معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت‌وگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

توجه به مسکن معیشت‌محور، تلاشی برای بهبود طرح هادی

شاملو درخصوص اهمیت توجه به مسکن معیشت محور در طرح‌های هادی روستایی گفت: حدود سه سال است که مسکن معیشت محور را در طرح‌های هادی روستایی مورد توجه قرار داده‌ایم و ضمن مبادله تفاهم نامه با معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، مقرر شده در کنار وام مسکن روستایی به واحدهای دامی روستایی وام داده شود و روستاییان بتواند در مجاورت منزل خود این واحدها را داشته باشند.

محمدرضا شاملو، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت‌وگویی تفصیلی با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون ارزیابی طرح‌های هادی روستایی، آخرین وضعیت طرح‌های منظومه روستایی و مسکن معیشتی داشته که متن آن به شرح است.

عیارآنلاین: ازجمله نقدهای وارده به طرح‌های هادی روستایی بی اعتنایی به ابعاد اقتصادی و اجتماعی روستا است. نظر شما پیرامون این موضوع چیست؟

شاملو: قانون برای هر سازمانی وظایفی تعریف کرده است در همین راستا، ماهیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام فعالیت‌های عمرانی در روستا است. بنده این را قبول دارم که توسعه روستایی دارای ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و تنها شامل بعد کالبدی نمی‌شود. بدیهی است که اگر به یک روستا از لحاظ کالبدی توجه ویژه شود و تمام امور عمرانی روستا سامان داده شود ولی به ابعاد اقتصادی و اشتغال توجه نشود نتیجه کامل و مفیدی حاصل نمی‌گردد. عکس این موضوع هم وجود دارد به این شکل که اگر از لحاظ اقتصادی مردم را توانمند کنیم ولی زیرساخت‌های مناسبی برای روستا در نظر نگیریم روستاییان علاقه‌ای به ماندن در روستا نخواهند داشت. بنابراین به دو بعد مذکور باید با هم و در چهارچوب مدیریتی واحد نگریسته شود.

 

عیارآنلاین: در خصوص برنامه‌های پیش روی بنیاد مسکن پیرامون طرح‌های توسعه روستایی توضیح دهید؟

معاون عمرانی بنیاد مسکن: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با رویکرد آمایشی و در قالب طرح‌های توسعه محلی تهیه طرح‌های منظومه روستایی را در دستور برنامه‌های اجرایی خود قرار داده است. در همین راستا، جلسات متعددی را با دفتر آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه، اساتید دانشگاه و صاحب نظران حوزه روستا داشته‌ایم. نزدیک به چهار سال بر روی طرح‌های منظومه روستایی کار کرده‌ایم و درحال حاضر هم به صورت پایلوت در چند منطقه درحال تهیه طرح و یا اجرایی کردن آن هستیم.

عیارآنلاین: طرح‌های منظومه روستایی در چند منطقه از کشور درحال اجرا شدن است؟

شاملو: در ۱۷ استان به صورت پایلوت یک طرح در حال اجرایی شدن است. بنیاد مسکن در این طرح وارد فعالیت‌های تسهیل‌گری و اقتصادی هم شده است. البته بنیاد مسکن به لحاظ قانونی هیچگونه مسئولیتی در ایجاد اشتغال روستایی ندارد. اما به عنوان سازمانی که ۳۷ سال در روستا تجربه کار دارد و دارای تجارب ارزشمندی هم است به فعالیت‌های اقتصادی در روستاها توجه ویژه‌ای کرده است. درحال حاضر منطقه بابل‌کنار ازجمله بخش‌های است که به واسطه فعالیت‌های تسهیل‌گری در آن  اشتغال‌زایی صورت گرفته است.

عیارآنلاین: در طرح‌های توسعه روستایی خود برنامه‌‌ای برای افزایش مشارکت مردم محلی دارید؟

معاون عمرانی بنیاد مسکن: افزایش مشارکت مردم در طرح‌های توسعه روستایی برای بنیاد مسکن دارای اهمیت بالایی است. به همین دلیل در طرح‌های هادی روستایی مشاورین را ملزم کرده‌ایم از افراد با نفوذ روستا و مردم محلی استفاده کنند. در همین راستا، دهیارها، اعضای شورای روستا و معتمدین محلی در کمیته تصویب طرح‌ها شرکت می‌کنند و از نظر آن‌ها استفاده می‌شود.

در طرح‌های منظومه روستایی برای هر روستا هسته‌های مشارکتی در نظر گرفته‌ایم. برنامه‌ریزی ما به این شکل است که بعد از تهیه طرح، مرحله اجرایی کاملا با مشارکت مردم محلی صورت پذیرد. برای همین منظور طی مراحل مختلفی نشست‌های محلی برگزار می‌شود. صورت جلسات و اسناد و مدارک آن‌ها هم موجود است.

 

عیارآنلاین: راهکار پیشنهادی شما برای توان افزایی روستاهای کشور چیست؟

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: در قدم اول نگاه به روستا باید تغییر کند. همواره شاهد آن هستیم که ارزش‌ها و توانمندی‌های روستاییان نادیده گرفته می‌شود. طی دهه‌های متمادی روستاها نه بعنوان مجموعه‌ای تاثیرگذار، بلکه به عنوان عنصری تاثیرپذیر زیر سایه شهرها بوده‌اند. اگر به قابلیت‌ها، توانمدی‌ها و پتانسیل‌های روستاییان و مهمتر از همه به جایگاه روستا در استراتژی‌های توسعه توجه شود محیط‌های روستایی توانمند خواهیم داشت. در برنامه‌ریزی‌های کلان کشور در قبل و بعد از انقلاب هیچگاه به جایگاه روستا و نقش آن در توسعه ملی توجه جدی نشده است.

بعد از انقلاب هم اگر توجه‌ای شده عموما با نگاه محرومیت‌زدایی و احساسی بوده است. درحال حاضر ۲۲ میلیون نفر در روستاهای کشور ساکن‌اند که از قضا مولد و تولید کننده هم هستند. اگر به روستاییان در برنامه‌ریزی‌های کشور توجه شود و متناسب با جمعیت آن‌ها منابع و امکانات به آن‌ها بدهیم می‌توانیم سهم روستا از تولید ناخالص داخلی را افزایش دهیم.

 

عیارآنلاین: مسکن معیشت محور ازجمله ایده‌های جهت ارتقاء توان اقتصادی خانوارهای روستایی است. نظر شما پیرامون این موضوع چیست؟

شاملو: حدود سه سال است که مسکن معیشت محور را در طرح‌های هادی روستایی مورد توجه قرار داده‌ایم و ضمن مبادله تفاهم نامه با معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، مقرر شده در کنار وام مسکن روستایی به واحدهای دامی روستایی وام داده شود و روستاییان بتواند در مجاورت منزل خود این %۸