حمایت‌های زیرساختی گسترده چین از بخش کشاورزی

بنا به گزارش مرکز آمار چین در ۸ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ توسعه زیرساخت‌های کشاورزی و محیط زیستی این کشور با رشد ۴.۴ درصدی روبرو بوده است. حمایت‌های زیرساختی عمدتاً با هدف تقویت بنیان‌های توسعه خصوصاً بخش کشاورزی و ایجاد توازن در مناطق محروم و فقیر و توسعه‌نیافته چین صورت می‌گیرد.

به گزارش عیار آنلاین به نقل از روزنامه دیلی تلگراف انگلیس، چین اقدامات جدیدی را برای جذب سرمایه‌گذاری جهت توسعه بخش کشاورزی، کاهش فقر، حفاظت از محیط‌زیست و حوزه‌های دیگر انجام خواهد داد. طبق گفته یکی از ناظران ارشد اقتصادی این کشور آن‌ها تلاش می‌کنند با ترویج سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های چین، تمرکز خود را در حوزه‌های که بیشترین بهره‌وری و رشد و توسعه اقتصادی را برای آنان به ارمغان دارد، بگذارند.

در همین خصوص منگ وی، سخنگوی کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین گفت که این کشور منابعی را جهت تثبیت رشد سرمایه‌گذاری زیرساختی و افزایش بهره‌وری در بخش‌های که بیشترین بدهی دولت را به خود اختصاص داده‌اند، انجام خواهد داد.

وی در کنفرانس خبری اعلام کرد که بیشتر این سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های کشاورزی و محیط‌زیست بوده است تا بتواند اشتغال‌زایی گسترده‌ای را به وجود آورده و سبب توسعه این بخش‌ها شود. به‌طوری‌که در یک نمونه از این اقدامات تاکنون ۱۳۰ پروژه از ۱۷۲ پروژه برنامه‌ریزی‌شده حفاظت از منابع آبی جهت توسعه کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۱ تریلیون یوانی(۱۴۶ میلیارد دلاری) به بهره‌برداری رسیده و دیگر پروژه‌ها هم در دست ساخت هستند.

ما کیانگ، معاون توسعه زیرساختی این کمیسیون نیز گفت: ما به‌سختی کار خواهیم کرد تا پروژه‌های جدیدی را به‌ویژه در مناطق مرکزی و غربی چین، افتتاح کنیم. علاوه بر این بیشترین تلاش ما در آینده معطوف به توسعه زیرساخت‌ها حمل‌ونقل در این مناطق جهت توسعه بخش کشاورزی و انتقال محصولات کشاورزی زارعین به مقاصد مختلف خواهد بود.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار چین در ۸ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ توسعه زیرساخت‌های کشاورزی و محیط زیستی این کشور با رشد ۴.۴ درصدی روبرو بوده است. در همین خصوص یان شنگ فنگ، محقق آکادمی علوم اجتماعی چین گفت: این پروژه‌های زیرساختی عمدتاً با هدف تقویت بنیان‌های توسعه خصوصاً بخش کشاورزی و ایجاد توازن در مناطق محروم و فقیر و توسعه‌نیافته صورت می‌گیرد.

یک استاد اقتصاد و امور مالی دانشگاه پکن نیز با مثبت خواندن این امور اذعان کرد توسعه زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری در آن‌ها به جبران اثرات منفی تنش‌های بین چین و آمریکا کمک شایانی می‌کند و می‌تواند به‌عنوان نیروی محرکه‌ای برای توسعه اقتصادی این کشور قلمداد شود. وی افزود: ما می‌توانیم شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی را برای سرمایه‌گذاری در مناطق توسعه‌نیافته جهت رشد اقتصاد محلی و اشتغال‌زایی از طریق کشاورزی تشویق کنیم.

*********

پی نوشت

لینک مرجع خبر:

https://www.telegraph.co.uk/news/world/china-watch/business/investment-in-public-facilities/

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: