در پی اعتراض کشاورزان فرانسوی صورت گرفت

بسته کمکی دولت فرانسه برای کشاورزانی که درگیر بحران مالی هستند

در پی تجمع و اعتراض برخی کشاورزان به وضعیت بازار محصولات خود، دولت فرانسه طرحی را برای حمایت از آن‌ها برنامه‌ریزی کرد. اگرچه کشاورزان هنوز ناراضی هستند اما دولت اعلام کرده است که با این طرح می‌خواهد تسهیلات مالیاتی و همچنین وام و یارانه‌های ویژه‌ای برای کشاورزان در نظر بگیرد.

به گزارش عیارآنلاین، دولت فرانسه بسته حمایتی ۶۰۰ میلیون یورویی برای کمک فوری به کشاورزان در نظر گرفت. قسمت عمده این مبلغ به کشاورزانی که با بحران مالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند اختصاص دارد که با حذف و یا تعویق تعهدات مالیاتی آن‌ها انجام خواهد شد. اما جزئی از این پول نیز برای سروسامان دادن به بدهی‌های مالی آن‌ها صرف خواهد شد. نمایندگان کشاورزان معترض اظهار داشته‌اند که در حال بررسی این طرح حمایتی دولت فرانسه هستند. در ولسوالی فرانسه، کشاورزان معترض تجمع خود را لغو کردند، اما یک مقام اتحادیه کشاورزی در این مورد گفت «البته لغو تجمع به این معنی نیست که کشاورزان از پیشنهاد دولت خوشحال هستند». آن‌ها سوپرمارکت‌ها و صنایع غذایی را مقصر می‌دانند، چراکه  قیمت کالاها را پایین نگه می‌دارند و با این کار بسیاری از کشاورزان را به مرز ورشکستگی کشانده‌اند.

 

معترضان برخی بزرگراه‌های اصلی فرانسه را برای چندین روز مسدود کردند. در لنونی انگلستان[۱] نیز، حدود ۲۰۰ کشاورز به سوپرمارکت‌ها حمله کردند و ورودی مغازه‌ها را با تلی از کود، پر کردند! کشاورزان بخش لبنیات می‌گویند که برای هر تن شیر ۳۰۰ یورو هزینه می‌کنند و حداقل به ۳۴۰ یورو برای پوشاندن هزینه‌ها نیاز دارند.

خاویر بولین[۲] از اتحادیه ملی کشاورزان اروپا اظهار داشت: «حداقل چیزی که می‌توان گفت این است که وزیران ما در راهی که درست است قدم برمی‌دارند. ما پیش‌ازاین برای کشاورزان یونان اقدامات قابل‌توجهی را انجام داده‌ایم، من فکر می‌کنم حداقل می‌توانیم مشابه آن را برای کشاورزان فرانسوی نیز انجام دهیم». آقای بولین که قبلاً دولت را متهم کرده بود که اقدامات کم‌اهمیت را برای انجام انتخاب می‌کند، هشدار داد: «کشاورزان ناراضی هستند و این نارضایتی مدت‌هاست تشدید می‌شود و هنوز این نارضایتی به‌طور کامل بروز پیدا نکرده است».

از سوی دیگر، نخست‌وزیر مانوئل والز[۳] در راستای اعلام  برنامه‌های حمایتی دولت برای کشاورزان اعلام کرد:

  • ۱۰۰ میلیون یورو بدهی مالیاتی لغو خواهد شد
  • ۵۰۰ میلیون یورو برای کمک به کشاورزان برای تعویق زمان پرداخت مالیات و همچنین کمک به آن‌ها در تسویه سایر بدهی‌های مالی آن‌ها در نظر گرفته شده است
  • بودجه کمکی کشاورزان برای سروسامان دادن به بدهی‌های مالی آن‌ها از ۸ میلیون یورو به ۵۰ میلیون یورو افزایش یافته است
  • تخصیص ۵۰۰ میلیون یورو تسهیلات مالی برای بانک سرمایه‌گذاری عمومی [۴] (BPI) جهت این‌که آن‌ها به کشاورزانی که درگیر بحران‌های مالی هستند وام دهند

نخست‌وزیر والز اظهار داشت: «تظاهرات روزهای گذشته، نشان‌دهنده نارضایتی و نگرانی کشاورزان است و ما برای مدتی است که شاهد آن هستیم. و قصد داریم به این نارضایتی‌ها پاسخ مناسبی بدهیم». آقای والز به خبرنگاران گفت: «من به‌طورجدی از صنایع می‌خواهم قیمت‌های را بالا نگه‌دارند تا شرایط برای کشاورزان آسان‌تر شود».

***********

پی نوشت:

لینک مرجع خبر

بی بی سی

[۱] Brittany Lannion

[۲] Mr Beulin

[۳] Prime Minister Manuel Valls

[۴] Public investment bank

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: