گفتگو عیارآنلاین با شش نماینده مجلس

موافقان و مخالفان شفافیت آراء نمایندگان چه می‌گویند؟

یکی از موارد مهمی که باید بصورت دقیق و بروز به اطلاع مردم برسد، آراء نمایندگان در صحن مجلس است. افزایش دقت و مسئولیت پذیری رای دهندگان، نظم بخشی به جلسات مجلس و الزام نمایندگان به مشارکت فعال در رای گیری‌ها، افزایش کارآمدی مجلس، استفاده محققین و پژوهشگران از  داده‌های حاصل از انتشار آراء صحن و غیره ازجمله مهم‌ترین فواید شفافیت آراء نمایندگان مجلس است.

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی وظایف گوناگون و بسیار مهمی را برعهده دارند و این گستردگی و اهمیت وظایف اختیارات بسیار زیادی را نیز به صورت قانونی به آنها داده است. این نمایندگان که در واقع وکلای مردم هستند، از طرف آنان مامور به انجام وظایف نظارت و قانون‌گذاری شده‌اند. بدیهی است که یکی از ابتدائی ترین حقوق موکل ( مردم) اطلاع دقیق از فعالیت‌ها، تصمیمات و به طور کلی رفتار وکیل خود ( نماینده مجلس) است.

در همین راستا، یکی از موارد مهمی که باید بصورت دقیق و بروز به اطلاع مردم برسد، آراء نمایندگان در صحن مجلس است. افزایش دقت و مسئولیت پذیری رای دهندگان، نظم بخشی به جلسات مجلس و الزام نمایندگان به مشارکت فعال در رای گیری‌ها، افزایش کارآمدی مجلس، استفاده محققین و پژوهشگران از  داده‌های حاصل از انتشار آراء صحن و غیره ازجمله مهم‌ترین فواید شفافیت آراء نمایندگان مجلس است.

با توجه به اهمیت موضوع پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفتگویی با برخی از اعضای کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی و هیئت رئیسه مجلس داشته که متن آن به شرح زیر است.

مبارزه با عافیت طلبی و افزایش منفعت ملی نتیجه شفافیت آراء نمایندگان مجلس

عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس: شفافیت آراء نمایندگان دارای جنبه‌های مثبت زیادی است. اولین جنبه مثبت این است که مردم مطلع خواهند شد که نماینده‌های آن‌ها کدام خط و مسیری را دنبال می‌کنند. این موضوع بخصوص در کشور ما که احزاب‌ سیاسی وجود ندارند تاثیر زیادی در انتخابات دارد. با عملی شدن شفافیت آرا، نمایندگان مجلس دچار تغییر خط مشی نمی‌شوند.

وی ادامه داد: برای مثال لایحه‌ای به مجلس می‌آید و در مجلس دو فراکسیون عمده وجود دارد که نظراتشون متفاوت است. افرادی که عضو فراکسیون‌ها هستند موضع شان حرف فراکسیون است. این وسط شفافیت آراء کمک می‌کند که افراد عضو فراکسیون‌ها رای شان مشخص شود. علاوه بر آن با شفافیت آراء  نمایندگان مجلس، مشخص خواهد شد منتخبین مردم پیرامون تصمیم‌های کلان و اساسی کشور همچون برجام،  FATF چگونه عمل کرده‌اند.

عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس افزود: در کنار موارد مطرح شده در بعضی لوایح مشخص بودن آرا نمایندگان ضرورت دارد. شفافیت آرا نمایندگان مجلس منجر به این خواهد شد که نمایندگان به دنبال عافیت طلبی نباشند که این خود منفعت ملی را به دنبال خواهد داشت. درحال حاضر چندین طرح پیرامون شفافیت آرا در مجلس وجود دارد، جلسه‌ای پیرامون این موضوع داشتیم و مقرر شد این طرح‌ها تجمیع شوند و یک طرح واحدی به تصویب رسد.

اینکه بگوییم بعضی طرح‌ها و لوایح حساس و امنیتی هستند و مردم نباید در جریان آراء آن باشند اشتباه است

مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس: همه چیز در کشور باید شفاف شود. اصل وجود حاکمیت برای مردم است. مردم حکومتی تشکیل داده‌ و نمایندگان مجلس را هم انتخاب کرده‌اند و باید نسبت به آرای آن‌ها آگاهی داشته باشند.

وی ادامه داد: حتی اینکه بگوییم موردی امنیتی و حساس است به همین دلیل مردم نباید در جریان باشند اشتباه است. در بسیاری از کشورهای دنیا شفافیت آرای نمایندگان عملی شده و هیچ مشکلی هم به وجود نیامده است.

کلیات شفافیت آرای نمایندگان را قبول دارم ولی در جزئیات مباحثی وجود دارد

محمد دهقان، عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس: دو طرح پیرامون شفافیت آراء نمایندگان در مجلس شورای اسلامی وجود دارد. پیشنهاد دهنده طرح اول آقای حاجی دلیگانی هستند و طرح دوم را هم آقای ذوالنور تهیه کرده‌اند.

وی ادامه داد: بنده به عنوان موافق شفافیت آراء نمایندگان، طرح آقای ذوالنور را امضاء کرده‌ام. کلیات شفافیت آراء نمایندگان را قبول دارم ولی در جزئیات مباحثی وجود دارد که باید بررسی شود.

امیدواریم هرچه سریع‌تر طرح شفافیت آراء نمایندگان توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصل شود

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس: پیشنهاد تجمیع دو طرح شفافیت آراء نمایندگان را به هیئت رئیسه داده‌ایم، امیدواریم هرچه سریع‌تر این اقدام عملی شود. هیئت رئیسه طرح مذکور را دریافت کرده ولی اعلام وصول نشده است.

وی ادامه داد:  در آینده‌ای نزدیک این طرح اعلام وصول خواهد شد. درحال حاضر، طرح شفایت آراء نمایندگان در صف دوم طرح‌های مورد بررسی هیئت رئیسه مجلس قرار دارد.

شفافیت، طفره رفتن و افزایش آراء ممتنع در مجلس را به دنبال دارد

عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس: شفافیت آراء  در رفتار، گفتار و تصمیمات نمایندگان مجلس تاثیرات مثبتی دارد. اما در بسیاری از موضوعات رای نمایندگان اگر محرمانه نباشد می‌تواند اثرات سوء داشته باشد. در تمام دستگاه‌ها به همین شکل است، موضوعات طبقه‌بندی شده و بسته به اهمیتی که دارند منتشر و رسانه‌ای می‌شوند. وقتی نماینده‌ای به لایحه یا طرحی رای می‌دهد مخالفان و موافقانی پیدا خواهد کرد، موافقان از آن تشکر ولی مخالفان به آن ناسزا خواهند گفت.

وی ادامه داد:  در نهایت نتیجه این خواهد شد که نمایندگان مجلس از دادن رای طفره خواهند رفت و  در صورت مشارکت رای ممتنع خواهند داد. علاوه بر آن نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود با مشکلاتی مواجه خواهند شد و باید پاسخگویی مردم باشند.

وی با بیان اینکه در استیضاح آقای رئیس جمهور بسیاری از نمایندگان پای امضاء خود نه ایستادن گفت: شفافیت آراء نمایندگان منجر به این می‌شود که نمایندگان قبل از استیضاح تحقیق کنند و بعد از استیضاح تبعات آن را قبول کنند.در کشورهای دیگر  چون نمایندگان مجلس از حزب وارد مجلس می‌شوند آراء خود را شفاف می‌کنند چون اجزاب یکپارچه هستند و اصلا  نیازی به پنهان کاری ندارند ولی در ایران نمایندگان به صورت شخصی تصمیم می‌گیرند.

شفافیت آراء نمایندگان، استقلال مجلس را تحت شعاع قرار می‌دهد

محمد حسین فرهنگی، عضو هیئت رئیسه مجلس: بنده طرح شفافیت آراء نمایندگان را امضاء کرده‌ام ولی نیاز به بررسی دقیق تر دارد  و تبعات آن نیز سنجیده ش.ئ.

وی ادامه داد: هدف مثبتی که تنظیم کنندگان طرح شفافیت آرا دارند این است که افکار عمومی در جریان قرار گیرند اما این فقط افکار عمومی نیستند بلکه تمام دستگاه‌ها در جریان کار مجلس قرار می‌گیرند و این زمینه‌ای برای فشار به مجلس می‌شود. نمونه چنین برخوردی طرح سوال از رئیس جمهور بود که همگان دیدند چه فشارهای به نمایندگان مجلس وارد شد. باید راهکارهای برای این موضوع پیدا کرد. شاید یک راهکار این باشد که بعد از تصویب هر قانونی، آرا منتشر شوند. البته در این مورد هم باز فشارهای وجود خواهد داشت.

بنده شخصاً با شفافیت آراء نمایندگان مجلس مخالف هستم

بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: طرح شفافیت آرا نمایندگان به هیئت رئیسه داده نشده چون قاعدتاً باید اعلام وصول می‌شد. تصویب این طرح بستگی به آراء نمایندگان مجلس بستگی دارد ولی بنده شخصاً با  شفایت آراء نمایندگان مخالف هستم.

 

 

۱ دیدگاه

  1. دانشجو :

    سلام … گزارش رو خوندم … مصاحبه های خوبی بود … خسته نباشید واقعا … باز پیگیری برای شفافیت رو خواهشا با تمام قدرت ادامه بدید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: