۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۱
پاسخ به شبهات درباره بورس نفت-قسمت هشتم

ضرورت ورود بخش خصوصی به بازارهای شرکت ملی نفت

بخش خصوصی نفتی که در بورس عرضه‌ می‌شود را ارزان بدست نمی‌آورد و در رقابتی شفاف آن را با قیمتی واقعی می‌خرد و اگر امور بین‌الملل شرکت نفت ادعا می‌کند که بازار سنتی دارد پس قاعدتاً نباید مشکلی پیش آید و باید بخش خصوصی را در کنار دیگر فروشندگان بین‌المللی فروش نفت بپذیرد.

به گزارش عیارآنلاین، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در اوایل تیرماه، موضوع عرضه نفت خام در بورس و فروش نفت توسط بخش غیردولتی را  به‌عنوان راهکاری برای  بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی آمریکا مطرح کرد. اما برخی کارشناسان در قالب مصاحبه و یادداشت اعلام کردند که این راهکار اثری بر روی تحریم‌ها و فروش نفت ایران ندارد. چراکه بخش خصوصی توان بازاریابی و پیدا کردن مشتری جدید برای فروش نفت را ندارد و علاوه بر این‌که در فروش نفت با مشکل مواجه می‌شود و با توجه به قیمت ارزان‌تری که توانسته در بورس، نفت را خریداری کند آن را طبیعتاً ارزان‌تر به فروش می‌رساند و عملاً کار فروش نفت به بازارهای سنتی شرکت ملی نفت را هم مختل می‌کند و اعتباری را که ایران در این بازار به دست آورده است از بین می‌برد. بنابراین فروش نفت در بورس به بخش خصوصی کار غلطی است و نباید صورت پذیرد.

بخش خصوصی نفتی که در بورس عرضه‌ می‌شود را ارزان بدست نمی‌آورد و در رقابتی شفاف آن را با قیمتی واقعی می‌خرد و اگر امور بین‌الملل شرکت نفت ادعا می‌کند که بازار سنتی دارد پس قاعدتاً نباید مشکلی پیش آید و باید بخش خصوصی را در کنار دیگر فروشندگان بین‌المللی فروش نفت بپذیرد.

اما این ادعاها در حالی است که طبق گفته خطیبی رئیس وقت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، در سال‌های ۹۰ و ۹۱ هم‌زمان با تحریم‌های نفتی آمریکا، بخش خصوصی به کمک شرکت ملی نفت شتافته و توانسته است محموله‌ای ۷۰۰ هزار بشکه‌ای را به بازاری غیر از بازار شرکت ملی نفت بفروشد این‌ها همه در حالی است که در آن زمان بخش خصوصی خود وارد مذاکره با بانک مرکزی می‌شد و رضایت آن‌ها را برای تسویه ریالی پول نفت فروخته‌شده جلب می‌کرد و بعد از آن در مذاکراتی غیر شفاف باید امور بین‌الملل شرکت ملی نفت را متقاعد می‌کرد که توانایی فروش نفت به مشتری‌های جدید را دارد. اما با راه‌اندازی بورس این‌گونه مذاکرات غیر شفاف از بین خواهد رفت و نفت در بورس عرضه می‌شود. هر بخش خصوصی‌ای که توانایی فروش نفت را داشته باشد در شرایطی عادلانه و شفاف و به‌اصطلاح در اتاقی شیشه‌ای با سایر بخش‌های دیگر غیردولتی به رقابت خواهد پرداخت و هرکس بیش‌ترین قیمت را ارائه کند امتیاز فروش نفت را تصاحب می‌کند. نکته دیگر فروش ریالی نفت در بورس این است که دیگر مذاکره و راضی کردن بانک مرکزی از چرخه حذف خواهد شد و بخش خصوصی با فراغ بال بیش‌تری می‌تواند فقط بر فروش نفت تمرکز کند.

در حالت کلی شرکت ملی نفت و امور بین‌الملل به‌عنوان متولی فروش نفت باید تمام تلاش خود را برای فروش نفت در زمان تحریم با بهترین قیمت انجام دهد و موتور محرک بخش خصوصی در غیردولتی کردن فروش نفت باشد. تا با پتانسیل و انعطاف‌پذیری بالایی که بخش خصوصی دارد عملاً دروازه‌های جدیدی بر روی نفت ایران باز شود و تحریم‌های ظالمانه اعمال‌شده در واقع به فرصت تبدیل شود نه این‌که با بهانه‌گیری‌های مداوم عملاً کشور را مختل کند و شرایطی همچون سال‌های ۹۰ و۹۱ برای فروش نفت ایران ایجاد کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: