۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸
با ممنوعیت واردات مواد غذایی اروپا توسط روسیه، این اتحادیه دنبال بازارهای جایگزین است

حمایت قاطع اتحادیه اروپا از کشاورزان خود در برابر تحریم‌های روسیه

از سال ۲۰۱۴ روسیه ممنوعیت‌هایی را بر واردات محصولات کشاورزی اتحادیه اروپا اعمال کرد. پس‌ از آن اتحادیه اروپا با تصویب بسته‌های حمایتی و پیدا کردن بازارهای جایگزین، نه‌تنها در صادرات محصولات کشاورزی کاهشی نداشت بلکه در اکثر محصولات توانست افزایش صادرات را ثبت کند؛ تا آنجا که در سال ۲۰۱۸ توانست برخی اقدامات اضطراری که پیش‌تر به خاطر تحریم‌های روسیه تصویب کرده بود را لغو کند.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از سایت کمیسیون اروپا، از سال ۲۰۱۴ که روسیه واردات محصولات کشاورزی را از اتحادیه اروپا ممنوع کرد، کمیسیون اروپا اقدامات متعددی را برای حمایت از کشاورزان ترتیب داده است. روسیه در ۷ اوت ۲۰۱۴ محدودیت‌های وارداتی را در حوزه محصولات کشاورزی اتحادیه اروپا تعریف کرد[۱]. این محدودیت‌ها به‌ویژه شامل گوشت، محصولات لبنی، میوه‌ها و سبزیجات بود و دامنه این محدودیت‌ها در اکتبر ۲۰۱۷ دوباره افزایش یافت[۲]. روسیه قصد دارد ممنوعیت وارداتی را تا پایان سال ۲۰۱۹ ادامه دهد.

تحریم­‌های روسیه و کاهش ۵۰ درصدی ارزش صادرات مواد غذایی اروپا به این کشور

تحریم واردات مواد غذایی اتحادیه اروپا توسط روسیه با کاهش ۵۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی کشورهای اروپایی به روسیه به‌وضوح بر تراز تجاری این اتحادیه با روسیه تأثیر گذاشته است؛ به‌طوری‌که ارزش صادراتی محصولات کشاورزی اروپا به روسیه از حدود ۱۱.۸ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۳ به حدود ۶ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است. این کاهش‌ها هرساله ادامه داشت تا آنکه برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ صادرات مواد غذایی اتحادیه اروپا به روسیه نسبت به سال قبل افزایشی ۲۰ درصدی را نشان داد تا روسیه پس از ایالات‌متحده، چین و سوئیس به‌عنوان بزرگ‌ترین مقصد صادرات محصولات کشاورزی و غذای اتحادیه اروپا قرار گیرد.

از سوی دیگر، علی‌رغم تحریم‌های روسیه، با اعمال سیاست‌های حمایتی کشاورزی اتحادیه اروپا، صادرات محصولات کشاورزی به‌طورکلی در این اتحادیه به‌صورت مداوم افزایش یافته است. این صادرات رقم ۱۳۸ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۱۷ ثبت کرده که این رقم ۵.۲٪ بالاتر از سال ۲۰۱۶ و ۱۵٪ بالاتر از سال ۲۰۱۳ است. اگرچه علی‌رغم رشد کلی صادرات محصولات کشاورزی، تنها میوه، گوشت مرغ و شیر خشک (که از محصولات تحت تحریم می‌باشد) صادرات پایین‌تری را در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۳ تجربه کرده‌اند.

تدوین بسته‌­های جدید حمایتی کشاورزی توسط کمیسیون اروپا، برای مقابله با تحریم­‌های روسیه

کمیسیون اروپا با کمک کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بازارهای مختلفی که تحت تأثیر تحریم قرار گرفته‌اند را بررسی کرده و طیف گسترده‌ای از اقدامات اضطراری را برای بخش لبنیات، میوه و سبزیجات طراحی کرده است. این اقدامات برای کمک به تولیدکنندگان به‌منظور کنترل فشار بازار، ثبات قیمت‌ها و پیدا کردن فرصت‌های فروش جایگزین طراحی ‌شده‌اند. از زمان تحریم مواد غذایی اروپا در روسیه (یعنی از سال ۲۰۱۴)، اتحادیه اروپا به تولیدکنندگان میوه و سبزیجات ۵۰۰ میلیون یورو کمک‌هزینه مربوط به خروج ۱.۷ میلیون تن محصولات کشاورزی را داده است. در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ اتحادیه اروپا توانست برخی از این اقدامات ضروری را در بخش‌های میوه و سبزیجات لغو کند.

مشابه بخش لبنیات، در اکتبر سال ۲۰۱۵، کمیسیون اروپا «یک بسته حمایتی» به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو[۳] برای کمک به کشاورزانی که بیشتر تحت تأثیر مشکلات بازار قرار گرفته‌اند را تصویب کرد که ۴۲۰ میلیون دلار آن به‌صورت مستقیم در اختیار اعضا قرار می‌گیرد تا همراه با انعطاف‌پذیری در نحوه‌ی تخصیص، برای حمایت از بخش‌های لبنیات و دامداری مصرف کنند. علاوه بر این، در ماه ژوئیه ۲۰۱۶، اتحادیه اروپا بر سر یک «بسته مشترک[۴]» به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو شامل کمک به ارزش ۳۵۰ میلیون یورو در بخش لبنیات، توافق کرد. همچنین به‌منظور کمک به افزایش صادرات کشاورزی به بازارهای خارجی، کمیسیون اروپا کمک‌های مالی را از ۱۴۲.۵ میلیون یورو در سال ۲۰۱۷ به ۱۸۸.۵ میلیون یورو در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۲۰ افزایش داده است.

******

لینک مرجع خبر:

https://ec.europa.eu/agriculture/russian-import-ban_en

پی نوشت:

[۱] لیست کالاهای با محدودیت وارداتی

[۲] محددودیت های جدید

[۳]  Aid package for farmers

[۴] new support package

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: