عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با عیار آنلاین:

بورس نفت یک کار حساب شده برای دور زدن تحریم‌های نفتی است

عزت‌الله یوسفیان ملا با اشاره به ضرورت مشارکت بخش خصوصی در صادرات نفت گفت: عرضه نفت در بورس باعث می‌شود افرادی که ابتکار و قدرت فروش نفت را دارند بتوانند به صورت قانونی در بازار وارد شوند و نفت بخرند و نباید چنین استعدادهایی را سرکوب کرد.

به گزارش عیارآنلاین، با توجه به بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی از اواسط آبان ماه، بررسی راهکارهای موجود برای مقابله‌ی با آن بیش از گذشته اهمیت می‌یابد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز صنعت و معدن، عرضه نفت در بورس را یکی از راهکارهای عملیاتی برای دور زدن تحریم های نفتی معرفی کرد که این اظهارات واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت.

در این راستا عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درباره طرح عرضه نفت در بورس گفت: تصمیم اسحاق جهانگیری یک راهکار بزرگ برای مقابله با فساد است. در زمان تحریم، افراد حقیقی و حقوقی می‌گفتند که شما نمی‌توانید نفت بفروشید اما ما مسیرهایی داریم که این امکان برایمان مقدور است. نتیجه این روند و جابه جایی های ارزی، بابک زنجانی بود. در این میان برخی دستگاه های دولتی هم متاسفانه نفت را بردند اما پولی به خزانه واریز نکردند.

وی ادامه داد: حال در شرایط عرضه نفت در بورس، افرادی که ابتکار و قدرت فروش نفت را دارند می توانند به صورت قانونی در بازار وارد شوند و نفت بخرند و نباید چنین استعدادهایی را سرکوب کرد. بورس نفت یک کار حساب شده و قانونی برای دور زدن تحریم‌های نفتی است که احتمال ایجاد فساد را کاهش می‌دهد. رونق در این بازار، ایجاد رقابت می کند و این رقابت ممکن است تبدیل به رفاقت تجاری شود و با هم شریک شوند و این دقیقا در جهت مقابله با مفاسد اقتصادی است.

یوسفیان ملا با اشاره ضرورت شفافیت در سازوکار فروش نفت گفت: اما پیش از این، مسائل در پشت پرده بود و باعث بروز فساد می شد. در این راستا بحث مفاسد اقتصادی بارها مورد بررسی قرار گرفته که چه اتفاقات پشت پرده ای رخ داده است و لذا اولین گام برای مبارزه با فساد در دنیا، ایجاد شفافیت در امور است.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: