۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین گفت:

تامین مالی تاسیس پتروپالایشگاه با ظرفیت‌های داخلی

علی ادیانی با اشاره به ضرورت ایجاد زنجیره تولید نفت خام گفت: دولت مکلف است از خام‌فروشی پرهیز کند و روی به فراورده‌های نفتی بیاورد. برای تامین منابع مالی تاسیس پتروپالایشگاه ظرفیت‌های داخل موجود و آماده هست اما متأسفانه دولت‌ها تاکنون چشمشان به برون مرزها و سرمایه‌های خارجی بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از معضلات اصلی اقتصاد کشور، خام فروشی نفت است. در واقع بخش قابل توجهی از منابع دولت از درآمدهای نفتی حاصل می‌شود که این موضوع باعث شده دشمن با سواستفاده از این نقطه ضعف به مردم فشار اقتصادی وارد کند. کارشناسان معتقدند یکی از راهکارهای بلندمدت برای مقابله با تحریم‌های نفتی، تاسیس پتروپالایشگاه‌ها است و لازم است دولت در این عرصه برنامه‌ریزی و عزمی جدی داشته باشد.

علی ادیانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درباره ضرورت ایجاد پتروپالایشگاه­ در زنجیره تبدیل نفت خام به فرآورده های بیشتر گفت: در این بحث و یا کارهای مشابه، اساسا رویکرد قانونگذار و احکام تکلیفی دولت در برنامه­‌ی پنجم و ششم این است که دولت دست از خام­‌فروشی بردارد و نفت را تبدیل به فراورده‌­ها بکند تا ارزش افزوده ایجاد ­کند. از مزایای این تغییر رویه افزایش تولید در داخل کشور است و بسیاری از حلقه­‌های مربوط به مواد اولیه‌ی مورد نیاز کشور در حوزه­‌ی فراورده­‌های نفتی به پتروشیمی تامین خواهد شد.

وی در ادامه افزود: در این بخش من نمره­‌ی دولت را نمره قابل قبولی نمی­دانم و الآن رویکرد ما خام فروشی شده است. البته شاید در این مقطع و مقاطع خاص ما به حکم اضطرار این کار را بکنیم به جهت اینکه یکی از محل­‌های تأمین درآمد ارزی، فروش نفت است.

ادیانی با بیان نگاه سیاست­های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در احکام دائمی توسعه و هم در برنامه‌­ی ششم توسعه، گفت: دولت مکلف است از خام­‌فروشی پرهیز کند و روی به فراورده­‌های نفتی بیاورد. امیدواریم که خود این تحریم که یک تهدید است با مدیریت صحیح به یک فرصتی تبدیل بشود و دولتمردان این کار را بکنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در بخش دیگری از صحبت های خود به تامین منابع مالی تاسیس پتروپالایشگاه اشاره کرد و گفت: ما برای اینکه واقعاً این چرخه به سمت عملیاتی شدن برود نیاز به منابع مالی داریم. یک منبع، منابع مالی خارجی است که با شرایط تحریم و اتفاقاتی که پس از برجام افتاد حقیقتا ما رخداد عملی خاصی را احساس نمی‌کنیم. لکن از طرفی ظرفیت­های داخل موجود و آماده هست که متأسفانه دولت­ها تاکنون چشمشان به برون مرزها و سرمایه‌­های خارجی بوده و توجهی به جذب سرمایه­‌ی داخلی و مدیریت و هدایت نقدینگی داخل نداشتند. امیدواریم که ان­شاءالله با این فرصتی که اتفاق افتاد و دشمن این فضا را ایجاد کرد بتوانیم با تکیه بر منابع داخلی و ایجاد مشوق­‌ها و انگیزه­‌های داخل برای هدایت نقدینگی داخل کشور به سمت ایجاد فراورده­‌های نفتی گام­‌های جدی برداریم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: