عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

مدیران بین‌الملل وزارت نفت تمایلی به راه‌اندازی بورس نفت ندارند

علی گلمرادی انحصارطلبی شرکت ملی نفت را جدی‌ترین مانع پیش روی عرضه نفت در بورس دانست و گفت: عوامل و دست‌اندرکاران حوزه‌ی تجارت بین‌المللی در وزارت نفت قطعاً راغب نیستند که بورس نفت راه‌اندازی شود و شاید فکر می‌کنند که آن اقتدار اداری و سیاسی آن‌ها هم خدشه‌دار می ‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی از اواسط آبان‌ماه ضرورت به کارگیری همه‌ی ابزارهای موجود برای خنثی‌سازی تحریم‌ها بیش از گذشته اهمیت می‌یابد. در این راستا یکی از راهکارهای موجود برای دور زدن تحریم‌های نفتی راه‌اندازی بورس نفت و استفاده از توانمندی بخش خصوصی است.

علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با انتقاد از سهل‌انگاری وزارت نفت برای مقابله‌ی با تحریم‌ها، بر ضرورت مردمی کردن اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: این چالشی که پیش روی ما وجود دارد، به علت سهل‌انگاری ارکان اجرایی در سنوات گذشته است که کاری نکرده‌اند که اداره کشور بدون وابستگی به نفت باشد. باید برای آینده درسی باشد و تا آن‌جا که امکان دارد وابستگی به نفت را کم کنیم. نسخه اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، نجات‌بخش کشور است. به این منظور که با مردمی کردن امورات کشور می‌توان از مشکلات و مسائل و وابستگی به نفت رهایی پیدا کنیم که البته زمان‌بر است.

وی با اشاره به چابکی و انعطاف‌پذیری بخش خصوصی در دورزدن تحریم‌های نفتی اظهار داشت: ما باید با جدیت برای عدم وابستگی به نفت و کمرنگ کردن آن، تلاش کنیم. با توجه به توصیه­‌های مقام معظم رهبری برای اینکه ما مزیت رقابتی ایجاد کنیم، ‌یک بخشی از آن کاهش قیمت و دادن امتیاز است و قراردادهایی که کمک کند که ما از این وضعیت خلاصی پیدا کنیم. آن دو کار آقای جهانگیری هم راهکار خوبی است. یعنی این مراودات تجاری در حوزه­‌ی انرژی را به سمت بخش خصوصی هدایت می­کرد. اولاً وقتی که دولت این نقش را بازی می­کند یعنی دولت طرف ارز است. دوماً دولت هم یک واحد به شکل حقوقی است، راحت کنترل و رصد می­‌شود ولی وقتی شما این را در اختیار مردم و بخش خصوصی و سرمایه­‌گذارها قرار می­‌دهید شاید هزاران نفر وارد این عرصه شوند، کنترل این­ها بسیار سخت است. مثلاً در بحث حساب و کتاب، حساب و کتاب­‌های دولتی به راحتی قابل کنترل است و یا اینکه ما محدود قرارداد انحصاری می‌­بندیم. یعنی آن‌ها می‌­دانند که مثلاً ما با فلان‌ جا قرارداد داریم اما وقتی آزاد می‌­گذاریم خیلی‌ها وارد می­‌شوند و شاید حساب‌­های هزاران نفر در سیستم­‌های بانکی راحت نباشد.

گلمرادی با اشاره به ضرورت پیاده‌سازی عرضه نفت در بورس، انحصارطلبی شرکت ملی نفت را جدی‌ترین مانع پیش روی این طرح دانست و گفت: این مقاومت الان وجود دارد چون بعضی از این دولتی­‌ها از محل این مراودات و کسب‌‌و‌کار‌ها منافعی دارند و شاید فکر می‌کنند که آن اقتدار اداری و سیاسی آن‌ها هم خدشه­‌دار می ‌شود. عوامل و دست­‌اندرکاران حوزه‌­ی تجارت بین­‌المللی در وزارت نفت قطعاً راغب نیستند که این کارها انجام بشود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ضرورت همکاری وزارت نفت برای راه‌اندازی بورس نفت گفت: قطعاً باید بخش بازرگانی بین­‌المللی وزارت نفت اجازه بدهد در بخش خصوصی و سرمایه­‌های خصوصی بسیار متعدد و گسترده این کار انجام شود. این یک راهکار بسیار مطلوب است و بخش خصوصی خوب می‌داند که از چه مجاری و مسیری در تجارت، آن را انجام بدهد. این پول­‌ها و محموله‌ها را جا‌به‌جا بکند و صیانت بین‌­المللی هم دارد.

وی ضمن تاکید بر سازوکار شفاف بورس، در مورد احتمال بروز پدید‌ه‌هایی مانند بابک زنجانی اظهار داشت: اینکه وقتی ما در بورس عرضه می­‌کنیم، حتماً قیمت ما یک قیمت متناسب و متعادل خواهد بود چون بالاخره مزیت رقابتی در آن‌جا حاکم می­‌شود. دوماً، هر کسی متناسب با سرمایه­‌ی خودش در آن بازار ورود می­کند، یعنی هیچ مانع و ممنوعیتی ندارد. ما در بحث آقای بابک زنجانی شاید در ظاهر قضیه از فناوری با بخش خصوصی خواستیم بهره‌­گیری کنیم. اتفاقاً در حقیقت آن یک عامل دولتی محسوب می­‌شود، یعنی ما می­خواستیم با کمک آقای بابک زنجانی آن‌ها را دور بزنیم و از بازار جهانی استفاده کنیم.

گلمرادی در ادامه خاطرنشان کرد: در مورد سازوکار بورس ما می­خواهیم بگوییم هر کسی می­تواند بیاید و اتفاقاً انحصاری مثل بابک زنجانی، شکل نمی­‌گیرد. حالا اگر کسی سرمایه آورد و در رقابت قرار گرفت، همه­‌ی امکانات برای فرد خاصی مهیا نیست، ما برای آقای بابک زنجانی را مهیا کرده بودیم که این اتفاق افتاد. یعنی اگر مسئله‌­ی بورس و آزادی برای اینکه هر کسی بتواند ورود کند دیگر این اتفاقات شکل نمی‌گرفت.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به آمادگی مجلس برای کمک به دولت در پیاده‌سازی عرضه نفت در بورس گفت: به لحاظ حقوقی و قانونی مجلس این اجازه را به دولت داده که با راهکارهای درست و مناسب در جهت صادرات نفت اقدام کند. این بخش چون هم تخصصی و هم اجرایی است به عهده‌­ی دولت است یعنی دولت باید چاره‌­اندیشی کند. اگر جایی لازم باشد، به آن‌ها قوانینی برای تسهیل کار کمک می‌کند و یا احیاناً قوانینی وجود دارد که مزاحمت ایجاد می‌کند و نیاز به اصلاح دارد که آن‌ها باید در قالب لایحه این‌ها را پیگیری کنند، مجلس هم حتماً همراهی می­‌کند برای اینکه ما در موضوعات کشور اهدافمان مشترک است. به ترتیب مشخص شده، مجلس در جایگاه قانون‌گذاری و نظارت و دولت هم در جایگاه اجرا. پس باید تلفیق عملکردی این دو حوزه به عنوان نهادهای سیاسی، خروجی­‌اش به نفع منافع ملی و اقتدار نظام باشد.

وی در ادامه با اشاره به شبکه‌سازی مویرگی بخش خصوصی عنوان کرد: بنابراین حتماً تأکید مجلس هم این است که با راهکارهای مناسب برای کاهش هزینه‌ها، این کار انجام شود. اما اختیار برنامه‌­ریزی­‌ها و استراتژی­‌هایی که تعریف می­شود به عهده­ی خود آنهاست ولی پیشنهادی هم که دادند و در دولت مطرح شده و آقای جهانگیری هم بیان کرد، این یک کار کارشناسی و یک نگاه و نظر درست است یعنی تعداد خیلی زیادی متناسب با توان مالی در این عرصه وارد می­شوند. کنترل آنها برای عوامل تحریم و دشمنان خیلی کار سخت و پیچیده‌­ای خواهد بود، محدودیت­‌های زیادی خواهند داشت. بعد این‌ها از حق و حقوق خودشان با امکاناتی که دارند راحت­‌تر می­‌توانند دفاع کنند. بخش خصوصی بخاطر منافعی که دارد راحت‌تر می­تواند هزینه و دفاع کند.

گلمرادی با بیان محدودیت‌های دولت در فروش نفت خارج از ساختارهای نظارتی و اداری گفت: شاید محدودیت­‌های دولتی هم نتواند این موانع را به راحتی بردارد. برای اینکه برخی از راهکارها در تعارض با قوانین هستند و دولتمردان نمی­‌توانند قطعاً با هر راهکاری و به هر شکلی ورود پیدا کنند ولی بخش خصوصی مجاز است کار و اختیار خودش را دارد و این بهترین راهکار است. البته ما هم باید شرایطی ایجاد کنیم که نفت ما در قیاس با سایر کشورهایی که تولید­کننده و صادر­کننده­‌ی نفت هستند شرایط مناسب‌­تری برای مصرف­‌کننده­‌ها باشد برای اینکه امروز دنیا، دنیای رقابت و جنگ اقتصادی است. کشورهای مصرف کننده اگر ببینند منافع آنها در واردات نفت از کشور ایران شکل می­گیرد خودشان دنبال راهکارهایی خواهند بود که مورد غضب آمریکا واقع نشوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد پیگیری‌های این کمیسیون جهت بررسی راهکارهای وزارت نفت برای مقابله با تحریم‌ها گفت: اول اینکه ما با حضور وزیر نفت چند جلسه بعد از تعطیلات مجلس داشتیم. خاص اینکه ما متناسب با تحریم‌ها چه اقدامات و کارهایی باید انجام بدهیم، جلساتی در کمیسیون انرژی انجام شد. نقطه­‌نظرات همکاران ما و خود آقای وزیر و کارشناسان ایشان در این جلسات مطرح شد و بالاخره راهبردهایی مد نظر بود. منتهی رسانه‌ای کردن و یا خیلی شفاف بیان کردن این موضوعات فقط این نگرانی را به دنبال دارد که آنها اگر در جریان این برنامه­‌های استراتژیک ما قرار بگیرند حتماً راهبردی تعریف می­‌کنند که مانع انجام کار بشوند. ما نباید واقعاً انتظار داشته باشیم، بنابر‌این موضوع و ضرورت معقول ماندن طرف­های ما که بالاخره می­خواهند در بعد رسانه‌ای و شفاف‌سازی موفق نشویم.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: