عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به عیارآنلاین گفت:

خصولتی بودن، علت رانت پتروشیمی‌ها

علی گلمرادی با اشاره به عدم اجرای تسویه ارزی خوراک پتروشیمی‌ها و تداوم رانت در این حوزه گفت: علت اساسی اهدای رانت خصولتی بودن بعضی از شرکت‌های پتروشیمی است و تا زمانی که ساختار و سبک مدیریت این شرکت‌ها اصلاح نشود همین وضعیت برقرار است.

به گزارش عیارآنلاین، با تصویب هیئت وزیران، از ابتدای مهر ماه امسال در محاسبه قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی خوراک و دیگر خوراک های تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی، نرخ تسعیر ارز در هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما خواهد بود. این در حالی است که نمایندگان مجلس شیوه‌ی اصولی رفع رانت موجود در خوراک پتروشیمی‌ها را اجرای تسویه‌ی ارزی بهای خوراک میدانند.

در این راستا علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درباره نرخ خوارک پتروشیمی و رانتی که در آن حوزه وجود دارد گفت: عرضه­‌ی مستقیم خوراک پتروشیمی­ها از طریق بورس به دلیل شفافیت ماهیت بورس و شکل­گیری قیمت رقابتی در بورس باعث محدود شدن رانت در این حوزه می‌شود.

وی در خصوص نحوه­ی شکل­‌گیری رانت در این زمینه گفت: اکنون بعضی از شرکت­‌های پتروشیمی یک بخشی از خوراک را خودشان عرضه می­‌کنند و می‌فروشند در نتیجه رانت از این محل شکل می­گیرد. علت اساسی اهدای رانت خصولتی بودن بعضی از شرکت­‌های پتروشیمی است و تا زمانی که ساختار و سبک مدیریت این شرکت­‌ها اصلاح نشود همین وضعیت برقرار است.

گلمرادی در پاسخ به سؤال خبرنگار در خصوص طرح دو فوریتی الزام دولت به تسویه حساب ارزی با خریداران داخلی گاز، نفت خام و میعانات گازی گفت: یکی از وظایف و تکالیف مجلس سلامت حوزه­‌ی کسب و کار، تولید است. به اعتقاد من یکی از علت­‌های عقب‌­ماندگی ما در حوزه­­‌های اقتصادی و صنعتی وجود رانت­‌ها و وجود وضعیت غیرشفاف است که باعث نارضایتی مردم ما و همچنین کاهش خیلی از توانمندی­‌های ما می­شود. در ضمن وجود طرح­‌های این چنینی با اصلاح همه­‌ی جوانب آن می­‌تواند خیلی از مسائل و مشکلات ما را حل کند و بهتر این است که تسویه ارزی خوراک پیگیری شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: