در میزگرد "خواب آشفته نفت" در دانشگاه تهران مطرح شد:

انعطاف‌پذیری وزارت نفت، لازمه موفقیت عرضه نفت در بورس

براساس اطلاعیه بورس انرژی، عرضه نفت در رینگ صادراتی بورس از تاریخ ۶ آبان ماه آغاز خواهد شد. به منظور بررسی ابعاد این موضوع نشست “خواب آشفته نفت” با حضور فعالان و مسئولان حوزه بورس و نفت در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، براساس مصوبه ۲۷ شهریورماه شورای هماهنگی اقتصادی قرار است با توجه به بر راهبردهای مورد اشاره در بند ۱۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، گام مهمی در راستای بی اثر کردن تحریم های نفتی آمریکا برداشته شود و شاهد عرضه نفت در بورس انرژی باشیم. براساس اطلاعیه بورس انرژی، این عرضه در رینگ صادراتی از تاریخ ۶ آبان ماه آغاز خواهد شد.

با توجه به اهمیت این موضوع، عصر سه‌شنبه ۲۴ مهرماه، اولین نشست «خواب آشفته نفت» با موضوع بررسی ابعاد عرضه نفت در بورس به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا، توسط انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده فنی دانشگاه تهران در تالار شهید رجب بیگی این دانشکده برگزار شد. مهمانان این نشست، علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، حسن خسروجردی، مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی و محمدصادق کریمی، کارشناس حوزه نفت و گاز بودند. در ادامه گزارشی کوتاه از مباحث این نشست ارائه می‌شود:

سازوکار شفاف بورس می‌تواند مسیر تجارت نفت را هموار کند

بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه در کنار توسعه و تولید صنعت نفت موضوع مهمی به عنوان تجارت نیز وجود دارد گفت: طبق قانون اصل ۴۴ و سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری بخش خصوصی می‌تواند در فروش و تجارت نفت نیز مشارکت داشته باشد اما براساس یک چهارچوب مشخص که بورس نفت شرایط بسیار خوبی است برای مشارکت بخش خصوصی در فروش نفت که امیدواریم با همکاری دولت بورس نفت شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه زمانی که پتروشیمی‌ها می‌خواستند وارد بورس شوند نیز سر و صداهایی ایجاد شد گفت: اما الان می‌بینیم اگرچه کم و کاستی‌هایی است و مشکلاتی هر از گاهی ایجاد می‌شود اما محصولات پتروشیمی در بورس عرضه می‌شود و مشتریان نیز به راحتی این محصولات را خریداری می‌کنند که این موضوع در خصوص عرضه فرآورده در بورس نیز صادق بود.

بختیار با اشاره به اینکه به اعتقاد من بورس یک سازوکار شفاف است و می‌تواند مسیر تجارت نفت را هموار کند گفت: شرکت ملی نفت به عنوان تنها عرضه کننده نفت در بورس باید صبر و تحمل داشته باشد و سیاست‌های خود را منفعلانه بچیند و اجازه دهد تا بورس نفت شکل گیرد.

برای موفقیت عرضه نفت در بورس باید حوصله به خرج داد

محمد علی خطیبی، مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه بخش خصوصی مدت‌ها است در خرید و فروش فرآورده فعالیت می‌کند و من به خاطر دارم در تحریم‌های قبلی چقدر بخش خصوصی به ما کمک کرد، گفت: در تحریم‌ قبلی ما وارد کننده بنزین بودیم و تنها بخش خصوصی می‌توانست بنزین را به کشور وارد کند و بار عمده واردات بر عهده بخش خصوصی بود که البته در قبال بنزینی که آنها وارد می‌کردند نفت کوره می‌دادیم و توانستیم از این ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم.

وی گفت: الان شرایط برای ورود بخش خصوصی در قالب بورس برای خرید و فروش نفت مهیا است و باید از این توانمندی استفاده کرد که البته ناگفته نماند خرید و فروش نفت خام بسیار پیچیده و سخت‌تر از فرآورده است اما اگر بخش خصوصی بتواند از تجربه دیگران استفاده کند احتمال آنکه موفق باشند نیز بسیار زیاد است ولی باید انتظارات خود را از بخش خصوصی تعدیل کنیم و انتظار معجزه از آنها نداشته باشیم.

خطیبی گفت: تشکیل بورس قدم اول است و باید صبر و حوصله داشت تا این بورس مانند بورس‌های خارجی شکل بگیرد من امیدوار هستم الان که قرار است بورس نفت شکل بگیرد دو طرف یعنی عرضه‌کننده و خریدار فهم مشترکی را پیدا کرده‌اند و قطعا این بورس شکل خواهد گرفت. البته نباید عجله کرد و اگر احیانا شکستی صورت گرفت ناامید شد. باید بدانیم شرایط دشوار است و قطعا مشکلاتی بر سر راه وجود خواهد داشت که با صبر می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

بستن دست صرافی‌ها برای انتقال ارز مشکل ایجاد می‌کند

حسن خسروجردی، مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی، با اشاره به اینکه در کشور دو مدل بخش خصوصی داریم، گفت: اولین مدل این است که عده‌ای پول دارند اما کار بلد نیستند و مدل دوم این است که عده‌ای پول ندارند اما تجربه دارند و کار را می‌دانند.

وی با اشاره به اینکه زمانی که من در خارج از کشور دانشجو بودم دولت مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار را به حساب من واریز کرد تا خریدهایی را که آن موقع زمان جنگ مورد نیاز بود انجام دهم. اما متاسفانه امروز که تجربه من افزایش پیدا کرده و می‌دانم چگونه باید کار کنم دولت حاضر به همکاری با ما نیست.

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به عرضه نفت در بورس، گفت: دولت در اولین عرضه رسما اعلام کرده بود هر کس که پول دارد بیاید و ما نفت را به او می‌فروشیم اما کسانی که ریسک‌‌پذیر بودند و جرات انجام کار را داشتند پول در اختیار نداشتند و آنهایی که پول در اختیار دارند حاضر به انجام این ریسک نیستند. بر این اساس من هم اکنون ارگان‌هایی را می‌شناسم که بسیار وضع مالی خوبی دارند اما رسما اعلام می‌کنند سری که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندد.

وی گفت: به عنوان مثال SGS که یک شرکت کنترل‌گر نفت است و باید حتما سند او در گشایش LC وجود داشته باشد می‌توان با رایزنی‌هایی این سند را با تاخیر ارائه داد که این کار شدنی است. شما ببینید بعد از اینکه تحریم‌های جدید مطرح شد هندی‌ها رسماً اعلام کردند ما حاضریم از بخش خصوصی نفت بخریم اما هوای ما را داشته باشند؛ بنابراین آنها نیز به نفت ایران محتاج‌اند ولی در شرایطی که می‌ترسند آمریکا نیز با آنها برخورد کند حاضر به خرید نفت از ایران نیستند و می‌خواهند این نفت را با واسطه‌هایی بدست آورند.

خسروجردی ادامه داد: الان صحبت از مذاکره با اروپایی‌ها مطرح می‌شود در صورتی که باید بگویم اروپایی‌ها اگر هم تضمین دهند با ایران همکاری خواهند داشت ولی من به ضرس قاطع می‌گویم هرگز شرکت‌های اروپایی به ایران نمی‌آیند. زیرا مثلا قضیه توتال با فرانسه فرق می‌کندو آمریکایی‌ها در توتال سهام دارند و دیگر شرکت‌های اروپایی هم همین مشکلات را خواهند داشت.

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت‌های خصوصی با صرافی‌ها کار می‌کنند و این صرافی‌ها هستند که مبالغ ارز را که البته کلان هم هست وارد کشور می‌کنند و هم اکنون دولت دست و بال صرافی‌ها را برای انتقال ارز با سیاست‌های نادرستش بسته است که این می‌تواند برای ما مشکل ایجاد کند.

مسئولان صنعت نفت منعطف باشند تا نفت کشور در سازوکار بورس به فروش برسد

صادق کریمی، کارشناس حوزه نفت و گاز با اشاره به اینکه  مهمترین علت تشکیل بورس نفت قیمت‌گذاری است، گفت: در بورس یک قیمت پایه اعلام می‌شود و اگر مشتری برای این قیمت پیدا شد آنگاه مزایده صورت می‌گیرد. در دوره اولی که نفت در بورس عرضه شد مسئولان صنعت نفت گفتند ۸۰ درصد قیمت باید به صورت نقد پرداخت شود و این مساله موجب شد تا بورس نفت شکل نگیرد.

کریمی با اشاره به حجم محموله‌ها گفت: محموله‌های پیشنهادی نیز حدود ۵۰۰ هزار بشکه‌ای بود که با قیمت‌های ۹۰ و ۱۰۰ دلار هیچ بخش خصوصی پیدا نمی‌شد که بتواند این حجم نفت را خریداری کند و از طرفی مسئولان صنعت نفت نیز قیمت پایه را تغییر نمی‌دادند.

این کارشناس صنعت نفت با اشاره به اینکه برای دوره جدید و عرضه نفت در بورس قیمت ۷۹ دلار و ۱۵ سنت پیشنهاد شده است ، گفت: من نمی‌دانم این قیمت الان مناسب است یا خیر باید دید وقتی نفت در بورس با این قیمت عرضه می‌شود آیا مشتری برای آن هست یا خیر. که اگر نبود مسئولان صنعت نفت باید این قیمت را کاهش دهند؛ بنابراین اگر آنها می‌خواهند که یک بازار راه بیفتد باید منعطف باشند زیرا در شرایط تحریم نفت ایران اصطلاحا یک نفت داغ است و ریسک دارد. بر این اساس باید مسئولان صنعت نفت منعطف باشند تا این نفت به فروش برسد.

کریمی با تاکید بر اینکه وقتی این بازار شکل بگیرد دیگر نگرانی نداریم،‌گفت: البته مسئولان صنعت نفت نیز نباید به بورس به عنوان یک بازار کوتاه مدت نگاه کنند و فقط هدف‌شان دور زدن تحریم‌ها باشد بلکه باید این بازار یک بازار بلند مدت در نظر گرفته شود و عرضه‌ها در طول سال و سالیان ادامه پیدا کند.

این کارشناس صنعت نفت با تاکید بر اینکه قیمت‌ها هر چقدر پایین باشد رقابت شکل می‌گیرد و این رقابت تبدیل به مزایده خواهد شد گفت: اما اگر مسئولان صنعت نفت بخواهند ازهمان ابتدا قیمت را بالا نگه دارند نه تنها مشتری برای نفت پیدا نمی‌کنند بلکه بورس نیز با شکست مواجه خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: