۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۹
رئیس سابق کانون وکلای آذربایجان شرقی در گفتگو با عیارآنلاین:

کشور با کمبود وکیل روبرو است

فرهودی نیا پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: بارها گفته‌ام و باز هم می‌گویم که در ایران با کمبود وکیل مواجه هستیم و تعداد وکیل بیشتری را نیاز داریم، از طرفی دیگر نبود فرهنگ مراجعه به وکیل در ایران باعث شده تا با وجود کمبود وکیل در ایران زیر ساخت افزایش تعداد وکلا در کشور وجود نداشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، فرهودی نیا رئیس سابق کانون وکلای آذربایجان شرقی در گفتگویی با عیارآنلاین پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: بارها گفته‌ام و باز هم می‌گویم که در ایران با کمبود وکیل مواجه هستیم و تعداد وکیل بیشتری را نیاز داریم. از طرفی دیگر نبود فرهنگ مراجعه به وکیل در ایران باعث شده تا با وجود کمبود وکیل در ایران زیر ساخت افزایش تعداد وکلا در کشور وجود نداشته باشد.

این رئیس سابق کانون وکلای آذربایجان شرقی در ادامه گفت: ما باید زمینه‌های لازم را برای افزایش تعداد وکلا محیا کنیم. ما هنوز به وکیل نیاز داریم و هر چقدر تعداد وکلا زیاد شود به نفع جامعه است. منتهی پیش نیاز این موضوع ایجاد فرهنگ در دستگاه قضایی برای پذیرش و مراجعه مردم به وکیل است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر ما می‌خواهیم برای فارغ‌­التحصیل­‌ها اشتغال ایجاد کنیم چرا به سراغ سایر حرفه‌ها مانند سردفتری و قضات نمی‌رویم و همه فشار خود را به بر روی حرفه‌ای مانند وکالت اعمال کرده‌ایم و به سراغ مطالبه ایجاد شغل از سایر مشاغل نمی‌رویم.

لازم به ذکر است که کمبود وکیل در کشور به یکی از معضلات اصلی کشور در حوزه خدمات قضایی و حقوقی تبدیل شده است. کارشناسان معتقدند که علت اصلی این موضوع وجود آزمونی بر سر راه فارغ‌التحصلان به نام آزمون وکالت است. هرچند در اکثر کشورها نیز برای ورود این متقاضی به این حرفه از آزمون استفاده می‌کنند اما تفاوت اصلی آن در نحوه‌ی برگزاری این آزمون در کشور و سایر کشورهای دنیا است.

در کشور برای مشخص شدن افراد پذیرفته شده، فرد باید جزو افراد برتر آزمون قرار گیرد ولی در سایر کشورها از صلاحیت علمی استفاده می‌کنند به این صورت که اگر فرد بتواند در آزمون مقدارِ مشخص شده از سوالات را پاسخ دهد و حد نصاب علمی را کسب کند. متقاضی آمده‌ی ورود به عرصه وکالت می‌شود متاسفانه سازوکار کار ورود به وکالت در کشور باعث می‌شود افرادی که صلاحیت علمی لازم را دارند اما جزو افراد برتر آزمون قرار نگرفته‌اند از ورود به این عرصه محروم گردند.

۲ دیدگاه

 1. مهدی :

  باسلام و ادب
  از سخنان گوهر بار این استاد ارجمند سپاسگزارم و حمایت خود را از ایشلن اعلام می نمایم.
  بامید رفع انحصار و حذف ظرفیت از رشته وکالت و رویکرد منطقی و عقلایی تر .
  یاحق
  با احترام
  مهدی.ش. دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق خصوصی

 2. امراله مهماندوست :

  اینجانب تاکنون فقط نام شرخر را شنیده بودم اما بعد از تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۰۱ یکی از بی رحم ترین آنان نصیبم شده است دلم می خواهد برای مقابله با این شرخر بی رحم که با انجام دادن اعمالی و انجام ندادن اعمالی قصد زدن ضربه بزرگ مالی به اینجانب را دارد بهترین وکیل رسمی دادگستری را برای مقابله با آن شرخر در تاریخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ ساعت ۰۹:۳۰ به شعبه ۱۷ دادگاه عمومی حقوقی شهرستان شیراز معرفی نمایم اما چه کنم که از لحاظ مالی فقیرم تلفن همراه ۰۹۱۷۱۲۰۶۶۴۰

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: