رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

قیمت خوراک پتروشیمی‌ها متناسب با نرخ بازار ثانویه محاسبه شود

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره رانت موجود در خوراک پتروشیمی‌ها گفت: علیرغم تخفیف بیشتر دولت به خوراک پتروشیمی‌ها، باز هم خیلی¬ از شرکت‌ها هم ارزشان را در بازار ثانویه عرضه نکردند

به گزارش عیارآنلاین، با توجه به نوسانات شدید قیمت ارز در ماه‌های اخیر، کنترل و مدیریت بازار ارز به یکی از مهمترین اولویت‌های دولت تبدیل شده است. پتروشیمی‌ها با در اختیار داشتن حدود ۱۵ درصد از حجم کل ارز صادراتی کشور نقش تعیین‌کننده‌ای در بازار ارز کشور داشته فلذا نظارت بر ارز این واحدها همواره یکی از چالش‌های جدی دولت کنونی بوده است.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درباره طرح دوفوریتی یکسان سازی نرخ خوراک پالایشگاه‌ها گفت: اگرچه این طرح دوفوریتی مطرح شده است اما پیش از در دستور کار قرار گرفتن آن در مجلس، دولت پیشگام به اجرای آن شد. هدف ما از ارائه این طرح این بود که شرکت‌های پتروشیمی ارز خود را در بازار ثانویه عرضه کنند. همچنین باید قیمت خوراکشان متناسب با نرخ‌های بازار ثانویه محاسبه شود.

وی در ادامه با گلایه از عملکرد پتروشیمی‌ها خاطرنشان کرد: آنچه من در جریانش هستم این است که نرخ ارز خوراک واحدهای پتروشیمی در بازار اولیه با دلار ۴۲۰۰ محاسبه می‍کردند و با توجه به تخفیف بیشتر دولت به پتروشیمی‌ها باز هم خیلی­ از شرکت ها هم ارزشان را در بازار ثانویه عرضه نکردند.

باید توجه داشت با راه اندازی بازار ثانویه و افزایش اختلاف قیمت نرخ ارز خوراک پتروشیمی‌ها با نرخ ارز بازار ثانویه عملا هیچ توجیهی برای ارائه‌ی تخفیف بیشتر به پتروشیمی‌ها و محاسبه‌ی خوراک آنها با ارز ۳۸۰۰ تومانی وجود ندارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: