۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۹

بیانیه‌ی وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره تحریم بسیج

بیانیه‌ی وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره تحریم بسیج بیشتر ماهیت جنگ روانی دارند که دو هدف عمده را دنبال می‌کند: یکی جریان‌سازی در افکار عمومی جهان برای اجماع و همگرایی جهت ایجاد فشار بر روی ایران در موضوع نفوذ منطقه‌ای و هدف دیگر تلاش برای نشان دادن نهادهای انقلابی به عنوان عامل مشکلات اقتصادی کشور و در نهایت انزوا و تضعیف این نهادها است.

به گزارش عیارآنلاین، وزارت خزانه‌داری آمریکا در تاریخ ۲۴ مهر ۹۷ طی یک بیانیه‌ای اعلام نمود علیه شبکه‌ مالی و تجاری بسیج اقدام کرده است. در این بیانیه در مورد ارتباط اجزای شبکه و ارتباط آنها با یکدیگر توضیحاتی داده شده است که در ادامه، این توضیحات به طور تفصیلی آورده شده است:

« شبکه تجاری بسیج به عنوان بنیاد تعاون بسیج شناخته می‌شود و شامل ۲۰ تعاونی و موسسه مالی است. بنیاد تعاون بسیج با استفاده از شرکت‌های پوششی، مالکیت و کنترل خود را بر روی میلیاردها دلار سرمایه و منافع در قسمت‌های بانکی، فلز، معدن و خودروسازی که تبادلات عظیم بین‌المللی در خاورمیانه و اروپا دارند مخفی و پنهان می‌کرد. بنیاد تعاون بسیج مثالی از چگونگی افزایش نفوذ اقتصادی سپاه و نیروهای نظامی در بیشتر صنایع است و اینکه از این طریق با مشروع جلوه دادن تجارت خود از تروریسم حمایت مالی می‌کند.

بنیاد تعاون بسیج برای توسعه نقش خود در اقتصاد دست به تاسیس موسسات مالی زده است که از موسسات اصلی آن بانک مهر اقتصاد است و برای همین OFAC آن را تحریم کرده است. بانک ملت نیز به خاطر ارائه میلیون‌ها دلار به شکل سود سهام، وام بدون بهره و خط اعتباری به بانک مهر اقتصاد در لیست تحریم OFAC قرار می‌گیرد.

شرکت سرمایه‌گذاری  بانک مهر اقتصاد به عنوان واسطه برای بسط و افزایش نفوذ اقتصادی بسیج و بنیاد تعاون بسیج عمل می‌کرد.  این شرکت سرمایه‌گذاری از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته‌اش، دخالت و ارتباط بسیج در صنایع ایران را مخفی می‌کرد. این شرکت به بانک مهر اقتصاد میلیاردها دلار سود از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم در صنایع ایرانی ارائه می‌کرده است. OFAC به خاطر مالکیت بانک مهر اقتصاد بر روی شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد آن را تحریم کرده است. علاوه بر این شرکت سرمایه‌گذاری، OFAC 5 شرکت دیگر به نام شرکت سرمایه‌گذاری آتیه تدبیرگران، شرکت نگین ساحل رویال، گروه مالی مهر اقتصاد و شرکت مهندسی تکنوتار را به خاطر مالکیت و یا کنترل شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد بر روی آنها، تحریم نموده است. شرکت سرمایه‌گذاری تکتار نیز به خاطر اینکه زیرمجموعه شرکت مهندسی تکنوتار است، تحریم می‌شود. شرکت سرمایه‌گذاری آتیه پردازان سهام‌دار چندین شرکت در چندین صنعت مختلف ایران است که شامل صنعت ساختمان و خودروسازی می‌باشد.

برخی شرکت‌ها دیگر نیز در شبکه بنیاد تعاون سپاه قرار دارند از جمله بزرگ‌ترین شرکت تراکتورسازی خاورمیانه و شمال آفریقا، شرکت ساخت تراکتور ایران که میلیون‌ها دلار برای بسیج ایجاد درآمد کرده است. این شرکت هم‌اکنون در تملک شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد  و شرکت نگین ساحل رویال آن قرار دارد.

دخالت بسیج در بیشتر صنایع ایران به معدن سرب، روی و بقیه‌ی معدن‌های ایران نیز می‌رسد. دخالت بسیج توسط واسطه‌ها نیز صورت می‌گیرد تا ارتباط بسیج و شرکت‌هایش بیشتر مخفی بماند. برای مثال شرکت مهندسی تکنوتار که تولیدکننده‌ی تجهیزات سوخت‌گیری است، اخیرا شرکت سرمایه‌گذاری تکتار را خریده است. شرکت سرمایه‌گذاری تکتار نیز شرکت توسعه معدن روی ایران را خریداری کرد و این شرکت نیز چندین زیرمجموعه دارد. تکنوتار و تکتار به عنوان واسطه برای پوشاندن مالکیت و ارتباط شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد با شرکت توسعه معدن روی ایران عمل می‌کنند.کالسیمین که مالک آن شرکت توسعه معدن روی ایران است، به عنوان واسطه برای مالکیت چهار شرکت معدن دیگر عمل می‌کند که این شرکت‌ها شرکت تولید روی بندرعباس، شرکت احیا و ذوب روی قشم، شرکت تولید اسید زنجان، شرکت شیمیایی کاتالیزور پارسیان هستند. تمام شرکت‌های مذکور نیز توسط OFAC تحریم شدند.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان که بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد در شمال آفریقا و خاورمیانه است، به عنوان یک جریان درآمدی برای شبکه اقتصادی بنیاد تعاون بسیج عمل می‌کرد. شرکت فولاد مبارکه اصفهان سالانه میلیون‌ها دلار برای شرکت‌ سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد فراهم می‌کرده است و برای همین OFAC آن را در لیست تحریم خود قرار داده است.

OFAC شرکت سرمایه‌گذاری مهرآوران اندیشه را نیز به خاطر تملک توسط شرکت توسعه معدن روی ایران و هم‌چنین حمایت و تامین مالی برای این شرکت تحریم کرده است. اندیشه مهرآوران به عنوان شرکت سرمایه‌گذاری برای شرکت توسعه معدن روی ایران عمل می‌کند  و از طریق سرمایه‌گذاری در بانک‌های بزرگ مانند بانک پارسیان، بانک سینا و گروه بهمن سود کسب می‌کند. به همین جهت OFAC بانک پارسیان، بانک سینا و گروه بهمن  را برای به خاطر حمایت و تامین مالی برای شرکت سرمایه‌گذاری مهرآوران اندیشه تحریم کرده است».

جهت اجرای این تحریم‌ها وزارت خزانه‌داری آمریکا روندی را در نظر گرفته است که در اکثر تحریم‌ها در نظر می‌گیرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا در راستای اجرای این تحریم‌ها، تمام منافع و دارایی‌های این نهادها و موسسات در ایالات متحده و یا در اختیار و کنترل افراد آمریکایی را بلوکه می‌کند و این موارد  به OFAC گزارش داده می‌شوند. در قدم بعدی هرگونه معامله یا تبادل با این نهادها توسط افراد آمریکایی یا واقع در آمریکا ممنوع می‌شود.  علاوه بر اینها، افرادی که در تراکنش با این نهادها دست دارند هم ممکن است در لیست SDN وارد بشوند. هم‌چنین هر موسسات مالی خارجی که تراکنش قابل توجهی یا خدمات مالی قابل توجهی را به هر یک از این نهادهای وارد شده در لیست SDN ارائه بدهند و یا تسهیل کنند، با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهند شد.

شایان ذکر است که بعضی از بانک‌ها و موسسات مالی تحریم شده مانند بانک سینا قبلا در لیست تحریمی قرار داشتند و با بازگشت تحریم‌ها در ۱۳ آبان، دوبار تحریم می‌شدند. بنابراین این تحریم‌ها بیشتر ماهیت جنگ روانی دارند که دو هدف عمده را دنبال می‌کند: یکی جریان‌سازی در افکار عمومی جهان برای اجماع و همگرایی جهت ایجاد فشار بر روی ایران در موضوع نفوذ منطقه‌ای و هدف دیگر تلاش برای نشان دادن نهادهای انقلابی به عنوان عامل مشکلات اقتصادی کشور و در نهایت انزوا و تضعیف این نهادها است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: