سخنگوی فراکسیون بنادر و دریانوردی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

در توسعه صنعت بانکرینگ کشور خیلی کوتاهی کرده‌ایم

مفتح درخصوص اهمیت توسعه صنعت بانکرینگ در جزیره قشم گفت: در زمینه توسعه بانکرینگ خیلی کوتاهی کرده‌ایم. با توجه به میزان ارزآوری و سایر پتانسیل‌های موجود، حرکت در این زمینه بسیار عالی است. از مدیرعامل منطقه آزاد قشم و سایر مسئولین متولی باید پیگیری شود که چرا در چند سال گذشته به موضوع بانکرینگ توجهی نکرده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین به عمليات انتقال سوخت مورد نياز به کشتی‌ها و سایر شناورها بانکرینگ گفته می‌شود. امروزه، بانكرینگ صنعتی نوپا و پرسود در دنيا قلمداد می‌شود که ضمن تأمين سوخت برای کشتی‌ها و شناورها، خدمات دیگری نظير تأمين ابزار و قطعات، تعویض خدمه، تأمين آب و غذا و غیره را نيز شامل می‌شود.

این صنعت ضمن داشتن پتانسيل بالای ارزآوری برای کشور، ارتقای سطح اعتبار اقتصادی و سياسی کشور بانكرینگ کننده، کاهش قاچاق سوخت و فرآورده‌های نفتی، ارتقای رتبه بنادر ساحلی و نيز ارتقای امنيت انرژی کشور از طریق تقویت همكاری‌های اقتصادی با کشورهای همجوار را فراهم می‌کند. همچنين عمليات بانكرینگ پتانسيل بالایی در اشتغال‌زایی دارد به‌گونه‌ای که برای انتقال ۵۰ هزار تن سوخت به کشتی‌ها حداقل ۴۰ نفر نيروی کار نياز است.

براساس آمارها، ساليانه بيش از ۵۰ هزار کشتی از تنگه هرمز وارد خليج فارس می‌شود. از این رو فرصت بی‌بدیلی برای توسعه صنعت بانكرینگ در ایران فراهم شده است.  در حال حاضر ارزش بازار فعال بانكرینگ در منطقه خليج فارس بيش از ۳۰ ميليارد دلار برآورد شده که ۲۷ ميليارد دلار آن سهم کشور امارات( بندر فجیره) و تنها ۳ میلیارد دلار آن سهم ایران ( بندرعباس و جزیره قشم-سلخ) است.

سهم ۱۰درصدی ایران از بازار بانکرینگ منطقه درحالی است که بخش سلخ از توابع جزیره قشم دارای موقعیت جغرافیایی به مراتب مناسب‌تری از بندر فجیره امارات برای عملیات بانکرینگ است. اسكله سلخ در جزیره قشم تا آبراه بین‌المللی کشتی‌رانی خلیج‌فارس حدود ۵ مايل فاصله دارد ولی بندر فجیره امارات ۴۰ مایل فاصله دارد. توليد سوخت با کیفیت و قیمت پایین كشورمان از دیگر مواردی هستند که به توسعه صنعت بانکرینگ در ایران اهیمت ویژه‌ای داده‌ است.

در همین راستا و با توجه به اهمیت موضوع، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفتگویی با محمد مهدی مفتح، سخنگوی فراکسیون  بنادر، دریانوردی و توسعه صنایع دریایی مجلس شورای اسلامی داشته که متن آن به شرح زیر است.

مفتح با بیان اینکه توجه به موضوع بانکرینگ سوخت در جزیره قشم دارای اهمیت ویژه‌ای است گفت: در زمینه توسعه بانکرینگ خیلی کوتاهی کرده‌ایم. با توجه به میزان ارزآوری و سایر پتانسیل‌های موجود، حرکت در این زمینه بسیار عالی است.

عضو فراکسیون بنادر، دریانوردی و توسعه صنایع دریایی مجلس شورای اسلامی در خصوص عدم راه‌اندازی بانکرینگ سوخت در جزیره قشم گفت: از مدیرعامل منطقه آزاد قشم و سایر مسئولین متولی باید پیگیری شود که چرا در چند سال گذشته به موضوع بانکرینگ توجهی نکرده‌اند.

مفتح با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی به موضوع بانکرینگ سوخت ورود پیدا خواهد کرد گفت: انشالله در اسرع وقت با اعضای فراکسیون بنادر و دریانوردی مجلس شورای اسلامی جلسه خواهیم گذاشت و موضوع را پیگیری می‌کنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: