۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
عضو کمیسیون شوراها در گفتگو با عیارآنلاین:

صحبت من در مورد کاهش نرخ ارز یک پیش‌بینی بود

پروانه مافی پیرامون صحبت خودش که با قاطعیت به کاهش‌ پنجاه درصدی نرخ ارز گفت: یک پیش­بینی بود و مبنای آن کار کارشناسی بود و امیدواریم این اتفاق بیافتد و پیش­بینی ما بین‌­المللی شود.

به گزارش عیارآنلاین، پروانه مافی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفتگویی با پایگاه خبری_تحلیلی عیارآنلاین پیرامون اظهاراتشان مبنی بر کاهش ۵۰ درصدی نرخ ارز با تصویب FATF گفت: براساس کار کارشناسی این حرف زده شده است. اگر این لوایح چهار گانه تصویب شود و اگر رای بیاورد قیمت دلار افت می‌کند. چون بحث تصویب این لایحه موجب می‌شود، روابط پولی مالی با دنیا شفاف شود و نسبت به موضوع روابط مالی ایران اعتماد ویژه‌ای ایجاد شود و مشکلات قبلی رفع می‌­شود و مشکل روابط بانکی مرتفع می­‌گردد.

این نماینده در ادامه گفت: در لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم که مربوط به شفافیت است، اگر تصویب شود، بهانه از دشمن گرفته می­‌شود و روابط پولی بانکی ما برقرار می‌شود. اگر تصویب FATF دچار مشکل شود، مراودات مالی و بانکی را نخواهیم داشت و کار اقتصادی و واردات و صادرات را دچار مشکل اساسی می‌­کند. اما اگر مشکل حل شود، قیمت دلار کاهش می­‌یابد.

وی در پاسخ به این سوال که علت اصلی عدم برقراری روابط بانکی تحریم‌های بانکی ثانویه آمریکا است و انجام اقدامات FATF مشکلات بانکی را حل نمی‌کند، گفت: بخشی از مبادلات ما به دلار و بخشی براساس یورو است.پس در نتیجه‌­ی حاصل تفاوت وجود دارد. کارشناس­‌ها نظرات خود را می‌­دهند. این گونه نیست که تصمیمات کلا بستگی به حوزه سیاسی و فشارهای سیاسی داشته باشد. بخش عمده تصمیمات، اقتصادی است و در این بخش هم دنیا کار خود را می‌­کند و بازی، قاعده خود را دارد. در نتیجه شفافیت و اطمینانی که با آن ایجاد می‌­شود با امضای این لایحه، آن­‌ها به ما اعتماد می­‌کنند. مضاف بر اینکه جز ایران و سودان تمام کشورها دنیا به این لایحه پیوسته‌­اند.

مافی پیرامون این موضوع که خروج ایران از لیست سیاه FATF نیاز به اجماع تمام اعضای این سازمان را دارد و با وجود اسرائیل، عربستان و آمریکا احتمال خروج ایران از لیست سیاه به صفر میل می‌کند، گفت: همه کشورها به جز ایران و سودان به آن پیوستند. در صورت پیوستن ایران، مجمع رای به خروج ایران از لیست سیاه می­‌دهد و مسائل دیگر نمی­‌تواند موثر باشد. در صورت تحقق این امر، ما همراهی خود را در قواعد بین­‌المللی اثبات کردیم. در موضوع برجام هم همین کار را کردیم و همه دنیا معترف هستند ما کار خودمان را درست انجام دادیم. بازنده امریکا است و با خروجش از برجام باعث بی‌­اعتمادی در داخل کشورش و هم در سطح بین الملل نسبت به خودش ایجاد کرد. در جریان تصویب FATF هم همان جریان است. اولاً قطعاً بر روابط اقتصادی ما تاثیر می‌­گذارد ثانیا نگاه دنیا را به ما مثبت می‌کند. نهایتاً حمایت­‌های ما از جنبش­‌های آزادی­بخش است که در قالب روشن و مشخص می­‌توان به آن‌­ها کمک کرد. لذا عقلای دیگر کشورها، این اطمینان نسبت به ایران برایشان به وجود می‌­آید و نگاه سیاسی و اقتصادی آن‌­ها به ما تغییر خواهد کرد. لابی اسرائیل و امریکا هم نمی‌توانند اثرگذار باشند. چون فعال ما­یشاء نیستند که هرچه بخواهند آن اتفاق بیفتد و ما هم نباید این طور فکر کنیم.

وی در آخر پیرامون صحبت خودش که با قاطعیت به کاهش‌ پنجاه درصدی نرخ ارز در صورت تصویب FATF گفت: یک پیش­بینی بود و مبنای آن کار کارشناسی بود و امیدواریم این اتفاق بیافتد و پیش­بینی ما بین‌­المللی شود.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: