۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۵

چندین بار مراجعه به سازمان محیط زیست برای راه اندازی یک واحد صنعتی

تاسیس یک واحد صنعتی در دو مرحله صدور جواز تأسیس و صدور پروانه بهره‌برداری تحت نظارت سازمان محیط‌زیست انجام می‌شود. برای این امر، هر واحد صنعتی پس از تکمیل پرسشنامه زیست‌محیطی به اداره کل حفاظت محیط‌زیست مراجعه می‌کند و درخواستش بررسی می‌شود. این فرایند چندین بار طی می‌شود تا مجوز نهایی صادر شود. سپری کردن این فرایند زمان‌بر و خسته‌کننده است.

به گزارش عیارآنلاین، واحدهای صنعتی و تولیدی برای شروع فعالیت خود نیازمند کسب مجوزهای مختلفی از دستگاه‌های مربوطه هستند. یکی از موانع توسعه صنعتی در کشور، فرآیند طولانی اخذ مجوز است که نیازمند به‌روزرسانی و روان‌سازی قوانین و مقررات مربوطه در جهت تسهیل و بهبود فضای کسب و کار است. رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیر خود با هیئت دولت در تبیین مدیریت اقتصادی فرمودند: «برطرف کردن موانع و بهبود فضای کسب‌وکار» یکی از ارکان مهم مدیریت اقتصادی کشور است.

یکی از دستگاه‌هایی مسئول بررسی و صدور مجوز، سازمان حفاظت محیط‌‌زیست است. به این شکل که در ایجاد یک واحد صنعتی در دو مرحله صدور جواز تأسیس و صدور پروانه بهره‌برداری تحت نظارت سازمان محیط‌زیست انجام می‌شود. برای این امر، هر واحد صنعتی پس از تکمیل پرسشنامه زیست‌محیطی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان، اگر نظر اداره کل بر آن شد که طرح یا پروژه نیازی به ارائه گزارش ارزیابی دارد، بایستی گزارش ارزیابی اثرات محیط‌زیستی تهیه شود. در غیر این صورت پرونده در راستای تعیین کد ضوابط و استقرار صنایع در جریان کار اداره کل قرار می‌گیرد.
فرایند اخذ مجوز برای واحدهای صنعتی به شرح زیر است:

  1. استعلام مکان طرح از اداره کل استان: در گام اول اداره کل استان، محل قرارگیری پروژه یا طرح را با ضوابط استقرار صنایع مطابقت داده و نظر خود را به متقاضی اعلام می‌کند.
  2. استعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت یا جهاد کشاورزی از اداره کل: پس از صدور مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و یا سازمان جهاد کشاورزی، پرونده با جواز تأسیس به اداره کل جهت اعلام نظر ارجاع می‌شود.
  3. تکمیل پرونده در اداره کل و بررسی موضوع: در این مرحله متقاضی موظف به ارائه طرح توجیهی ) فرآیند تولید) است. پس از ارائه این طرح، بررسی فرآیند تولید واحد متقاضی و تهیه و تنظیم پرسشنامه زیست‌محیطی جهت تعیین کد استقرار توسط اداره کل محیط‌زیست استان شروع می‌شود و استان پس از بررسی، کد استقرار واحد را اعلام می‌کند.
  4. بررسی در دفتر ارزیابی زیست‌محیطی: پس از بررسی کارگروه ضوابط استقرار صنایع، بررسی پرونده متقاضی شامل فرآیند و نحوه تولید، ظرفیت تولید، پرسشنامه زیست‌محیطی و تصویر جواز تأسیس واحد و محل پیشنهادی استقرار واحد در کارگروه ماده ۷ ضوابط استقرار صنایع و واحدهای خدماتی شروع می‌شود.
  5. بررسی مجدد در اداره کل پس از تعیین کد جدید: بررسی محل پیشنهادی جهت استقرار واحد توسط اداره کل محیط‌زیست استان با رعایت ضوابط اعلام شده انجام می‌گیرد.

هنگامی‌که کلیه عملیات ساختمانی واحد صنعتی به اتمام رسید و خط آزمایشی تولید واحد فعال گردید، سازمان ذی‌ربط (صنعت و…) در زمینه صدور پروانه بهره‌برداری از سازمان محیط‌زیست استعلام می‌نماید. چنانچه در طی بازدید کارشناسی مشخص گردد که واحد مذکور ضوابط و استانداردهای زیست‌محیطی را رعایت ننموده است از صدور پروانه بهره‌برداری واحد صنعتی جلوگیری به عمل خواهد آمد.

همان‌گونه که مشاهده می‌شود مراحل اخذ مجوز واحدهای صنعتی از سازمان حفاظت محیط‌زیست زمان‌بر است. به عبارت دیگر ابتدا می‌بایست مکان طرح را استعلام کنند، سپس گردش کار در سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزی صورت گیرد و بعد از آن فرآیند تولید در سازمان بررسی شود، سپس ارزیابی اثرات زیست‌محیطی انجام شود و در آخر بررسی نهایی و صدور مجوز انجام گیرد. پس از ساخت طرح، باید مجوز بهره‌برداری اخذ نماید. ضمن اینکه در طی احداث واحد صنعتی سازمان حفاظت محیط‌زیست بر اجرا شدن ضوابط زیست‌محیطی از سوی متقاضی نظارت داشته در صورت وجود هرگونه تخلفی می‌تواند نسبت به جلوگیری  از ادامه فعالیت‌های واحد اقدام نماید. سپری کردن این مراحل زمان‌بر و خسته‌کننده است.

پیشنهاد می‌شود فرآیند اخذ مجوز به صورتی اصلاح شود که تولیدکننده یا صنعت‌گر فقط یک بار به سازمان حفاظت محیط‌زیست مراجعه کند. به تعبیر دیگر یا در مرحله قبل از صدور مجوز یا بعد از صدور مجوز اولیه توسط دستگاه اجرایی مربوط همه مراحل مربوط به سازمان حفاظت محیط‌زیست اعم از انطباق با ضوابط استقرار، ارزیابی اثرات زیست‌محیطی، بررسی فرآیندهای تولید و … در سازمان بررسی و اعلام نظر شود.

 

۱ دیدگاه

  1. یاس :

    در ایران ماموریت همه سازمانها نه گفتن به مردم است تولید واحداث واحد تولیدی جهت رفع بیکاری وخودکفایی در همه زمینه ها یک مورد از تلاش مردم در این جامعه است ووجود مدیران نالایق که عملا راه نرفتن را تنها چاره نیفتادن مدانند به همه در همه زمینه ها نه میگویند تا خدای ناکرده در حوزه مهم مدیریتشان اشتباهی صورت نگیرد اگر هیچ کاری نکنند اشتباهی هم نمیکنند چون در هیچ مرحلهای از پستشان کسی از انها عملکر د نمیخواهد ولی اگر اشتباهی درحین انجام کاری مرتکب بشوند ممکن است مورد شماتت مردم ومدیران بالا قرار گیرند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: