۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
کارشناس اقتصاد بین الملل در پاسخ به عیارآنلاین:

تسویه ارزی مانع تحقق اهداف عرضه نفت در بورس می‌شود

عبدالعظیم ملایی با اشاره به تبعات تسویه ریالی نفت در سازوکار بورس گفت: در صورت اجرای تسویه ارزی و انتقال ارز به حساب های ارزی بانک مرکزی و شرکت ملی نفت علاوه بر اینکه درآمد ارزی حاصل از فروش نفت بلوکه می‌شود؛ شناسایی و تحریم پذیری بخش خصوصی نیز محتمل است.

به گزارش عیارآنلاین، در روزهای گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی در داخل کشور به صورت ارزی را تصویب کرد. در این بین کارشناسان اعتقاد دارند که اجرای سازوکار تسویه ارزی ، تحقق اهداف این مصوبه را در مرحله‌ی عملیات بانکی گره میزند و باعث شکست مجدد این طرح می‌شود.

عبدالعظیم ملایی، کارشناس اقتصاد بین الملل در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درباره نحوه تسویه بهای نفت در بورس گفت: پیش از پاسخ به این سوال در ابتدا نکته ای باید عرض کنم. در ایران وقتی قرار است ابزار جدیدی استفاد شود فکر می‌کنند که این ابزار می‌خواهد جایگزین ابزارهای قبلی شود. ما همین مشکل را در تعامل با بانک مرکزی هم داریم. گمان می رود ابزار جدید، ابزارهای قدیمی را منسوخ می‌کند در حالی که قرار است یک ابزار جدید به ما اضافه شود. از طرفی این ابزار قرار نیست که همه مشکلات را حل کند. در اینجا هم بورس نفت یک ابزار جدید است که باید از پیچیده کردن فرایند اجرای آن جلوگیری شود.

وی ادامه داد: برای پرداخت وجه نفت هم به نظر من باید فازبندی کنیم. در فاز اول زیر ۱۰ درصد صادرات نفتی و زیر ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز به صورت ریالی محاسبه شود. در فاز دوم که بین ۱۰ تا ۵۰ درصد است بخشی به صورت ریالی و بخشی ارزی و در فاز وم که بالای ۵۰ درصد است به صورت کاملا ارزی تسویه انجام شود. اگر ابتدای داستان دنبال ارزی کردن برویم این ابزار جلو نمی رود. چون ما در بانکداری بین‌المللی مشکل جدی داریم و بانک مرکزی اصرار دارد از سوئیفت استفاده شود که در این صورت آمریکا به تراکنش‌های بانکی ما دسترسی پیدا می کند. در نتیجه در صورت اجرای تسویه ارزی و انتقال ارز به حساب های ارزی بانک مرکزی و شرکت ملی نفت علاوه بر اینکه درآمد ارزی حاصل از فروش نفت بلوکه می‌شود؛ شناسایی و تحریم پذیری بخش خصوصی نیز محتمل است.

ملایی در خصوص ارز مورد تایید در بورس نفت اظهار داشت: اگر قرار شد بحث ارز را در پرداخت ها وارد کنیم، پیشنهادم این است که  قیمت‌گذاری به ارز معتبر انجام شود مثل دلار و یورو. البته نرخ دولتی ۴۲۰۰ صحیح نیست. نرخ‌های تلگرامی که الان ۱۵-۱۶ هزار تومان است درست نیست. نرخ نیما گیرهایی دارد و ۱۲ درصد زیر قیمت است اما می‌تواند بهترین نرخ باشد. در بحث پرداخت های ارزی روش‌هایی هست که می توان پرداخت را انجام داد و مشکلی از این بابت نیست، مثل روش بانکداری غیرمستقیم. با راه فتادن بورس نفت می توان راه حل های بانکی را نیز ارائه کرد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل تاکید کرد: من این اطمینان را می دهم که در فازهای بعد از ۱۰ درصد روش هایی هست که می شود راحت انتقال پول انجام داد. اما متاسفانه بانک مرکزی را نتوانستیم متقاعد کنیم که از روش‌هایی مانند بانکداری غیرمستقیم یا بانکداری آفشور استفاده کند. ما ضعف دانش بانکداری در حوزه بین الملل داریم.  فقط اگر نظام بانکی ما پیام رسانش را عوض کند یک سوم مشکلات حل می شود. اینقدر در واقع برخی مشکلات ساده است اما نتوانسته ایم تا امروز با بانک مرکزی در این خصوص به جمع بندی برسیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: