کم کاری مرکز مشاوران حقوقی، یکی از علل کمبود وکیل در کشور

طبق آمارهای منتشر شده، کشور با کمبود چشمگیر وکیل روبرو است. در صورتی که مرکز امور مشاوران حقوقی به عنوان یکی از پایه‌های اصلی برای ورود متقاضیان محسوب می‌شود، امسال آزمون وکالت را برگزار نمی‌کند که نتیجه آن ملموس تر شدن کمبود وکیل درکشور است.

عبدالرضا مومنی، رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه، در رابطه با اینکه آیا مرکز مشاوران امسال آزمون وکالت و آزمون کارشناسان رسمی را برگزار می‌کند، گفت: «امسال برگزاری آزمون بعید است و مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه امسال بر اساس تصمیم خود هیچ آزمونی برگزار نمی‌کند.»

با این حال فرهودی نیا رئیس سابق کانون وکلای آذربایجان شرقی گفت بود: « با کمبود وکیل مواجه هستیم و تعداد وکیل بیشتری را نیاز داریم.» و همچنین براساس آمارهای منتشر شده  در حالی که برای هر ۱۰ هزار پرونده ۴۱ وکیل و به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۷۶ وکیل در کشور موجود است که متوسط این دو شاخص در کشورهای دیگر به ترتیب ۴۱۸ و ۲۰۳ وکیل است.

لازم به ذکر است که طبق ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه به منظور اعمال حمايت‌هاي لازم حقوقي و تسهيل دستيابي مردم به خدمات قضائي و حفظ حقوق عامه، به قوه قضائيه اجازه داده مي‌شود تا نسبت به تائيد صلاحيت فارغ‌التحصيلان رشته حقوق جهت صدور مجوز تاسيس مؤسسات مشاور حقوقي براي آنان اقدام نمايد.

بنابراین براساس صحبت فرهودی نیا و طبق آمارهای منتشر شده، کشور با کمبود چشمگیر وکیل روبرو است و سیاست‌های کشور باید به سمتی برود که راه برای متقاضیان ورود به این حرفه هموار شود، این در صورتی است که مرکز امور مشاوران حقوقی به عنوان یکی از پایه‌های اصلی برای ورود متقاضیان محسوب می‌شود و با برگزاری آزمون، صلاحیت افراد متقاضی را می سنجد. در نهایت به افراد برگزیده اجازه ورود به حرفه وکالت را می‌دهد اما با حذف این آزمون مسلما یکی از بال‌های ورود متقاضیان به وکالت از دسترسی خارج شده و کمبود وکیل بیش از بیش در کشور احساس می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: