۱۹ شهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۸

مجوز اقامت دائم قطر به فرزندان مادران قطری و پدران خارجی

کشور قطر نیز که به همراه ایران جزء ۷ کشور معدود جهان بودند که در آن حق انتقال تابعیت از مادر سلب شده بود با تصویب حق اقامت دائم به فرزندان مادرقطری از ایران و قوانین فرسوده تابعیتش سبقت گرفت.

به گزارش عیارآنلاین، ‘شیخ تمیم بن حمد ال ثانی’ امیر قطر تغییرات جدید در قانون ورود، خروج و اقامت دایم به خارجیان این کشور را امضا و ابلاغ کرد. به گزارش ایرنا ، طبق قانون جدید، که خرداد ماه گذشته به تصویب مجلس شورای قطر رسید، فرزندان زنان قطری که شوهران خارجی دارند، می توانند مجوز اقامت دائم دریافت کنند.کسانی که خدمات ارزنده ای به دولت قطر کرده باشند و افراد متخصصی که به تخصص آنها نیاز باشد نیز از حق دریافت مجوز اقامت دائم برخوردار خواهند شد.

این قانون مشکلات زنان قطری زیادی را که همسر خارجی از جمله ایرانی دارند بر طرف خواهد کرد چرا که داشتن اقامت دائم، موجب بهره مندی از برخی خدمات از جمله کار در مراکز دولتی می شود.کسی که مجوز اقامت دائم داشته باشد، پس از اتباع قطری در اولویت استخدام در نهادهای نظامی و غیرنظامی خواهد بود.

اما طبق قوانین تابعیت ایران، فرزندان متولد شده (چه داخل ایران و چه خارج از ایران) از مادر ایرانی و پدر خارجی، نمی‌توانند تابعیت ایرانی داشته باشند. در واقع سیستم تابعیت ایران بر اساس خون بوده و آن هم فقط خون پدر. این یعنی برعکس آن به راحتی امکان پذیر است. اگر یک مرد ایرانی در هر کجای جهان با یک زن خارجی ازدواج کند فرزندشان هم ایرانی به حساب می آید و بدون دردسر شناسنامه می‌گیرد.

اما این مساله مشکلات زیادی برای این حدود ۴۰۰ تا ۱ میلیون فرزند ایجاد کرده است. افزایش بی‌هویتی و احساس انتقام گیری از حاکمیت تنها یکی از تبعات این پدیده اجتماعی است که نگاه تبغیض گونه قوانین به این مساله آن‌ها را به وجود آورده است.

سایر کشورهای دنیا در مواجهه با مسئله تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان خود با اتباع خارجی، چه سیاست‌هایی را پیش‌گرفته‌اند؟آیا فقط در کشور ایران است که بعضی از زنان با اتباع خارجی ازدواج می‌کنند؟ آیا قوانین تابعیت کشورهای دیگر متناسب با این نوع از ازدواج‌ها تغییر کرده است؟

در قرن بیستم و با شدت گرفتن مشکلات و نارسایی های حقوقی قوانین ازدواج های فراملی و بالطبع فرزندان حاصل از این ازدواج ها، اکثر کشورها درراه اصلاح قوانین تابعیت خود گام برداشتند. بررسی قوانین تابعیت کشورهای ترکیه، کره جنوبی، و بحرین در رابطه با تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان تابعه‌ی این کشورها با مردان خارجی این موضوع را روشن‌تر می‌کند.

– ترکیه

قوانین تابعیت کشور ترکیه بر اساس اصل خون تدوین شده‌اند. ماده‌ی ۶۶ قانون اساسی ترکیه، به بیان مجموعه قوانین تابعیت این کشور می‌پردازد؛ فرزندانی که از یک مادر یا پدر ترکیه‌ای در چهارچوب ازدواج یا خارج از این چهارچوب به دنیا بیایند، ترکیه‌ای محسوب می‌شوند. قوانین تابعیت کشور ترکیه بین مرد و زن تفاوتی قائل نشده است. در مورد تابعیت فرزندخواندگان نیز قانون وضعیت را مشخص کرده است: اگر یک شهروند ترکیه‌ای فردی زیر ۱۸ سال را به فرزندخواندگی قبول کند،‌ این فرد به تابعیت ترکیه درمی‌آید.

– کره‌ی جنوبی

تا قبل از ۱۳ جون ۱۹۹۸ فقط فرزندی که پدرش کره‌ای بود می‌توانست به تابعیت کره‌ی جنوبی دربیاید. اما با اصلاح قانون تابعیت کره‌ی جنوبی در سال ۱۹۹۸ اگر پدر یا مادر (حداقل یکی‌شان)کره‌ای باشند فرزند نیز کره‌ای خواهد بود. کره‌ی جنوبی بعد از سال ۱۹۹۸ تفاوت بین زن و مرد برای انتقال تابعیت را لغو کرد. همچنین فرزندی که از پدر و مادری بدون تابعیت در خاک کره‌ی جنوبی به دنیا بیاید هم تبعه‌ی کره‌ی جنوبی محسوب می‌شود.

– بحرین

مطابق با قانون تابعیت بحرین، تنها کسانی که از پدری بحرینی در خاک این کشور به دنیا بیایند بحرینی محسوب می‌شوند.‏ این قانون مشکلات زیادی را برای فرزندان حاصل ازدواج زنان بحرینی با مردان غیر بحرینی وجود آورده بود. چراکه به ‏دلیل نداشتن تابعیت از امکانات اولیه‌ی زندگی در بحرین محروم بودند.‏ از سال ۲۰۰۹ حکومت بحرین به این کودکان و افراد حق تحصیل و استفاده از خدمات درمانی و اقامتی به‌مانند سایر ‏شهروندان اعطا کرد و آن‌ها را از مالیات‌های اقامت اتباع خارجی در بحرین معاف کرد.‏ طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ با دستور پادشاه بحرین به ۵۶۸۴ کودک حاصل ازدواج زنان بحرینی با مردان خارجی ‏تابعیت اعطا شد.‏

مجلس بحرین به دنبال تغییر قانون تابعیت است تا دیگر برای اعطای تابعیت نیاز به دستور پادشاه نباشد.‏ طبق قانون جدید تابعیت بحرین کلیه‌ی افرادی که از پدر یا مادر بحرینی در خاک این کشور یا خارج از خاک این کشور به دنیا می‌آیند ‏باید بحرینی محسوب شوند.‏

اما کشور ما با گذشت چندین سال از وجود این قوانین هنوز که هنوز است هیچ تغییر اساسی در آن صورت نگرفته و همه روزه شاهد ازدیاد فرزندان بی هویت در جامعه هستیم. امری که نه تنها باعث می شود همین افراد با تولید نسل مجددا فرزندانی بی هویت دیگری به جامعه تحمیل کنند بلکه کشور را نیز با بحران های اجتماعی جدیدی روبرو می کند. امید است با اصلاح قوانین تابعیت در زمینه فرزندان مادر ایرانی توسط مجلس و دولت این افراد را از بی هویتی و سرگردانی نجات داد.

۱ دیدگاه

  1. @علیرضا :

    کلا نگاه دنیا به پدیده مهاجرت داره عوض می شه بخصوص الان کشورهای مشکل دار دارن از این موضوع به نفع خودشون استفاده می کنن

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: