۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۲
راه حل ترکیه برای جبران کاهش ارزش لیر

اعطای تابعیت به سرمایه‌گذاران خارجی

تسهیل شرایط کسب شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی در حالی است که در ماه‌های اخیر ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا به‌شدت کاهش یافته و ظرف یکماه اخیر پول ملی این کشور حدود ۴۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است. نرخ تورم هم در ترکیه افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۶ ارزش لير تركيه در مقابل دلار آمريكا ۱۷ درصد كاهش يافت. بعد از آن تركيه در سال ۲۰۱۷ با هدف جذب سرمايه هاي خارجي قانون تابعيت خود را تغيير داد. طبق این قانون به مهاجران خارجي كه بين ۱ ميليون تا ۳ ميليون دلار در بازارهاي مختلف این کشور سرمايه گذاري مي كردند تابعيت تركيه اي اعطا مي شد.

در اواخر سال ۲۰۱۸ با ادامه ي سقوط ارزش لير در مقابل دلار، تركيه شرايط اعطاي تابعيت به شرط سرمايه گذاري[۱] را ساده تر كرد. در همین زمینه روز ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۸ تغییرات جدید این قانون در روزنامه رسمی به چاپ رسید. این تغییرات حاکی از آن است که مقدار پول لازم برای سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از شروط اصلی کسب شهروندی، به شدت کاهش یافته است. جدول زیر روش‌ها و میزان حجم سرمایه‌گذاری افراد خارجی در قوانین جدید و قبلی ترکیه را نشان می دهد. مقامات تركيه اي نیز پيش بيني كرده اند كه ميزان سرمايه ي جذب شده از اين طريق به ۲۰ ميليارد دلار برسد، این یعنی معادل نيمي از فروش سالانه ي نفت ايران.

افزایش ورود ایرانی‌ها به ترکیه برای گرفتن تابعیت

در سال‌های اخیر فرار سرمایه از ایران با خرید ملک در کشورهای همسایه از جمله گرجستان و ترکیه شدت گرفته است. یکی از دلایل افزایش تعداد ایرانی‌های خریدار خانه در ترکیه، اخذ مجوز اقامت یا شهروندی و حفظ ارزش دارایی‌ها با توجه به افزایش شدید قیمت ارز در ایران بوده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ترکیه، شهروندان ایرانی در هشت ماهه اول سال جاری میلادی ۱۶۵۹ خانه در ترکیه خریده‌اند که این رقم نسبت به پارسال حدود ۴ برابر شده است. سال گذشته (۲۰۱۷) در هشت ماه اول سال ایرانی‌ها ۴۲۴ خانه در این کشور خریده بودند.بر اساس داده‌های رسمی دولت ترکیه، امسال شهروندان ایرانی، بعد از عراقی‌ها بیشترین تعداد خانه را در مقایسه با سایر اتباع خارجی در این کشور خریده‌اند.

در سه سال گذشته بر تعداد مسافران ایرانی در ترکیه افزوده شده است. مطابق جدول بالا و بنابز اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در شش ماه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۸) بیش از یک میلیون و ۱۴۲ هزار مسافر ایرانی به ترکیه رفته‌اند که نسبت به سال گذشته هفت درصد رشد داشته است.

تسهیل شرایط کسب شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی در حالی است که در ماه‌های اخیر ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا به‌شدت کاهش یافته و ظرف یک ماه اخیر پول ملی این کشور حدود ۴۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است. نرخ تورم هم در ترکیه افزایش یافته است.

ترکیه با تیر  اعطای شهروندی چند هدف بزرگ را نشانه می رود اول اینکه سرمایه ملی و سرمایه در گردش بانک های خود را بالا می‌برد. دوم اینکه درآمد ارزی خود را افزایش می‌دهد. سوم اینکه از ریزش ارزش لیر در برابر دلار کاهش می‌دهد. چهارم این که برای مردم کشورش بدون هیچ هزینه‌ای اشتغال ایجاد می‌کند. پنجم این که فعالین اقتصادی  و مهاجران موفق کشورهای همسایه‌اش را به سمت خودش می کشاند و ششم این که با این کار جمعیت کشورش را افزایش داده و اعتبار بیشترجهانی کسب می‌کند.

ایران؛ شرایط اقامت و تابعیت بر اساس سرمایه گذاری افراد خارجی

کشور ما که در حال حاضر با بحران ارزی و کاهش منابع ارزی مواجه شده است و تا آبان ماه و با شروع تحریم‌های نفتی جدید آمریکا این مشکلات شدت پیدا خواهد کرد. روش‌های کنونی درآمد کشور صادرات نفتی و غیر نفتی است. راهی که با تشدید تحریم ها مشکلات پیچیده ای برای ما به وجود خواهد آورد. بنابراین حاکمیت باید به دنبال جذب درآمدهای ارزی و افزایش سرمایه باشد. یکی از این راه ها افزایش حجم سرمایه گذاری خارجی است. به نظر می رسد در حال حاضر قوانین پیچیده و طاقت فرسایی در این زمینه وجود دارد. علاوه بر این محدودیت ها، نبود جذابیت ها، تسهیلات و مشوق های مناسبی مثل اعطای اقامت و تابعیت مشروط هم وجود ندارد.

در حال حاضر مطابق قانون حمایت و تشویق سرمایه گذاری خارجی مصوب سال ۱۳۸۱ هیئت دولت ایران فقط به سرمایه گذارانی که به صورت مستقیم منابع خود را به ایران بیاورند مجوز قانونی  و در نتیجه اقامت می دهد. این یعنی اینکه قوانین سرمایه گذاری خارجی ایران روش‌های سرمایه گذاری نظیر خرید خانه و املاک و سپرده گذاری در بانک ها را به رسمیت نمی شناسد و انگیزه ای برای جذب سرمایه های خارجی از این دو را ندارد.

پیشنهاد می‌شود در گام اول و با الگو گرفتن از ترکیه و کشورهایی مثل گرجستان، یونان و بلغارستان، روش های دیگر سرمایه گذاری خارجی مثل خرید املاک و سپرده گذاری بانکی نیز در ایران فعال شود (با اعمال محدودیت های منطقی). در گام دوم فرآیندهای اخذ مجوز سرمایه گذاری خارجی در ایران تسهیل شود. مجوزها، بروکراسی اداری و تعدد نهادها در این زمینه کاهش پیدا کند.

در گام سوم نیز به درستی از مشوق های پر قدرتی مثل اعطای اقامت و تابعیت های مشروط برای جذب سرمایه های افراد خارجی استفاده شود.

 

[۱] Citizenship by Investment Program

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: