۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۹

مسئولین ایران و عراق، اصلی‌ترین موانع تسهیل زیارت اربعین!

جهت تسهیل در سفر عتبات عالیات، دولت ایران و عراق می‌توانند توافق کنند تا زوار ایرانی با خودرو شخصی خود در مسیری محافظت‌شده‌ای تا نزدیکی شهری مانند نجف تردد کنند، مقدمه این اقدام، حل معضل اخذ ویزا است؛ این‌درحالی است که با پاسپورت ایرانی برای سفر به ۴۳ کشور دنیا از جمله ترکیه و ارمنستان چنین فرایندی پرهزینه و پردردسر وجود ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، از سال ۱۳۹۰ که زیارت اربعین روند افزایشی به خود گرفت تاکنون هرساله بر جمعیت زوار ایرانی افزوده شده است. به‌نحوی‌که سال گذشته بیش از ۴ و نیم میلیون تردد برای بین مرزهای ایران و عراق ثبت شده است. در ایام دیگر سال نیز و به‌خصوص در مناسبت‌های مختلف، مسافران ایرانی راهی کشور عراق می‌شوند و در طرف مقابل نیز استقبال زائران عراقی برای سفر به ایران سیر صعودی داشته است. آمارها نشان می‌دهد سال گذشته درمجموع، حدود ۹ میلیون تردد رسمی بین دو کشور وجود داشته است.

میزان تردد مسافران از مرزهای ایران و عراق در طی سال (میلیون نفر)

از آنجا که عمده زائران از حمل‌ونقل زمینی استفاده می‌کنند، امسال نیز پیش‌بینی می‌شود این روند افزایشی تداوم یابد. چراکه مهمان‌نوازی مردم عراق باعث شده هزینه‌های آن‌سوی مرز برای زوار تقریباً ناچیز باشد و درنتیجه آثار تورم نرخ ارز فشار چندانی به زائرین وارد نخواهد کرد. از آن‌طرف، شرایط برای مسافران عراقی بسیار تسهیل شده و هزینه‌های سفر به ایران را تا حدود یک‌چهارم پایین آورده است. با این توضیحات درمجموع انتظار می‌رود امسال نیز آمار تردد بین دو کشور افزایش داشته باشد.

ازجمله مشکلات مسافران خصوصاً در ایام اربعین، سختی تردد به شیوه کنونی است. وسایل نقلیه عمومی در این روزها افزایش قیمت بعضاً شدید دارد. افرادی که قصد مسافرت با وسیله شخصی نیز دارند، باید کیلومترها قبل از نقطه صفر مرزی وسیله نقلیه خود را رها کنند. پس از عبور از مرز نیز مکرراً تجربه شده است که امکانات تردد به میزان کافی نیست و سرگردانی زوار پس از خروج از مرز به امری عادی تبدیل شده است. این شرایط، بسیاری از دلدادگان را که شوق حضور دارند از سفر بازمی‌دارد و بسیار دیده شده که پس از تجربه سختی‌های این‌چنینی به‌ناچار از سفرهای آتی چشم پوشیده‌اند. درصورتی‌که دو دولت ایران و عراق می‌توانند توافق کنند زوار ایرانی با خودرو شخصی خود در مسیری محافظت‌شده‌ای تا نزدیکی شهری مانند نجف تردد کنند.

مقدمه این اقدام، حل معضل اخذ ویزا است که از پرهزینه‌ترین و پردردسرترین بخش‌های سفر اربعین است. این‌درحالی است که با پاسپورت ایرانی، برای سفر به ۴۳ کشور دنیا ازجمله ترکیه و ارمنستان چنین فرایندی وجود ندارد و بعضاً نیاز به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نیست.

افزایش ارتباطات دو ملت ایران و عراق باعث مستحکم‌تر شدن روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور خواهد شد. بنابراین لازم است شرایط برای زائرین و مسافران دو کشور هر چه بیشتر تسهیل شود. در این شرایط هزینه و دشواری‌های اخذ ویزا، جز مانع‌تراشی در پیش پای زائرین هیچ نتیجه دیگری ندارد. بنابراین لازم است هرچه سریع‌تر دو دولت ایران و عراق برای لغو یا اصلاح آن اقدام نمایند.

با توجه به شرایط کشور همسایه به نظر می‌رسد برای حل این معضل، طبیعتاً چالش در سمت دولت عراق بیشتر است، اما دولت جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون هیچ اقدام درخور توجهی برای لغو ویزای تردد بین دو کشور انجام نداده است.

دراین‌بین راه ساده‌تری نیز وجود دارد که می‌توان به‌عنوان گام اول حل مسئله تلقی نمود. در حال حاضر سفر به کشورهایی مانند لبنان، عمان و جمهوری آذربایجان نیاز به اخذ ویزا به شیوه ویزای عراق ندارد. تنها کافی است در زمان ورود به کشور مقصد مبلغی پرداخت شود (بعضی از کشورها نیاز به یک سری مدارک هم دارند) تا برچسب ویزا در پاسپورت زده ‌شود. این شیوه نیز می‌تواند به‌عنوان راه‌حل کوتاه‌مدت در دستور کار قرار گیرد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: