کاهش وابستگی کشاورزان در تامین نهاده‌ها

کاهش هزینه‌های تولیدی کشاورزان با کشاورزی تلفیقی (IFS)

با توجه به آنکه در کشاورزی تلفیقی می‌توان بخش قابل توجهی از نهاده‌ها را از درون مزرعه تامین کرد، هزینه‌های جاری کشاورزان در این مدل نسبت به کشاورزی تک‌محصولی که وابسته به بیرون از مزرعه است کاهش پیدا می‌کند و ضمن این که آسیب‌پذیری کشاورزان نسبت به تکانه‌های بازار نهاده‌ها را کم می‌کند، به بهبود سطح درآمد آنان می‌انجامد.

به گزارش عیارآنلاین، در طی فرآیند تولید محصولات کشاورزی از کاشت و داشت گرفته تا برداشت، کشاورزان هزینه‌های مختلفی را متحمل می‌شوند که بیشتر این هزینه‌ها شامل تامین نهاده‌هاست. در کشت فشرده یا همان کشاورزی تک‌محصولی طبیعی است که همه نهاده‌ها باید از خارج مزرعه تامین شود. این شرایط باعث می‌شود نواسانات قیمت نهاده‌ها به صورت اجتناب ناپذیری بر هزینه‌های کل مزرعه تاثیر بگذارد. مقادیر قابل توجهی از نهاده‌های اساسی بخش کشاورزی در کشور، وارداتی هستند که این عامل تاثیرات تغییرات نرخ ارز بر قیمت نهاده‌ها را نیز تشدید می‌کند.

مسئله قیمت ارز و افزایش آن بسیار جدی است چرا که میان تمام محصولات وارداتی به کشور بیشترین واردات مربوط به خوراک دام و طیور بوده و مستقیما بر هزینه‌های جاری بهره‌برداران بخش کشاورزی تاثیرگذار است به طوری که طبق گفته نماینده مردم اردبیل در مجلس: ((در پی نواسانات اخیر نرخ ارز، قیمت نهاده‌های کشاورزی افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.)) پس باید تدبیری اندیشید تا میزان اثرپذیری قیمت نهاده‌های کشاورزی از نواسانات بازار داخلی و بالاخص اُفت و خیزهای قیمت ارز را حدالمقدور کاهش داد و به طور کلی تا حد ممکن وابستگی مزرعه به خارج از آن را کم کرد.

در کشاورزی تلفیقی ([۱]IFS) با انتخاب و ترکیب مناسب انواع واحدهای کشاورزی این امکان به دست می‌آید تا بیشتر نهاده‌ها مانند خوراک دام، کود و محصولات خام مورد نیاز فرآوری را از داخل مجموعه مزرعه تهیه کرد و هزینه تولید را کاهش داد. چرا که از ویژگی‌های منحصر به فرد این مدل استفاده از محصولات تولیدی یک واحد، به عنوان نهاده در سایر واحدهاست. در بحث قیمت محصولات نهایی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد دو مسئله بسیار مهم دخیل است یکی قیمت تمام شده محصول که هزینه‌های مختلف را شامل می‌شود و دیگری هزینه‌های بازار‌‌رسانی. که توسعه این مدل با کاهش هزینه تمام شده تولید، می‌تواند قیمت نهایی کالا را نیز کاهش داده و مصرف‌کنندگان هم منتفع شوند.

کاهش هزینه حمل و نقل با اجرای IFS

همان‌طور که اشاره شد در کشاورزی تک‌محصولی تقریبا تمام نهاده‌ها از خارج مزرعه تهیه می‌شود و علاوه بر قیمت خود نهاده هزینه‌های حمل و نقل نیز بر تولیدکننده تحمیل خواهد شد. اما در کشاورزی تلفیقی این هزینه‌ها به حداقل خواهد رسید چرا که اغلب می‌توان از محصولات اصلی یا جانبی تولید شده در خود مزرعه به عنوان نهاده استفاده کرد. ضمن آن که حمل و نقل در فروش محصولات نیز هزینه‌زا است. تولیدات کشاورزی اغلب خام‌اند و باید چندین مرحله فرآوری را در واحدهای مختلف طی کنند. در کشاورزی تک‌محصولی به دلیل نبود واحدها در یک مکان، چندین هزینه حمل و نقل برای یک محصول بوجود می‌آید تا به مرحله نهایی که بازار است برسد که در نهایت پرداخت آن به کشاورزان تحمیل می‌شود چرا که خریداران محصولات کشاورزی، هزینه‌های حمل و نقل را از قیمت محصولات کم می‌کنند. اما در IFS هزینه‌های حمل و نقل به حداقل می‌رسد و امکان حاشیه سود بالاتر را فراهم می‌کند.

حذف دلالان و واسطه‌های زنجیره‌ای در مدل IFS

زمانی که نهاده‌ها از داخل مزرعه تامین شود و در آخر محصولات نهایی حدالمقدور مستقیما به بازار عرضه گردد واسطه‌های زیادی حذف خواهند شد و این یعنی کاهش هزینه تامین مواد اولیه و نهاده‌ها و نیز از آن طرف افزایش درآمد. چرا که IFS واسطه‌های هر دو طرف تامین نهاده‌ها و عرضه محصولات نهایی را کاهش ‌می‌دهد و یا حذف می‌کند.

به هر میزان بتوان وابستگی کشاورزان به بیرون از مزرعه را کاهش داد امکان کاهش هزینه‌ها و افزایش قدرت مانور کشاورزان در فعالیت های ایشان بیشتر خواهد شد. پیاده‌سازی IFS، کاهش هزینه‌های تامین نهاده‌ها، حمل و نقل و سایر هزینه‌های جانبی عرضه و تقاضا را ممکن می‌سازد.

********

پی نوشت:

۱- Integrated Farming System

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: