عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در گفتگو با عیارآنلاین:

رانت واردات عامل اصلی محدودیت کشت برنج

جوریابی درخصوص محدودیت کشت برنج گفت: رانت واردات برنج تنها دلیل محدودیت کشت است. دلالان، برنج خارجی را با ارز ۳ هزار تومانی وارد کشور کرده‌اند و درحال حاضر آن را با قیمت هر کیلو ۸ هزار تومان در بازار عرضه می‌کنند. به عبارتی در هر کیلو بین ۴ الی ۵ هزار تومان سود عایدشان شده است. توانایی تولید سالانه ۴ میلیون تن برنج در کشور وجود دارد. با افزایش سطح زیر کشت، قیمت برنج ایرانی کاهش خواهد یافت.

به گزارش عیارآنلاین، ، وزارت جهاد کشاورزی، به بهانه‌ی کم آبی، سیاست جلوگیری از کشت برنج را از سال ۱۳۹۳ در پیش گرفته است. این سیاست با ابلاغیه سال ۱۳۹۶ دولت با اهتمام بیشتری درحال پیگیری است. علاوه بر محدودیت کشت دیم برنج در استان‌های غیر شمالی، کشت این محصول در استان‌های گیلان و مازندران هم محدود شده است.
محدودیت‌های اعمال شده برای کشت برنج در کشور در حالی از سوی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می‌شود که همزمان با آن واردات این محصول افزایش یافته و مشوق‌هایی برای واردات در نظر گرفته شده است. اختصاص یک میلیارد دلار ارز یارانه‌ای ( ۳۸۰۰ تومانی) از سوی دولت برای واردات یک میلیون تن برنج نمونه‌ای از این مشوق‌‌ها است.

در همین راستا، محمد صادق جوریابی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفتگویی با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین کرده که متن آن به شرح زیر است

جوریابی درخصوص محدودیت کشت برنج در استان‌های شمالی گفت: جای تعجب و سوال دارد که چرا در گیلان و مازندران با این شرایط اقلیمی، محدودیت کشت برنج اتفاق افتاده است. درحال حاضر شالیزارهای استان گیلان به دلیل سهمیه‌بندی آب، خشک و ترک خورده‌اند.

وی ادامه داد:  ۱۵ میلیارد متر مکعب میزان بارندگی سالانه استان گیلان است. این درحالی است که حداکثر آب مورد نیاز شالیزارهای گیلان ۲ میلیارد متر مکعب در سال است.

نماینده مردم گیلان با بیان اینکه کم آبی بهانه محدودیت کشت برنج در استان‌های شمالی است گفت: سالانه ۶ میلیارد متر مکعب آب باران به صورت مستقیم وارد دریا می‌شود. این درحالی است که با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توانیم بخش قابل توجهی از آب ورودی به دریا را  ذخیره کنیم.

جوریابی با اشاره به میزان واردات برنج در سال گذشته گفت: در سال ۹۶ نزدیک به ۱ میلیون ۶۰ هزار تن برنج خارجی به صورت رسمی و مقدار قابل توجهی هم به صورت قاچاق وارد کشور شده است. این درحالی است که میزان نیاز کشور به برنج وارداتی نیم میلیون تن است.

وی ادامه داد: تنها دلیل محدودیت کشت برنج رانت واردات این محصول است. دلالان، برنج خارجی را با ارز ۳ هزار تومانی وارد کشور کرده‌اند و درحال حاضر آن را با قیمت هرکیلو ۸ هزار تومان در بازار عرضه می‌کنند. به بیان دیگر در هر کیلو بین ۴ الی۵ هزار تومان سود عایدشان شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه هیچ توجیهی برای محدودیت کشت برنج قابل قبول نیست گفت: درحال حاضر قیمت هر کیلو برنج خارجی ۸ هزار تومان است. مطمئنا با آغاز دور جدید تحریم‌ها با مشکل واردات و افزایش قیمت هم برخورد خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در صورت حمایت مسئولین این توانایی وجود دارد که سالانه در کشور ۴ میلیون تن برنج کشت شود. با افزایش سطح زیر کشت، قیمت برنج ایرانی کاهش خواهد یافت.

در پایان لازم است ذکر شود، سالانه ۳ میلیون تن برنج در کشور مصرف می‌شود که رقمی بین ۲ الی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن در داخل و در استان‌های مازندران و گیلان تولید و مابقی از محل واردات تأمین می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: