عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

بورس نفت، زمینه‌ساز مشارکت مردم در بازار نفت است

محمد خالدی با اشاره به فضای رقابتی و شفاف بورس اظهار داشت: شرکت ‌های خصوصی میتوانند به صورت شفاف برای خرید نفت از سازوکار بورس اقدام کنند. برخی کشورها، حتی نفتی را که هنوز استخراج نشده را پیش فروش می کنند. ما هم به دنبال آن هستیم که نفتی که روی زمین است را پیش فروش کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها از اواسط آبان‌ماه احتمال ایجاد شرایطی مشابه سال ۹۰ برای اقتصاد کشور وجود دارد فلذا ضرورت بررسی راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی دوچندان می‌شود. یکی از این راهکارها، عرضه نفت در بورس و زمینه سازی برای مشارکت  بخش خصوصی و مردم در خرید و فروش نفت است.

دراین راستا محمد خالدی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین با اشاره به تحریم‌های سال ۹۰ گفت: ما در ان دوره از راه کارهای مختلفی برای فروش نفت استفاده کردیم که البته این راه های شناخته شده، کاملا ناموفق عمل نکرد و تا حدی جوابگو نیاز بود و شاید در یک مورد و بحث بابک زنجانی، مشکل پیش آمد.

وی در ادامه افزود: البته خارجی ها هم با ما با صداقت برخورد نمی کنند و حال در رابطه با اینکه چه راهی پیدا کنیم تا شرایط پیشرو را بگذرانیم من فکر می کنم یکی از این راه ها، همان تیم تعیین شده از طرف رهبری است که با تشکیل ستاد تدبیر خاص کشور و حضور روئسای سه قوه، راه های برون رفت از این وضعیت را پیشنهاد دهند. راه کار دیگر این است که مردم به حوزه ای که به اقتصاد کشور کمک می کند، ورود پیدا کنند.

خالدی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت های خصوصی به صورت شفاف و رقابت پذیر برای خرید نفت اقدام خواهند کرد اظهار داشت: بله و ممکن است حتی مراودات دیگری هم انجام دهند. نکته ای که لازم است اشاره کنم این است که برخی کشورهای خاص در دنیا، نفتی را که هنوز استخراج نشده را پیش فروش می کنند. ما هم به دنبال آن هستیم که نفتی که روی زمین است پیش فروش کنیم که خیلی ساده تر از آن محسوب می شود و اطمینان بیشتری نسبت به آن شکل از پیش فروش وجود دارد. لذا اگر کار را به مردم بسپاریم خیلی راحت این مراوده اقتصادی صورت می گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: البته برخی از جزئیات این طرح، در خصوص اینکه چه کارهای باید انجام شود را نمی شود زیاد رسانه ای و منتشر کرد تا کشورهای رقیب و نمی گویم دشمن، که دنبال کاهش تولید و صادرات نفت ما هستند، از آن مطلع نشوند. در این راستا باید راه هایی پیشنهاد کنیم که کمتر در جهان شناخته شده باشد و به نسبت، برای سایر کشورها کمتر احتمال انجام آن وجود داشته باشد. با این حال ورود مردم در بازار صادرات نفت از طریق سازوکار بورس نفت، راهکار بسیار خوبی است چون نه تنها داخلی محسوب می شود بلکه هیچ راه نفوذ خارجی در آن وجود ندارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: