سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال عیارآنلاین:

قانون آیین دادرسی در خصوص داوری نقص‌هایی دارد

اژه‌ای درباره اشکالات آیین دادرسی گفت: نقص‌هایی در آیین دادرسی در خصوص داوری وجود دارد. به عنوان مثال در خصوص مواردی از قبیل این که بسیاری از امور مخصوصاً امور حقوقی به بخش داوری برود و تا زمانی که داور نظر نداده اصلاً دستگاه قضایی وارد نشود و بعد هم که نظر داد، ضمانت اجرا داشته باشد، ضعف‌‏هایی وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از مهمترین مولفه های فضای کسب و کار، اجرای قراردادها است که ناظر بر کیفیت و سرعت رسیدگی قضایی می باشد. تاسیس نهاد داوری به منظور حل و فصل اختلافات تجاری و بازرگانی از جمله اقدامات کشورهای توسعه یافته به منظور بهبود شاخص اجرای قراردادها بوده است. طبق برنامه پنجم توسعه قوه قضائیه مکلف شده لایحه تشکیل این نهاد داوری مستقل را تقدیم مجلس کند؛ اما با وجود اینکه پیش‌نویس آن توسط قوه قضائیه نهایی هم شده، هنوز به مجلس ارسال نشده است. در صد و سی و دومین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه این موضوع مورد سوال خبرنگار عیارآنلاین از سخنگوی قوه قضائیه بود.

عیارآنلاین: با توجه به این که قوانین مربوط به داوری در فصل هفتم آیین دادرسی دارای ضعف ها و خلأهایی است، برنامه قوه قضائیه جهت تهیه و ارسال «لایحه تشکیل نهاد داوری مستقل» به مجلس چیست؟

در دو سه مقطع این مطرح شده است. گرچه برخی از موارد در قوانین ما هست؛ اما نقص‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال در خصوص مواردی از قبیل این که بسیاری از امور مخصوصاً امور حقوقی به بخش داوری برود و تا زمانی که داور نظر نداده اصلاً دستگاه قضایی وارد نشود و بعد هم که نظر داد، ضمانت اجرا داشته باشد، ضعف‌هایی وجود دارد.

اما در بخش تولید قوانین خوبی داریم که اگر همه­‌ی دستگاه‌ها موانع تولید را رفع کنند، شاید اصلاً خیلی به اختلاف و به مشکلات حقوقی نخواهد نرسید که وارد بحث داوری آن بشویم. اگر انشاءالله همه دستگاه‌ها خودشان را موظف به اجرای قوانین فعلی رفع موانع تولید بدانند، هر چقدر آن هم حتی مربوط به قوه قضاییه است، قوه قضاییه هم با کسانی که تخلف می‌کنند برخورد جدی‌تر بکند، به نظرم می‌رسد که از این قوانینی که مربوط به رفع موانع تولید است، باعث می‌شود که اصلاً بسیاری از پرونده‌ها چه بسا که نیاز به محکمه و امر قضا چه از باب کیفری آن، چه از باب حقوقی‌اش نداشته باشد.

در خصوص لایحه مذکور نیز طبق قانون برنامه پنجم همه موظف هستیم که تعجیل بکنیم، ان­شاءالله هم زودتر نهایی بشود چون شقوق مختلفی دارد و علت اینکه طی چندین سال هنوز اجرا نشده به خاطر مشکلاتی است که از لحاظ جنبه‌های مختلف فنی دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: