۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

پتروشیمی‌ها ارز خود را تحت نظارت دولت در بازار عرضه کنند

هدایت‌الله خادمی با اشاره رانت خوراک پتروشیمی‌ها گفت: با توجه به نوسانات شدید ارزی در کشور، پتروشیمی‌ها باید دلارهای خود را تحت نظارت دولت وارد چرخه اقتصادی کشور کنند. اما مشاهده می‌کنیم که این شرکت‌ها علیرغم دریافت خوراک ارزان، درآمدهای ارزی خود را وارد کشور نمی‌کنند و اگر هم وارد می‌کنند با ارز آزاد می‌فروشند.

به گزارش عیارآنلاین، پس از اعلام تک نرخی ارز و الزام عرضه ارز صادرکنندگان عمده نظیر پتروشیمی‌ها در سامانه نیما، در واقعیت این سیاست اجرایی نشد و مورد انتقاد شدید انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی قرار گرفت. فلذا دولت تلاش کرد تا با تخفیف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها آنها را به عرضه ارز خود در سامانه نیما تشویق کند. در حال حاضر باتوجه به تغییر سیاست ارزی دولت و راه اندازی بازار ثانویه به نظر میرسد که تخفیف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها باید برداشته شده و به حالت عادی بازگردد.

در این راستا هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درباره طرح دو فوریتی خوراک پتروشیمی گفت: موضوع اصلی در این طرح این است که دولت نرخ خوراک را با قیمت ارزان به شرکت‌های پتروشیمی می‌دهد و شرکت های پتروشیمی با نرخ ۳۸۰۰ تومانی، ریال به دولت می دهند. آن هم در وضعیتی که کشور نیاز به دلار دارد. در این میان شرکت های پتروشیمی­ با اینکه خوراک ارزان می گرفتند، تلاش نمی­کردند که محصولی با ارزشی تولید کنند. براین اساس آنها با کمترین کار و پروسسی روی گاز،  آن را تبدیل به متانول می کنند که خود متانول ماده­ خام است و در ایران هم چندان استفاده­ای ندارد. لذا همه­ این تولیدات که در واقع یک ماده خام به شمار می رود، صادر می شود.

وی با اشاره به حاشیه سود بالای پتروشیمی‌ها ادامه داد: این در شرایطی است که حاشیه سود این شرکت‌ها خیلی خوب است و گاهی ۴۰ درصد و یا ۴۵ درصد سود دارند، ولی درآمد مذکور را وارد کشور نمی­کردند و اگر هم وارد می­کردند با ارز آزاد می­فروختند. بنابراین یک وضعیت غیرمنطقی پیش آمده بود. مشکل اساسی­تری که این روند ایجاد می­کند این است که پتروشیمی­ها زیاد اشتغال ایجاد نمی‌کنند، بلکه صنایع پایین دستی پتروشیمی اشتغال زا هستند. حال در شرایطی که این شرکت ها فقط متانول تولید می­کند و راحت می­فروشد به تبع، دنبال محصولاتی که مورد نیاز صنایع پایین دستی باشند، نمی روند و این مساله باعث رکود در صنایع پایین دستی می شود که در حال حاضر نیز با آن مواجه هستیم.

هدایت الله خادمی با اشاره به ضرورت مدیریت و نظارت بر ارز حاصله از صادرات فرآورده‌های پتروشیمی‌ها تاکید کرد: بنابراین عقل حکم می­کند در شرایطی که شرکت‌های پتروشیمی­ سایر کشورها که خوراک را به قیمت بین­المللی می­خرند و تبدیل به فرآورده با ­ارزش می­کنند و در عین حال سودده هم هستند، ما هم در داخل از چنین رویه‌ای تبعیت کنیم. در این وضعیت باید نرخ خوراک منطقی باشد و شرکت‌ها هم دلارهای خود را تحت نظارت دولت وارد چرخه اقتصادی کشور کنند. این حداقل انتظاری است که از صنایع پتروشیمی می رود.

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: در غیر این صورت رانت و فساد ایجاد می شود. در حال حاضر هم این اختیار را به وزارت نفت داده اند که اگر شرکت های پتروشیمی چنین روالی را طی نکنند، هیات مدیره بتواند جابه جایی انجام بدهند که به نظر من این اختیار را قبلاً هم داشته اند.

وی در مورد طرح دو فوریتی الزام دولت به تسویه حساب ارزی با خریداران داخلی گاز، نفت خام و میعانات گازی افزود: این طرح در حال حاضر باید به کمیسیون های اقتصاد و انرژی بیاید تا بررسی نهایی بر روی آن صورت گیرد اما کمیسیون اصلی بررسی آن، کمیسیون انرژی است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: