۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۹
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

بیش از ۵۰ شرکت بین‌المللی آماده خرید نفت در بورس انرژی

رضا پدیدار با اشاره به توانمندی بخش خصوصی برای صادرات نفت در بازارهای جهانی گفت: در مجموعه شرکت‌های سازنده، پیمان‌کار، مشاور و مهندسی و ساخت بیش از ۵۰ شرکت بین‌المللی داریم که این‌ها هم در خارج از کشور فعال هستند و هم در داخل کشور پروژه دارند. لذا این شرکت‌های بین‌المللی می‌توانند در عرصه‌ مبادلات نفتی و پولی خودشان وارد بورس انرژی شوند.

به گزارش عیارآنلاین، پس از طرح راهکار عرضه نفت در بورس به عنوان جدی ترین راهکار مقابله با تحریم‌های نفتی، برخی کارشناسان و مدیران وزارت نفت با طرح ایراداتی نظیر عدم توانمندی بخش خصوصی برای خرید نفت از سازوکار بورس و صادرات آن در بازارهای جهانی، این راهکار را فاقد کارامدی لازم دانستند.

در این راستا رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درباره توانمندی خریداران بخش خصوصی در بورس انرژی گفت: در مجموعه شرکت‌های سازنده، پیمان‌کار، مشاور و مهندسی و ساخت بیش از ۵۰ شرکت بین‌المللی داریم که این‌ها هم در خارج از کشور فعال هستند و هم در داخل کشور پروژه دارند. لذا این شرکت‌های بین‌المللی می‌توانند در عرصه‌ مبادلات نفتی و پولی خودشان وارد بورس انرژی شوند مطابق قیمت کلید خورده در بورس نفت خام دریافت کنند.

وی در ادامه به اشاره به ضرورت اجرای تسویه ریالی خاطر نشان کرد: قطعا سازوکار ریالی در بحث تسویه پرداخت ها مورد پسند بخش خصوصی است و ضرورت دارد ابتدا به آن پرداخته شود. در تمام بورس‌های دنیا از خود آمریکا ،کانادا و اروپا را بگیریم تا شانگ‌های، دبی، ترکیه و هرجا که بروید واحد معاملاتی هر بشکه نفت‌خام دلار است. لذا مبنای محاسبه دلار است، ولی مبنای پرداخت می‌تواند ارز واحد آن کشور باشد.

پدیدار تاکید کرد: همچنین ارزیابی شرکت های بخش خصوصی هم بسیار مهم است. یعنی تا شما ارزیابی را انجام ندهید تصویر روشنی ندارید که چه شرکتی قادر به این کار است. از طرفی تعهداتی که دولت دارد باید در اختیار بخش خصوصی قرار ‌گیرد. در اینجا قیمت نفت مطابق قوانین و استاندارهایی که بورس انرژی تعیین می‌کند مشخص می شود. این قیمت عامل پایه‌ محاسبه‌ پرداخت به طرف خارجی می شود. با این مکانیزم من فکر می کنم به درستی از تحریم ها می توانیم عبور کنیم.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ابهامات موجود در مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی افزود: ما این مکانیزم را مدت‌ها است مطرح کرده‌ایم ولی هنوز هم به نتیجه‌ نرسیده‌ایم. من امیدوار هستم با مصوبه شورای عالیه هماهنگی اقتصاد که در سطح قوای سه‌گانه کشور است، این مساله هرچه زودتر عملی شود. منتهی هنوز این سازوکار تعیین نشده است که این واحد پولی که در مبادله قرار می‌گیرد چیست؟ در مصوبه اول گفته‌اند ارز باشد. اما مشخص نشده چه ارزی؟ دلار، یورو؟ یا ارز واحد کشور خریدار؟ لذا این‌ها باید کاملا مشخص شود.

پدیدار در پایان خاطرنشان کرد: هر ارزی که دولت ایران قبول کند می تواند مبنا قرار گیرد. ممکن است دولت ایران در مبادلات مالی خودش بگوید من روپیه یا یوان یا ین را قبول دارم. این مساله بستگی دارد به نظر دولت دارد. ولی اگر دولت هر واحد ارزی را تعیین کند، بخش خصوصی این انعطاف را دارد. که مثلا مبنای قیمت فروش دلار است ولی مبنای محاسباتی پرداخت می‌تواند ارز واحد کشوری باشد که ایران موردنظرش است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: