عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با عیارآنلاین گفت:

عرضه نفت در بورس، راهکار بی‌اثرکردن تحریم‌های نفتی

حسینعلی حاجی‌دلیگانی با اشاره به توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت گفت: با عرضه نفت در بورس، زمینه برای ورود بخش خصوصی، تعاونی و هر بخش غیردولتی که انعطاف‌پذیری لازم برای دور زدن تحریم‌ها را دارد فراهم می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، ۱۴ آبان ماه موعد بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی است فلذا ضرورت دارد که دولت و به خصوص وزارت نفت از همه‌ی راهکارهای مقابله با تحریم‌ها استفاده کند که یکی از راهکارهای موجود، عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت است.

در این راستا حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با تاکید بر ضرورت به کارگیری راهکارهایی برای مقابله با تحریم‌های نفتی گفت: عرضه نفت در بورس می تواند باعث بی اثر کردن تحریم های فروش نفت شود. در واقع با عرضه نفت در بورس، زمینه برای ورود بخش خصوصی، تعاونی و هر بخش غیردولتی که انعطاف‌پذیری لازم برای دور زدن تحریم‌ها را دارد فراهم می‌شود.

وی با اشاره به فواید پیاده‌سازی این روش خاطر نشان کرد: پس از خرید نفت بخش خصوصی می‌تواند آن را صادر کند یا حتی پالایش کند و فرآورده‌هایی با ارزش افزوده به دست آورد و سپس آن را صادر کند. در نتیجه این سازوکار هم نفت صادر می‌شود و هم ارز موردنیاز وارد کشور می شود.

لازم به ذکر است فروش ریالی نفت در بورس مزایای قابل توجهی دارد که عبارت‌اند از: ۱-تداوم صادرات نفت ایران ۲- وصول درآمد نفت به صورت ریالی و آنی ۳- جلوگیری از بروز فساد و رانت ۴- فروش با بیشترین قیمت به جای ارائه تخفیف در مذاکرات پنهانی فروش نفت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: