۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴
پاسخ به شبهات درباره بورس نفت - دوازدهم

توان مالی مناسب بخش خصوصی برای خرید نفت در بورس

برخی از مدیران نفتی و کارشناسان، معتقدند در صورت عرضه نفت در بورس بخش خصوصی توانایی تامین مالی پول مورد نیاز برای خرید محموله‌های مورد نیاز را ندارد. این نظرات در صورتی است که طبق گفته مسئولین بورس انرژی ایران و بخش خصوصی طرح این مباحث صحت ندارد و بخش خصوصی آمادگی این را دارد تا در صورت عرضه نفت در بورس برای خرید نفت خام پا به میدان بگذارد و نفت را خریداری کند.

با جدی تر شدن مسئله تحریم خرید نفت ایران و مطرح شدن بیش از پیش مسئله عرضه نفت در بورس عده‌ای از مدیران و کارشناسان شرکت ملی نفت و امور بین‌الملل به عنوان متولی فروش نفت ایران ایراداتی را به این عرضه وارد می‌کنند یکی از این ایرادات نداشتن توان مالی کافی بخش خصوصی برای خرید نفت است. هر چند طرح این‌گونه شبهات از سوی امور بین‌الملل شرکت ملی نفت موضوع تازه‌ای نیست. اما در این یادداشت با توجه به اظهارات بخش خصوصی درباره‌ی خرید نفت در بورس به این موضوع پرداخته شده است که اساسا آیا بخش خصوصی توان مالی کافی برای خرید محموله‌‌های نفتی را دارد؟

چگونگی خرید نفت در بورس توسط بخش خصوصی

مسئله خرید نفت در بورس توسط بخش خصوصی به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است که این موضوع بستگی به شرایط فروشی دارد که شرکت ملی نفت تعیین می‌کند و البته شرایطی که بخش خصوصی برای خرید نفت دارد. به طور کلی دو روش برای خرید نفت در بورس وجود دارد یکی خرید به صورت نقدی و دیگری خرید با تضمین است. پیشنهادی که برای عرضه نفت در بورس مطرح است عرضه نفت به صورت محموله‌های کوچک با گرفتن تضامین معتبر است. تسویه محموله ها باید به صورت ریالی انجام شود که این‌کار عملا تحریم‌های دلاری آمریکا در خصوص تراکنش‌های بانکی را بی اثر میکند. نفت به صورت محموله‌های کوچک از ۳۵هزار بشکه تا ۵۰۰هزار بشکه عرضه می‌شود و بخش خصوصی با توجه به توانی که دارد آن را خریداری می‌کند.

قیمت نفت و توان مالی بخش خصوصی

قیمت نفت در زمان تحریم با هزینه هایی روبروست (پاسخ به شبهات بورس نفت قسمت چهارم) با کسر این هزینه‌ها قیمت دلاری هر بشکه نفت تعیین می‌گردد. نرخ ارز باید بر مبنای سامانه نیما دلار حدودا ۸ هزار تومانی تعیین گردد اگر قیمت هر بشکه نفت را ۸۰ دلار درنظر بگیریم. یک محموله ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تقریبا قیمتی معادل با ۵/۶ میلیارد تومان دارد. مزایده بر مبنای قیمت ریالی نفت آغاز می‌شود و این برآورد وجود دارد با توجه به قیمت آزاد دلار قیمت تا ۱۵ میلیارد تومان هم افزایش پیدا کند. بسته به نوسانات قیمت ارز و هزینه‌های فروش نفت در زمان تحریم ممکن است این قیمت هم به تبع نوساناتی داشته باشد. اما در هر حال واضح است تامین این مقدار وجه برای بخش خصوصی‌ کار مشکلی نیست. برای مثال برخی از شرکت‌های پتروشیمی در سال گذشته فقط ۱۰۰میلیارد تومان سود خالصشان بوده و سرمایه‌ای برابر با ۵۰۰ میلیارد داشته‌اند. پس تامین ۱۵میلیارد تومان برای بخش خصوصی که وارد کارزار بورس خواهد شد مقدار ناچیزی به نظر می‌رسد. بخش خصوصی حتی می‌تواند با توجه به توان خود با دیگر خریداران تشکیل کنسرسیوم برای خرید نفت دهند و این کار روند تامین مالی را حتی راحت‌تر از قبل می‌کند.

پیشنهاد دیگری که می‌توان مطرح کرد فروش حواله‌ای نفت خام است که باعث می‌شود خریداران حواله‌ها بتوانند وجه معامله را نقدا پرداخت کنند. اگر این حواله‌ها بخواهد منجر به تحویل فیزیکی شود شرکت ملی نفت دیگر نگران چیزی نخواهد بود. این دارندگان حواله‌ها هستند که باید تصمیم بگیرند به جمع‌کننده حواله اعتماد کنند یا از او وجه نقد دریافت کنند. به عبارت دیگر یک خریدار نفت برای تحویل گرفتن یک محموله ۵۰۰ هزار بشکه‌ای لازم است ۵۰۰ حواله هزار بشکه‌ای جمع‌آوری کند. اینکه برای جمع‌آوری این ۵۰۰ حواله وجه نقد پرداخت کند یا به دارنده حواله انواع تضمین بدهد یا حتی اعتماد او را جلب کند و بدون ارائه تضمین حواله‌اش را بگیرد و بعد از فروش محموله ۵۰۰ هزار بشکه وجه حواله را بدهد، همگی به خودش و توانایی او در تجارت و جلب اعتماد دارندگان حواله‌ها بستگی دارد و جایی برای نگرانی شرکت ملی نفت نمی‌ماند.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: