عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین گفت:

وزارت نفت خوراک پتروشیمی‌ها را به صورت ارزی تسویه کند

سیده فاطمه حسینی درباره نرخ خوراک پتروشیمی گفت: ما پیشنهاد دادیم که دولت و وزارت نفت از این اهرم فشار استفاده کرده و به جای تسویه ریالی خوراک پتروشیمی‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی، خوراک پتروشیمی‌ها را به صورت ارزی و دلاری تسویه کنند.

به گزارش عیارآنلاین، همواره یکی از دغدغه‌های دولت در شرایط مختلف و به خصوص زمان تحریم‌ها، نظارت و مدیریت بر منابع ارزی کشور است و یکی از مهمترین منابع ارزی کشور، درآمدهای صادراتی واحدهای پتروشیمی است. به همین دلیل بارها معاون اول رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی با صدور بخشنامه از پتروشیمی‌ها خواسته‌اند که درآمدهای ارزی خود را با هماهنگی و نظارت بانک مرکزی وارد کشور کنند که تا امروز این امر محقق نشده است.

در این راستا سیده فاطمه حسینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با تاکید به ضرورت مدیریت و کنترل منابع ارزی کشور گفت:در حال حاضر کشور با کمبود منابع ارزی مواجه شده است. برای ساماندهی منابع موجود یکی از اقدامات این است که دولت ارز حاصل از صادرات پتروشیمی را مدیریت کرده و آن را به بازار ارز داخلی تزریق کند که متاسفانه تا به امروز این کار انجام نشده است.

وی در ادامه با اشاره به اهرم فشار دولت برای الزام پتروشیمی‌ها به عرضه ارز خود در بازار ثانویه، اظهار داشت: پس از بررسی‌هایی که در کمیسیون اقتصادی مجلس صورت گرفت؛ ما پیشنهاد دادیم که دولت و وزارت نفت از این اهرم فشار استفاده کرده و به جای تسویه ریالی خوراک پتروشیمی‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی، خوراک پتروشیمی‌ها را به صورت ارزی و دلاری تسویه کنند.

حسینی ضمن اشاره به طرح دو فوریتی الزام دولت به تسویه حساب ارزی با خریداران داخلی گاز، نفت خام و میعانات گازی خاطر نشان کرد: ایرادات طرح در کمیسیون اقتصادی قابل بررسی و پیگیری است اما اصل مساله این است که جلو رانتی که دارد توزیع می شود گرفته شده و مشکل عدم بازگشت ارز صادراتی پتروشیمی به داخل حل شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: