلاغیه شرکت ملی نفت گفت: طبق مصوبه و ابلاغیه‌ای که شرکت ملی نفت صادر کرده، فروش نفت به صورت ارزی است که این موضوع کار را برای بخش خصوصی سخت می‌کند و ممکن است بخش خصوصی در این بخش دچار مشکل شود.

به گزارش عیارآنلاین، همزمان با نزدیک شدن به موعد بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی از ۱۳ آبان، میزان صادرات نفت کشور در حال کاهش است. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی میزان صادرات نفت ایران به ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز رسیده است که ۸۰۰ هزار بشکه در روز از بالاترین میزان در سه ماهه دوم ۲۰۱۸ کمتر است. یکی از راهکارهای موجود برای مقابله با تحریم‌های نفتی، عرضه نفت در بورس است که طبق اطلاعیه شرکت ملی نفت، عرضه نخستین محموله نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در ششم آبان‌ماه صورت می‌گیرد.

در این راستا حسن خسروجردی، مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با اشاره الزامات اجرایی عرضه نفت در بورس برای تسهیل ورود بخش خصوصی در عرصه صادرات نفت گفت: طبق مصوبه و ابلاغیه­ای که شرکت ملی نفت صادر کرده، فروش نفت به صورت ارزی است که این موضوع کار را برای بخش خصوصی سخت می­کند و در انتقالات پولی درگیر می‌کند. چون انتقال ارز به حساب‌های شرکت ملی نفت در سازوکار تسویه ارزی کار هر کسی نیست و ممکن است بخش خصوصی در این بخش دچار مشکل شود و در نتیجه اهداف عرضه نفت در بورس به سرانجام نرسد.

وی با اشاره به اطلاعیه شرکت ملی نفت مبنی قیمت هر بشکه نفت ۷۹.۱۵ دلار، بر ضرورت انعطاف‌پذیری قیمت پایه تاکید کرد و گفت: طبق اطلاعیه محدوده نوسان قیمت پایه و قیمت مجاز در این عرضه به صورت نامحدود خواهد بود. به نظر من وزارت نفت باید حداقل ۴ یا ۵ دلار قیمت نفت را پایین‌تر از قیمت واقعی تعیین کند برای اینکه برای بخش خصوصی و فعالین این حوزه انگیزه ایجاد کند. در ابتدای کار اگر ایجاد انگیزه صورت نگیرد معمولا کسی حاضر نمی‌شود چنین ریسکی کند و خودشان را گرفتار کنند.

خسروجردی در ادامه با اشاره به مخالفت بخشی از بدنه وزارت نفت با پیاده‌سازی این روش گفت: وزارت نفت یک وزارتخانه با یک سیاست مشخص نیست. وزیر نفت نظر خودش را دارد و کارشناسانی هم در سیستم هستند که نظر خودشان را پیش می‌برند و متاسفانه بعضی خرابکاری‌ها را انجام میدهند.

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه وزارت نفت در زمانی که تحریم‌ها برقرار نیست اقدامی در راستای مشارکت بخش خصوصی انجام نداد و الان که گرفتار شده تازه به فکر افتاده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: