رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

در مسیر عرضه نفت در بورس کارشکنی وجود دارد

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به دلایل شکست تجربه‌های قبلی عرضه نفت در بورس گفت: در معاملات قبلی وزارت نفت به حدی قیمت را بالا اعلام کرد که معامله‌ای صورت نگیرد. در واقع کارشکنی وزارت نفت از آنجا شروع شد و در حال حاضر نیر ادامه دارد.

به گزارش عیارآنلاین، پس از دستور ترامپ مبنی بر خروج از برجام و بازگشت مجدد تحریم های نفتی از اواسط آبان ماه احتمال ایجاد شرایطی مانند سال ۹۰ و کاهش صادرات نفت کشور وجود دارد که این موضوع در کنار وابستگی شدید دولت به درآمدهای نفتی میتواند زمینه ساز یک شوک اقتصادی و ایجاد نابسامانی های اجتماعی شود. در نتیجه بررسی راهکارهای موجود برای مقابله با تحریم‌های نفتی بیش از پیش حائز اهمیت است. کارشناسان معتقدند عرضه نفت در بورس و مشارکت بخش خصوصی در صادرات نفت یکی از راهکارهای دور زدن تحریم‌های نفتی است.

در این راستا محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت راه اندازی بورس نفت برای مقابله با تحریم های نفتی گفت: پیش از جریان تحریم‌ها ما تمام تلاشمان این بود که کمک کنیم دولت از تصدی‌گری خارج شود. یکی از این عرصه‌ها هم ایجاد ساختاری شفاف برای خرید و فروش نفت است که برای مثال در بورس انرژی، یا نفت یا کالا این عرضه و تقاضا صورت گیرد اما مقاومت های شدیدی صورت گرفت.

وی در ادامه به بررسی دلایل شکست تجربه‌های قبلی عرضه نفت در بورس پرداخت و گفت: من خاطرم هست که در دولت احمدی نژاد هم وقتی که حتی وزیر نفت و اقتصاد در بورس کالا، معاملات نفت خام را هم افتتاح کردند وزارت نفت به حدی قیمت را بالا اعلام کرد که معامله‌ای صورت نگرفت. در واقع کارشکنی از آنجا شروع شد.

پورابراهیمی افزود: در حال حاضر هم همان مقاومت ها وجود دارد. ما تلاشمان این است که در شرایطی که با تحریم روبرو هستیم، از ظرفیت بخش خصوصی چه در بورس کالا یا انرژی به صورت شفاف استفاده کنیم. در اینجا آنچه مهم این است که معاملات بتواند توسط بخش دولت در سامانه ارائه شود و بخش خصوصی نفت را خریداری کند و خودش صادرات را انجام دهد. لذا یکی از راه های مقابله با تحریم نفتی، همین عرضه نفت در بورس است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: