۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۸
پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اتفاق افتاد؛

حمایت یارانه‌ای دولت انگلیس از واحد‌های خرد کشاورزی

یارانه‌­ی کشاورزان انگلیس پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا قطع خواهد شد ولی بریتانیا به دنبال راه­‌هایی است که ضمن حفظ یارانه­‌های کشاورزی دریافتی از اروپا برای دوره پنج‌ساله؛ با تسهیل واگذاری اراضی و امکان جذب مشارکت عموم مردم در کشاورزی، یارانه­‌های عمومی را به این بخش سوق دهد و به‌مرور سیاست‌های حمایتی خود را بسوی حمایت از واحدهای خرد معطوف کند.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از خبرگزاری Euractiv دولت انگلیس در ۴ ژانویه ۲۰۱۸ اعلام کرد که حدود پنج سال پس از Brexit یارانه‌های اتحادیه اروپا برای کشاورزان را تأمین می‌کند تا زمانی که سیستم جدیدی را با توجه به حفاظت از محیط‌زیست و تنوع زیستی ایجاد کند. بر اساس گزارش اتحادیه ملی کشاورزان[۱]، کشاورزان بریتانیا سالانه در حدود ۳ میلیارد پوند، که ۷۵درصد آن به‌صورت یارانه مستقیم می­باشد، از طرف سیاست­های مشترک کشاورزی اروپا[۲] دریافت می­کنند. وزیر محیط‌زیست انگلیس، مایکل گو[۳]، اعلام کرد که دولت برنامه پرداخت مستقیم یارانه را تا چندین سال (حداقل دو سال) ادامه خواهد داد تا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به کشاورزان آسیب نزند. در همین ارتباط یکی از مقامات دولتی گفته است که این مدت احتمالاً پنج سال بعد از برگزیت (یعنی تا سال ۲۰۲۴) خواهد بود.

به گفته مایکل گو در کنفرانس آکسفورد، این درآمد تضمین‌شده برای کشاورزان باید بتواند زمان لازم برای تغییرات مدل کسب‌وکار را فراهم آورد و سرمایه‌گذاری‌های موردنیاز جهت هماهنگی با تغییرات جدید در سیستم کشاورزی انگلیس را تأمین کند. بریتانیا در برنامه برگزیت به دنبال جذب مشارکت عمومی مردم در بخش کشاورزی است

بریتانیا سیاست­ مشترک کشاورزی اروپا یا CAP را هم‌زمان با خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ ترک خواهد کرد. اما به دنبال دوره‌­ی انتقالی است تا بتواند روابطش با بروکسل را همچون گذشته ادامه دهد. مایکل گو سیاست­ مشترک کشاورزی اروپا را اساساً ناقص می­داند و می‌گوید که روش­های پرداخت به زمین‌داران که در سیاست­های مشترک کشاورزی در نظر گرفته‌شده اصولاً ناعادلانه بوده است.

در طول دوره­‌ی انتقال[۴]، دولت انگلیس به دنبال کاهش پرداختی به زمین‌داران بزرگ خواهد بود. به گفته­‌ی گو، یک سیستم جدید پرداخت یارانه پس از برگزیت به‌منظور حفاظت از محیط‌زیست در نظر گرفته می‌شود که افزایش جنگل‌کاری و تنوع زیستی ازجمله دستاوردهای آن خواهد بود. بنا به اعلام مقامات انگلیس امکان دسترسی عموم به مزارع (به‌طوری‌که عموم مردم بتوانند با استفاده از زمین­های موجود به کشاورزی بپردازند)، و استفاده­‌ی نوآورانه از فناوری می­تواند راهی برای استفاده از درآمدهای عمومی در بخش کشاورزی باشد.

 

لینک خبر مربوطه:

https://www.euractiv.com/section/uk-europe/news/uk-to-continue-farm-subsidies-for-five-years-after-brexit/

[۱] National Farmers Union (NFU)

[۲] Common Agricultural Policy

[۳] Michael Gove

[۴] transition period

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: