در نشست عیارآنلاین با موضوع توسعه صنعت پالایشی عنوان شد:

افزایش ظرفیت پالایشی با استفاده از سرمایه‌های مردمی

کمتر از یک ماه تا آغاز تحریم‌های نفتی و بانکی باقی مانده و «گسترش ظرفیت پالایشی» یکی از موضوعاتی است که برای مقابله با تحریم های نفتی مطرح می‌شود. با این حال تاکنون این راهکار مورد نقد و بررسی هیچ یک از دستگاه‌های مسئول اعم از مجلس و دولت قرار نگرفته است. به همین منظور پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با برگزاری نشستی تخصصی و با حضور جمعی از کارشناسان و صاحب نظران این حوزه، این موضوع را بررسی کرد.

به گزارش عیارآنلاین، کمتر از یک ماه تا آغاز تحریم های نفتی و بانکی باقی مانده است. در ایام پس از خروج آمریکا از برجام، مسئله چگونگی مقابله با تحریم فروش نفت و دستیابی به درآمدهای آن پیش روی مسئولان کشور قرار گرفت. در این میان یکی از موضوعاتی که مورد بحث کارشناسان این حوزه بوده، بحث «گسترش ظرفیت پالایشی» بوده است. با این حال تاکنون این راهکار مورد نقد و بررسی هیچ یک از دستگاه‌های مسئول اعم از مجلس و دولت قرار نگرفته است. به همین منظور پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با برگزاری نشستی تخصصی و با حضور جمعی از کارشناسان و صاحب نظران این حوزه، این موضوع را بررسی کرد.

در این راستا عصر روز سه شنبه ۱۷ مهرماه نشستی با موضوع « لزوم توسعه صنعت پالایشی » در محل پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین برگزار شد. مهمانان این نشست آقای علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس، آقای خطیبی مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت، آقای شهاب‌الدین متاجی مدیر سابق برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش، آقای عماد رفیعی کارشناس حوزه انرژی بودند که در ادامه گزارشی کوتاه از مباحث این نشست ارائه می‌شود. گزارش کامل این نشست در روزهای آینده منتشر می‌شود.

خطیبی: وزارت نفت باید اقداماتی جدی در جهت مدرن کردن پالایشگاه‌ها انجام دهد

محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت با اشاره به سیاست‌های کشورهای مختلف برای فروش و تزریق نفت خود در صنایع پالایشی گفت: برای افزایش ظرفیت‌های پالایشگاهی، کشورها سیاست‌های متفاوتی را اتخاذ کرده‌اند. برخی کشورها ظرفیت پالایشی داخل را افزایش داده و پالایشگاه هایی تاسیس کردند که مخصوص صادرات است. برخی کشورها مانند عربستان و کویت در خارج از کشور و عمدتا در کشورهای صنعتی پالایشگاه‌ خریدند و حتی در سیستم توزیع بنزین و در پمپ بنزین‌ها هم سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در نتیجه طبیعی است که رقبا در فروش نفت از ما موفق‌تر باشند.

وی در ادامه اظهار داشت: برخی دیگر از کشورها اقدام به خرید سهام غالب پالایشگاه‌ها کرده و شرط گذاشتند که به شرطی سهام میخریم که ۱۰۰ درصد نفت خامش را ما بدهیم. در واقع روش‌هایی وجود دارد که میتواند فروش نفت را تسهیل کند و دولت‌ها در این زمینه بسیار فعال هستند. برخی دولت‌ها در قالب بخش خصوصی در پالایشگاه‌های مختلف دنیا سرمایه‌گذاری کردند و توانستند یک بازار مطمئن را به خود اختصاص دهند.

خطیبی با اشاره به ضرورت به روز رسانی تکنولوژی پالایشگاه‌ها خاطرنشان کرد: پالایشگاه‌ها به طور مرتب باید سیستم‌هایشان آپگریدینگ شود تا فراورده مرغوب‌تر تولید کنند. در حال حاضر همه‌ی پالایشگاه‌های ما دارند نفت کوره تولید می‌کنند. متاسفانه همین پالایشگاه بندرعباس دقیقا آن بخشی که باید نفت کوره را بشکند ساخته نشده است و می‌گویند بودجه نداریم. وزارت نفت باید اقداماتی جدی در جهت مدرن کردن پالایشگاه‌ها انجام دهد.

مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت گفت: جالب است بدانید که برخی مشتریان نفت ما پالایشگاه‌هایی دارند که میزان نفت کوره تولیدی ان صفر است. از نظر فنی درست نیست که فراورده‌های کم ارزش تولید کنیم. بسیاری از پالایشگاه‌های ما ظاهرا واگذار شده است. همین شستا و بنیاد مستضعفان و … که امدند پالایشگاه‌ها را خریدند چرا نیامدند پالایشگاه‌ بسازند. آیا بهتر نبود دولت به جای فروش پالایشگاه‌ها شرایط را برای ساخت پالایشگاه توسط انها فراهم میکرد؟

وی در ادامه به ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ی خرید پالایشگاه در سایر کشورها پرداخت و گفت: اینکه گفته می‌شود اگر در کشورهای خارجی پالایشگاه بخریم ممکن است آن پالایشگاه نیز تحریم شود بنده نشنیده‌ام که حتی یک مورد از انها مصادره شوند. ما باید برای اجاره ظرفیت‌های مازاد پالایشگاه‌های خارجی برنامه داشته باشیم. سرمایه‌گذاری در پالایشگاه فقط سود است. در حال حاضر کشوری مثل ونزوئلا سه پالایشگاه در اروپا دارد. البته این نگرانی نیز کاملا به جا است. اگر قرار شد که در پالایشگاه‌های خارجی سرمایه‌گذاری کنیم باید یک تیم قوی از منظر فنی، حقوقی و مالی این قضیه را بررسی کنند.

خطیبی با اشاره به ضرورت اقدام فعالانه دولت در زمان تحریم‌های نفتی گفت: برای عبور از تحریم‌های نفتی باید وزارت نفت پای کار بیاید. چند ماه است که امریکایی‌ها برای جلوگیری از صادرات نفت کشورمان تلاش می‌کنند ولی ما قدم از قدم برنمیداریم. کار سلبی امریکا راحت و کار ایجابی ما برای متقاعد کردن خریداران نفت کشورمان سخت است. اگر آمریکا برای قطع صادرات نفت ما با سران ۳۰ کشور دنیا یکبار مذاکره کرده ما باید با این ۳۰ کشور ۱۰ بار مذاکره کنیم و تیم‌های ما باید مرتب در رفت و آمد باشند و چانه‌زنی کنند. مدیر خوب مدیری است که در شرایط تحریم بتواند کاری کند ولی ما همیشه دست روی دست میگذاریم که کسی برای ما کاری کند. مدیریت در شرایط عادی با تحریم فرق میکند و در شرایط تحریم باید مدیر اهل ریسک باشد.

بختیار: طرح مجلس برای افزایش ظرفیت پالایشی با استفاده از سرمایه‌ مردمی تدوین شده است

علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح مجلس برای افزایش ظرفیت پالایشی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی گفت: یکی از مشکلات موجود در عدم توسعه‌ی صنعت پالایشی بحث تامین منابع مالی است. برای مثال طرح پالایشی سیراف و آناهیتا تاکنون به دلیل عدم تامین مالی پروژه‌های مذکور ساخت پالایشگاه‌ها شروع نشده است. در همین راستا مجلس شورای اسلامی جهت جذاب تر کردن پروژه‌های پالایشی طرحی با موضوع افزایش ظرفیت پالایشی با استفاده از سرمایه‌های مردمی را آماده کرده است.

وی در ادامه اظهار داشت: در این طرح برای جذاب کردن پروژه‌های پالایشی و جذب سرمایه‌های مردمی پیشنهاد شده است که بعد از شروع به بهره برداری که دو یا سه سال طول خواهد کشید، یک دوره تنفس یک ساله یا دو ساله برای پرداخت خوراک در نظر گرفته شود. خوراک دریافتی این پالایشگاه‌ها به غیر از ۱۴.۵ درصد که سهم شرکت ملی نفت است، در باقی میزان سهم دولت و سهم صندوق توسعه ملی است. در سال نخست پس از بهره‌برداری از مجتمع پالایشی با تنفس خوراک از سوی وزارت نفت ، هزینه‌ی سرمایه (سود سرمایه گذاری) میان مردم و سرمایه‌گذاران تقسیم می‌گردد.

بختیار ادامه داد: پول حاصل از تنفس خوراک که در واقع طلب دولت محسوب می‌شود که در سال نخست جهت جذاب شدن پروژه در اختیار مردم و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است، به عنوان یک وام ۱۲ ساله با نرخ سود ۴ درصد ارزی تقسیط و از سود حاصل از پالایشگاه به دولت و صندوق توسعه ملی بازپرداخت شود. این در حالی است که مردم و سرمایه‌گذاران علاوه بر دریافت سود سرمایه‌گذاری‌ خود از طریق تنفس خوراک یک‌ساله، سهام‌دار مجتمع پالایشی نیز هستند. این طرح علاوه بر بی اثر کردن تحریم‌های نفتی موجب هدایت نقدینگی موجود در کشور خواهد شد. و از نقدینگی مردم برای توسعه‌ی کشور استفاده می‌گردد.

متاجی: اینکه در دنیا صنعت پالایشگاه توسعه یافته نشان میدهد که سوداوری بالایی دارد

شهاب‌الدین متاجی، مدیر سابق برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش در مورد سوددهی پالایشگاه‌ها گفت: اگر صنعتی سوداور نباشد غیرممکن است که در دنیا توسعه یابد و اینکه در دنیا صنعت پالایشگاه توسعه یافته نشان میدهد که سوداوری بالایی دارد. اما ما چه کردیم که خیلی‌ها به این نتیجه رسیدن که پالایشگاه‌سازی سودده نیست. ما پتروشیمی‌ها را در خارج از پالایشگاه ساختیم در حالی که نباید این کار را میکردیم.

وی در ادامه توضیح داد: ما از طرفی در خود پالایشگاه هم جداسازی ایجاد کردیم. الان تمام قیر و روغن بیرون از پالایشگاه ساخته می‌شود و این سودآوری را هم از پالایشگاه‌ها گرفته‌ایم. الان در کشور پالایشگاه‌هایی داریم که ۳۵ درصد نفت کوره تولید میکنند که این موضوع سوداوری پالایشگاه را به شدت کاهش میدهد. باید برای به روز رسانی پالایشگاه شیوه تامین مالی مناسب داشته باشیم و پالایشگاه‌ها با تکنولوژی‌های جدید به روزرسانی شوند تا پالایشگاه‌های ما نیز سودده شوند.

متاجی با اشاره به ضرورت مدیریت صحیح برای توسعه این بخش گفت: در رابطه با اقتصاد پالایشگاه باید کارهای دقیقی انجام شود که دولت و مردم مطلع شوند که جا برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و میتوان با اوراق مشارکت نیز این کار رو جلو برد. باید با مدیریت صحیح برای مردم اطمینان ایجاد کرد که کار به نتیجه میرسد. از طرفی دیگر دولت باید سیاست هایش ر در زمینه اعطای گارانتی به مشتریان داخلی و خارجی تسهیل کند.

مدیر سابق برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش در ادامه عنوان کرد: متاسفانه بعد از برجام در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی موفق نبودیم و اگر حمایت دولتی بیشتر میشد الان وضع ما اینطور نبود. به نظر من همین کاری که اقای بختیار میگوید از طریق صندوق توسعه ملی ممکن است. باید افرادی در راس کار قرار بگیرند که انگیزه‌ی کار داشته باشند. در ستاره خلیج فارس مدیر دولتی که باید پیگیری میکرد به این بهانه که کار برای بخش خصوصی هست در یک بازه‌ی زمانی انطور که باید فعالانه عمل نمیکرد که این موضوع باعث ایجاد تاخیر در ساخت این پروژه شد.

رفیعی: دولت باید با رگولاتوری مشوق‌هایی برای ورود سرمایه به صنایع پالایشی ایجاد کند

عماد رفیعی، کارشناس حوزه انرژی در مورد دلایل عدم توسعه صنعت پالایشی در کشور گفت: برای آسیب‌شناسی صنعت پالایش کشور باید به سه موضوع اشاره کرد. ۱- سوداوری در این حوزه نسبت به سایر حوزه‌ها نامتوازن است. الان با وجود پتروشیمی‌های خوراک گازی با حاشیه سود بسیار بالا بخش خصوصی حاضر نمیشود که سرمایه خود را به سمت پالایش بیاورد و لازم است دولت در این زمینه رگولاتوری کند. ۲- مشکل تامین منابع مالی وجود دارد. پالایشگاه‌ها سعی کردند که برای آپگریدینگ فاینانس بگیرند که نشد. در این موضوع نیز باید دولت ورود پیدا کند و ظرفیت‌های موجود را بالفعل کند. ۳- الان صنعت پالایش دنیا به سمت واحدهایی با مقیاس ۵۰۰ هزار بشکه رفته است و در حال حاضر پتروپالایشگاه‌های آلمان و عربستان با ظرفیت‌های بالا پالایش میکنند ولی ما همچنان در فکر ساختن پالایشگاه‌های کوچک هستیم.

وی در ادامه اظهار داشت: حتی الان همین پتروشیمی‌ها هم از دست دولت به دست مجلس افتاده و نماینده‌ها سعی میکنن برای کسب رزومه در شهرهایشان پتروشیمی تاسیس کنند. در این موضوع الزاما باید دولت ورود پیدا کند و در غیر این صورت فایده‌ای ندارد. در حال حاضر تمام بازارهای موازی مثل بازار پتروشیمی‌های گازی و سود بانکی و ….  جذاب‌تر هستند در نتیجه دولت باید با رگولاتوری مشوق‌هایی برای ورود سرمایه به این بخش ایجاد کند.

رفیعی با اشاره به بایدهای توسعه پالایشگاه‌ها پرداخت و گفت: هر طرح صنعتی که میخواهد احداث شود باید سه ضلع داشته باشد: ۱- تکنولوژی و لایسنس ۲- نیروی انسانی و مدیریت پروژه ۳- تامین مالی. در مورد پالایشگاه‌ها هم این مثلث حاکم است. برای توسعه صنعت پالایش هم وجود پول یک واکنش‌گر است تا کار آغاز شود و دو ضلع دیگر را راه‌اندازی کند و شما باید پول داشته باشی تا به سمت نیروی انسانی و تکنولوژی بروی.

این کارشناس انرژی در مورد نقش ساخت پالایشگاه و تولید فرآورده‌های نفتی در خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی گفت: ما قسمت اعظم ستاره خلیج فارس را در زمان تحریم‌ها ساختیم و درست است که این طرح به دلایلی ۱۰ سال طول کشید اما به این موضوع فکر کنید که اگر این کار را نمیکردیم الان با چه فاجعه‌ای مواجه میشدیم. از بین این سه ضلع تا بحث تامین مالی حل نشود در این عرصه موفق نخواهیم شد و ساخت پالایشگاه مشروط به برنامه ملی است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: