عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گفتگو با عیارآنلاین:

نژاد آرین می‌تواند با نژادهای وارداتی مرغ رقابت کند / دولت موانع احیای آرین را برطرف کند

حسن پور با بیان اینکه نژاد آرین قابلیت ارتقاء و بازگشت به واحدهای پرورش مرغ را دارد گفت: برخلاف تصور رقبای آرین، این نژاد آنقدر هم وضعش بد نیست. وزارت جهادکشاورزی باید این قدرت را داشته باشد که نیروهای بازدارنده پیشرفت ژنتیکی آرین را کنار بزند و قانونی را مبنی بر در اختیار بودن سهمی از بازار برای خود، تصویب کند.

دکتر کریم حسن‌پور، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، گفتگویی تفصیلی با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، درخصوص ظرفیت بالای  نژاد مرغ آرین برای تامین بخشی از نیازهای بازار داشته که متن آن به شرح زیر است.

حسن‌پور در رابطه با نژاد‌ مرغ آرین گفت: بنده به عنوان کسی که تجربه‌ی مرغداری و پرورش چند نژاد از جمله نژاد آرین را دارم با مشکلات آن آشنا هستم. نژاد آرین مشکلاتی از جمله حساسیت به بیماری آسیت دارد که البته این حساسیت بالا را می‌توان با اصلاح نژاد آن‌ها برطرف کرد. بیماری آسیت که عمده‌ترین عامل ضعف در این نژاد است باعث آب آوردگی شکم می شود و ما روی این بیماری کار کردیم. اساسی‌ترین مشکل این بیماری این است که در سنین بالاتر بروز پیدا می‌کند و باعث تلف شدن حیوان می شود. حدود ۱۰-۱۲ درصد مرغ‌ها در آخر دوره پرورش، این بیماری را دارند لذا تلفات و لاشه‌هایی که حذف و دفن می‌شوند در کشتارگاه‌ها بسیار زیاد است.

حسن‌پور در ارتباط با قابلیت ارتقا لاین آرین و برگشت آن به واحدهای پرورش مرغ کشور بیان کرد: به غیر از بیماری آسیت مشکلات دیگری نیز در ارتباط با این لاین وجود دارد که ساده‌تر و آسان‌تر از آن برطرف می‌شود. به عنوان مثال ضریب تبدیل نامناسب آن. به این صورت که اگر ضریب تبدیل بهترین نژاد دنیا در سطح فارمهای تجاری ۱.۹ باشد، نژاد آرین حدود ۲.۰۵ تا ۲.۱۰ است. اگر روی ضریب تبدیل کار شود بسیار آسان می‌توان این صفت را اصلاح کرد چون این صفت توارث پذیری اش بالا است و ضریب تبدیل این لاین به راحتی می تواند بسیار بهتر ‌شود.

وی در ادامه افزود: مشکل دیگر این لاین رشد سینه‌های آن است که در مقایسه با نژادهای دیگر رشد کمتری دارد که در این مورد نیز منابع بررسی شد و توارث‌پذیری حدود ۰.۴ مشاهده شد. صفاتی که توارث‌پذیری ۰.۴ و بالاتر دارند به اصلاح نژاد سریع‌تر پاسخ می‌دهند. اگر رشد سینه‌ها، وزن بدن، ضریب تبدیل و حساسیت به آسیت برطرف شود می‌توانم قول بدهم که این نژاد می‌تواند حداقل ۲۰-۳۰ درصد بازار با جوجه‌گذاری یک روزه‌ کشور را تامین کند.

وی در خصوص اینکه بر طرف شدن این نواقص در لاین آرین به چه مدت زمانی نیاز دارد افزود: اگر تیمی تشکیل شود و تعدادی روی بیماری و تعدادی هم روی صفات رشد و … کار کنند، زیر ۱۰ سال می‌توان نژاد را تا حد قابل قبولی ارتقا داد. با برآوردی که کردیم و در سخنرانی کنگره‌ی علوم‌دامی امسال نیز بیان شد برای صفات آسیتی می‌توانیم سه‌چهار نسل فراوانی بیماری را تا حدود ۸۰ درصد کم کنیم.

صفات دیگر نیز به دلیل توارث‌پذیری خیلی خوب و تنوع ژنتیکی خوبی که دارند، پاسخ مثبت بالایی می‌دهند. من توالی DNA  این نژاد را بررسی کرده‌ام، در این نژاد برخلاف نژادهای دیگر تنوع ژنتیکی حفظ شده و پتانسیل خوبی دارند و به همین خاطر مطمئنا به اصلاح نژاد پاسخ خوبی خواهند داد.

حسن پور در پاسخ به سوال، حمایت‌ها و ملزومات دولت از آرین چیست و متولی این موضوع باید چکار کند؟، پاسخ داد: باید یک تیم قوی از چند دانشگاه و مراکز علمی، وزارت جهاد و سازمان دامپزشکی دور هم جمع شوند. باید فرهنگ‌سازی شود که جوجه‌ی گوشتی زیر دو کیلو یا حداقل زیر دو‌کیلو و چهارصد گرم به بازار عرضه شود. چون بیماری آسیت در سنین و وزن‌های بالاتر در آرین بروز پیدا می‌کند و از وزن دو‌کیلوگرم به بالاست که تفاوت‌ها دیده می‌شود. اگر فرهنگ‌سازی شود و جهاد کشاورزی جوجه‌ی یک روزه‌ی ارزان قیمت در مرغداری‌هایی که روی این نژاد کار می‌کنند قرار دهد، بی شک این نژاد می‌تواند سهم بیشتری از بازار را به خودش اختصاص دهد.

از عمده هزینه‌های واحدهای مرغداری یک موردش تامین جوجه‌ی یک روزه است و دیگری هزینه سوخت. اگر این دو مورد توسط جهاد کشاورزی در اختیار مرغدار قرار داده شود، مرغدار مرغ‌هایی با وزن کمتر به بازار می‌دهد ولی دولت این حمایت را نمی‌کند. اگر این شرایط و حمایت دولت محیا بود، مشکلاتی از قبیل حداکثر استفاده مرغداران برای سود گرفتن بیشتر در قبال وزن بیشتر مرغ، برطرف می‌شد. این مشکلات هم راه‌حلی جز پول و همکاری و سرمایه‌گذاری ندارد.

 این استاد و محقق دانشگاه تبریز در مورد میزان سرمایه و سوددهی برای این کار، گفت: ۱۰-۱۵ میلیارد تومان سرمایه لازم است. اگر این اتفاق بیفتد حداقل ۲۰ درصد بازار را می‌توانیم در دست داشته باشیم‌.

اگر این ضریب تبدیل نامناسب برطرف نشود و فقط بیماری برطرف شود، به ازای هر کیلوگرم گوشتی که از این نژاد می‌گیریم ۵۰-۱۰۰ گرم اضافه باید غذا بدهیم. این در مقیاس کلی کشور وضعیت قابل ملاحظه ای می‌شود. ولی به دلیل خروج ارز از کشور و وابستگی روز افزون به کشورهای صادرکننده، این پنجاه گرم عددی محسوب نمی‌شود. از طرفی جوجه‌ی یک روزه‌ای که در داخل کشور تولید می‌شود علاوه بر ارزان بودنش سبب اشتغال‌زایی در کشور می‌شود.

این پژوهشگر اصلاح نژاد دام، در ارتباط با چند برابر شدن اشتغال‌زایی با حضور آرین در بازار، بیان داشت: با حمایت از لاین آرین چون بحث پرورش اجداد و مرغ مادر و … راه می‌افتد و مرغداران مجبور به پرورش دوره‌های بیشتر در طول زمان کوتاه‌تر می‌شوند ولی مرغ ها را با سن کم و وزن حدود دو کیلوگرم به بازار عرضه می کنند؛ درنتیجه اشتغال‌زایی همه‌ی این موارد عدد قابل ملاحظه‌ای خواهد بود.

باتوجه به مصاحبه‌ی سال گذشته آقای مهندس اسکندری، وزیر اسبق جهاد کشاورزی و رئیس سازمان اقتصادی کوثر، مبنی بر از رده خارج بودن و عدم فایده نژاد آرین. حسن‌پور اظهار کرد: آرین حتی اگر نتواند با راس و کاب به رقابت بپردازد می‌تواند کاربردهای دیگری داشته باشد. برخلاف تصور رقبای آرین، این نژاد آنقدر هم وضعش بد نیست. جهادکشاورزی باید این قدرت را داشته باشد که نیروهای بازدارنده پیشرفت ژنتیکی آرین را کنار بزند و قانونی را مبنی بر در اختیار بودن سهمی از بازار برای خود، تصویب کند. شرکت نهاده های دامی جاهد که خود متولی این نژاد است میتواند با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام کشور جدیتر از گذشته وارد کار شود و حمایت کند. در کشور ما متاسفانه فرهنگ مردم اینگونه است که مرغ کم وزن نمی‌خرند ولی اگر به درستی مزایا آن تشریح داده شود، مردم هم استقبال میکنند.

در بحث تولید مرغ ارگانیک می توان در سن کم، بدون دارو [آنتی بیوتیک] و در محیط‌های ایزوله مرغ آرین را پرورش داد که از نظر رشد و بیماری در این سن هیچ تفاوتی با نژادهای دیگر ندارد.

وی درباره مزیت این نژاد نسبت به نژادهای وارداتی، گفت: عمده مزیت آن بومی بودن و داخلی بودن آن است و دیگری بهتر بودن طعم آن و لذیذ بودن آن نسبت به نژادهای دیگر است.

وی در انتها افزود: ما اگر بتوانیم بازار را متقاعد کنیم که مرغ دو کیلوگرم مصرف کنند یعنی همان کاری که کشور فرانسه و سایر کشورهای غربی انجام داده‌اند می توانیم صنعت مرغداری کشور را با احیای لاین آرین مقاوم کنیم. ولی در کشور ما این موضوع فعلا نهادینه نشده است.

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

  1. رضا :

    با سلام
    به نظر حقیر این مصاحبه صرفا جهت جبران خلاء سایت جنابتان صورت پذیرفته چرا که وقتی این فارغ التحصیل بزرگوار می فرمایند اگر مشکل رشد سینه‌ها، وزن بدن، ضریب تبدیل و حساسیت به آسیت برطرف شود نیاز کشور تامین می شود، سوال بنده این است که چه مشکل دیگری در نژاد این مرغ مادر مرده باقی خواهد ماند که بررسی نشده باشد؟؟؟ لطفا این دوست عزیز و بزرگوار دلایل برتری مزیت نژاد آرین را بیان بفرمایند. مثلا معیار لذیذ بودن با چه ابزار و دلیل متقن علمی قابل اثبات است؟
    باتشکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: