۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۳

وزارت نیرو از قوانین مصوب، سرپیچی می‌کند

حفر چاه‌های غیرمجاز مانند شمشیری دولبه است، زیرا چاه‎های غیرمجاز اگر بدون در نظرگرفتن فرصت‌های اشتغال جدید برای کشاورز بسته شود، به‌طور حتم اقتصاد معیشتی کشاورزان با بحران روبرو می شود و از سوی دیگر اگر جلوی فعالیت چاه‎های غیر مجاز کشاورزی گرفته نشود ، منابع سفره های آب زیر زمینی به خطر می افتد و سبب تخریب محیط زیست می شود.

به گزارش عیارآنلاین، حفر چاه‌های غیرمجاز مانند شمشیری دولبه است، زیرا چاه‎های غیرمجاز اگر بدون در نظرگرفتن فرصت‌های اشتغال جدید برای کشاورز بسته شود، به‌طور حتم اقتصاد معیشتی کشاورزان با بحران روبرو می شود و از سوی دیگر اگر جلوی فعالیت چاه‎های غیر مجاز کشاورزی گرفته نشود ، منابع سفره های آب زیر زمینی به خطر می افتد و سبب تخریب محیط زیست می شود.

در این همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفتگویی با امین محمودی کارشناس مسائل کشاورزی، محیط زیست، مدیریت منابع آبی و شیلات داشته که متن آن  به شرح ذیر است.

عیارآنلاین: چاه های عمیقی که در سیستان و بلوچستان حفر شده به چه علت می باشد و این موضوع چه عوارض جانبی برای محیط زیست می تواند داشته باشد؟

محمودی:  بهره برداری از چاه ها در استان های مرزی متفاوت است، در حال حاضر در استان های سیستان و بلوچستان(خصوصا زابل) و مناطقی از کرمان با حفر چاه های عمیق و ژرف به عمق ۲۱۰۰ متر برداشت آب برای مصارف کشاورزی و شرب صورت می گیرد، اما به مردم گفته می شود این امر برای تحقیقات است، ولی تفاوتی که این حفاری با حفاری های دیگر مناطق دارند در این است که بیش از ۹۰ درصد از آب برداشت شده در این مناطق آب ورودی از دیگر کشورها است و از آب موجود در سفره های زیر زمینی حاصل از بارندگی در کشور نیست به همین دلیل حتی اگر آب این مناطق برداشت نشود از نقطه و معبری دیگر از کشور خارج می شود به همین دلیل می توان گفت که احداث این چاه ها جهت برداشت آب مفید بوده و مشکلات زیست محیطی در پی نخواهد داشت.

عیارآنلاین: برای حل معضل حفر چاه های غیرمجاز در ایران چه کاری می توان انجام داد؟

محمودی: به نظر بنده ضروری است که منابع آب و خاک به صورت یکپارچه مدیریت شوند تا بتوان از آن به عنوان یک حکمرانی خوب نام برد، بیشترین مصرف آب در کشور در بخش کشاورزی است، در نتیجه باید مدیریت این منابع آبی از وزرات نیرو به وزارت جهاد کشاورزی داده شود تا از این وزارتخانه بتوان در خصوص نحوه مصرف و راندمان مصرف مطالبه کرد.

این در حالی است که ، هر کدام از وزارتخانه های نیرو و کشاورزی مقصر را دیگری می دانند، به طور مثال وزارت جهاد کشاورزی معتقد است ، نمی توان الگوی کشت را پیاده سازی کرد، زیرا آب الگوی کشت را یک نهاد دیگر به طور کامل به کشاورز داده است یا کلا به آن مجوز تعلق نگرفته است و وزارت نیرو هم همواره اعلام می کند راندمان آبیاری در کشاورزی پایین است.

اگر مدیریت جامع و یکپارچه در منابع آبی وجود نداشته باشد و مدیریت آب بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی سپرده نشود و همچنین بودجه مناسبی جهت اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری با توجه به اهمیت وافرش در تولید آب و جلوگیری از تبخیر داده نشود، کشاورزان به حفر چاه های غیر مجاز ادامه می دهند و چون نظارت کافی در کشور ما بر این امر وجود ندارد، این امر ادامه خواهد داشت.

عیارآنلاین: برای حفر غیرقانونی چاه، قوانین و مجازاتی در نظر گرفته شده است؟

محمودی: بله، طبق قانونی که در سال ۸۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، مالکان چاه های غیرمجاز در سراسر کشور توسط وزارت نیرو شناسایی گشتند و با پذیرش سه شرط پروانه مجازگرفتند، این شروط به شرح ذیل می باشد:

  • رعایت حریم چاه های مجاز قبلی
  • ضرر به غیر و عموم نرسانده باشد
  • – اجرای سامانه های نوین آبیاری تحت فشار

همچنین این وزارتخانه موظف گشت، برای کلیه چاه های مجاز با هزینه مالک، چاه کنتورهای هوشمند نصب کند و موتور آن را با هزینه خود، برقی کند و کمیسیونی برای رسیدگی به اختلافات موجود و تمدید پروانه چاه ها در صورت عدم تخلف مالکش تشکیل گشت.

اما وزارت نیرو همواره از این قوانین مصوب سرپیچی می کند و این عاملی است که همواره میان کشاورزان، صاحبان چاه ها و مسئولین استانی و کشوری وزارت نیرو، سبب درگیری می شود و مطابق مصوبه طرح «تعادل‌بخشی» مسئولین به جریمه کردن مالک و بستن چاه اکتفا می کنند.

عیارآنلاین: یکی از دلایل اصلی حفر غیرمجاز چاه در استان ها، کمبود آب برای کشاورزی است مانتد قزوین، پیشنهاد شما برای حل مشکل کم آبی کشاورزان چیست؟

محمودی: سالانه سه چهارم آب ناشی از بارندگی در کشور تبخیر و از چرخه منابع آبی کشور خارج می شود، به همین دلیل هر چقدر بتوانیم از این میزان بکاهیم به تولید آب و محصولات کشاورزی در کشور کمک شایانی کرده ایم.

مهمترین راهکار جلوگیری از تبخیر آب در کشور و پر آب شدن سفره های زیر زمینی، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری است که شامل عملیات مکانیکی برای نفوذ دادن آب به زیرزمین (بندهای سنگی – ملاتی) و اقدامات بیولوژیک (توسعه پوشش گیاهی متناسب با اقلیم) می باشد، کارشناسان معتقدند با توسعه پوشش گیاهی و جنگلی ۶۰ درصد آب جاری ناشی از بارندگی توسط ریشه گیاهان به دل زمین نفوذ و سفره های زیرزمینی سیراب می شوند که با توسعه این امر جلوی بخش عظیمی از تبخیر و خروج آب از مرزهای کشور گرفته می شود و دشت ها و زمین های کشور پرآب گشته و جهت تامین آب شرب و کشاورزی مشکلی نخواهیم داشت به همین دلیل انتظار می رود بودجه مناسبی برای این امر توسط مجلس شورای اسلامی تخصیص داده شود.

اما متاسفانه تا سال ۹۶ بودجه بسیار کمی برای این امر اختصاص داده شده است در حالی که در اکثر کشورهای جهان همانند آمریکا، کانادا، انگلیس، آلمان، برزیل، کشورهای شرق آسیا حتی همسایگان فقیر خودمان از جمله افغانستان، پاکستان، تاجیکستان نیز بودجه سرسام آوری برای این امر در نظر گرفته اند که عمدتا دلیل آن، تامین آب شرب و تامین امنیت غذایی از طریق تولید محصولات کشاورزی و اشتغالزایی روستائیان بوده است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: