۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۹
پاسخ به شبهات درباره بورس نفت-هفتم

آمادگی بورس برای پوشش ریسک و بازار کاغذی معاملات نفتی

برخی از مدیران نفتی و کارشناسان، معتقدند در بورس انرژی ایران مبادلات کاغذی اتفاق نمی‌افتد و درنتیجه پوشش ریسک برای خریدار و فروشنده وجود ندارد. اما طبق گفته مسئولین و کارشناسان بورس در بورس‌های ایران بازار کاغذی وجود دارد و هم‌اکنون برخی از کالاها در بورس به‌صورت آتی در حال معامله هستند.

به گزارش عیارآنلاین، با مطرح‌شدن موضوع عرضه نفت خام در بورس برخی از مدیران نفتی کشور و برخی از کارشناسان مخالفت‌هایی در خصوص این عرضه ابراز می‌کنند یکی از نقدهایی که این کارشناسان به موضوع عرضه نفت در بورس دارند نبود بازار مشتقه (کاغذی) در بورس ایران است. این کارشناسان معتقدند زمانی که در بورس بازار (کاغذی) وجود نداشته باشد و معاملات به‌صورت سَلَف یا آتی انجام نشود. عملا پوشش ریسک برای خریداران و فروشندگان اتفاق نمی‌افتد. این مهم می‌تواند کار معاملات بورس را با مشکل مواجه کند. این‌گونه اظهارنظرها در حالی است که شرکت ملی نفت خود در حال حاضر معاملات فیزیکی بلندمدتی با کشورهای خارجی دارد که پوشش ریسکی در آن صورت نمی پذیرد. در این یادداشت به این موضوع پرداخته‌شده است. تا روشن شود آیا چنین نقدهایی به ساختار بورس وارد است یا ادعاهای مطرح‌شده خلاف واقع است.

فروش نفت در بورس هم به‌ صورت فیزیکی هم به‌ صورت کاغذی

عرضه نفت در بورس در مرحله اول به‌صورت فیزیکی خواهد بود. بخش خصوصی در مزایده نفت در بورس شرکت می‌کند و در صورت کسب امتیاز خرید و ارائه بیش‌ترین قیمت، با توجه به شرایط ذکر شده در قرارداد نفت ظرف چند روز یا چند ماه به آن‌ها تحویل داده می‌شود. اگر تحویل چند روزه باشد طبیعی است چون زمان خرید و تحویل کوتاه است اختلاف قیمتی که بخواهد خریدار یا فروشنده را تهدید کند وجود ندارد. لذا نیازی به معامله در بازار آتی برای پوشش ریسک وجود ندارد. اما برخی از معاملات ممکن است ماهانه باشد و موعد تحویل محموله یک ماه یا چند ماه بعد باشد. باید به این نکته توجه کرد که هم‌اکنون شرکت ملی نفت، نفت خود را به‌صورت قراردادهای یک‌ماهه و چندماهه بدون هیچ‌گونه پوشش ریسک به فروش می‌رساند و بخش خصوصی هم به‌عنوان خریدار نفت، در صورت عرضه نفت در بورس بدون بازار آتی آمادگی خود جهت خرید نفت را اعلام کرده است. بنابراین عرضه نفت در بورس بدون بازار کاغذی مشکلی نخواهد داشت زیرا اولا فروش نفت بدون پوشش ریسک امری عادی و جاری در شرکت ملی نفت است و دوما بخش خصوصی حاضر به خرید نفت  بدون بازار کاغذی است و پوشش ریسک و نگرانی برای این بخش در حوزه فعالیت شرکت ملی نفت نمی‌باشد.

اما اگر بنا به دلایل مختلف  قرار بر این باشد که نفت به‌صورت سلف یا آتی به فروش رسد. ایجاد بازار کاغذی در بورس برای نفت محدودیتی ندارد چراکه ظرفیت آن در بورس وجود دارد و یک دهه است که در بازار سرمایه معاملات آتی صورت می‌پذیرد. برای مثال هم‌اکنون در بورس، معاملات آتی سکه  در حال انجام شدن است. بنابراین شرایط برای ایجاد بازار آتی بورس هم به لحاظ نرم‌افزاری و هم به لحاظ مقررات محیا است و هیچ محدودیت ساختاری‌ای وجود ندارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: