دو عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در گفتگو با عیارآنلاین:

با ورود آستان قدس به پروژه چابهار-سرخس شرق کشور آباد می‌شود

آستان قدس رضوی به عنوان یکی از نهادهای تاثیرگذار در آبادنی شرق کشور و در راستای اجرای بخشی از ماموریت‌های محرومیت‌زدایی خود می‌تواند به عنوان متولی پروژه اتصال ریلی چابهار به سرخس، زیرساخت لازم برای شکوفایی اقتصادی، اشتغال و ارتقاء امنیت را در این منطقه فراهم آورد.

به گزارش عیارآنلاین، راه‌آهن چابهار ـ سرخس یکی از اولویت‌های زیرساختی شبکه ریلی است که تکمیل آن علاوه بر کسب منافع ملی حاصل از درآمدهای ترانزیتی، اقتصاد شرق کشور را دچار تحول خواهد کرد. محور ریلی چابهار ـ سرخس از ۲ قطعه اصلی تشکیل‌شده است. قطعه اول آن از چابهار تا زاهدان، امکان اتصال چابهار به شبکه ریلی و قطعه دوم آن، امکان اتصال زاهدان به بیرجند و نهایتاً اتصال به سرخس را فراهم می‌کند. عملیات عمرانی قطعه اول با طول ۵۸۰ کیلومتر، از سال ۸۹ وارد فاز اجرایی شده و هم‌اکنون پس از گذشت ۸ سال از شروع پروژه دارای پیشرفت حدود ۳۵ درصدی است.

طبق گفته مسئولین، کمبود منابع مالی یکی از مهم‌ترین دلایل عدم پیشرفت فیزیکی قابل توجه پروژه چابهار سرخس است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، آستان قدس رضوی (ع) به عنوان یکی از نهادهای تاثیرگذار در آبادنی شرق کشور و در راستای اجرای بخشی از ماموریت‌های محرومیت‌زدایی خود بویژه در شرق کشور می‌تواند به عنوان متولی این پروژه، زیرساخت لازم برای شکوفایی اقتصادی، اشتغال و ارتقاء امنیت در این منطقه را با ساخت و بهره‌برداری از محور ریلی چابهار به سرخس، فراهم آورد.

در همین راستا پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفتگویی با دو تن از اعضای مجمع نمایندگان شرق کشور، پیرامون مشارکت آستان قدس رضوی در تامین منابع مالی پروژه اتصال ریلی چابهار به سرخس داشته که متن آن به شرح زیر است.

حبیب اله دهمرده، عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در خصوص اهمیت پروژه اتصال ریلی چابهار به سرخس گفت: مقام معظم رهبری در بازدیدی که از استان سیستان و بلوچستان داشتند فرمودند اگر چابهار فعال شود شرق کشور متحول می‌شود. درحال حاضر شرق کشور به دلیل عدم وجود زیرساختی‌های اقتصادی دارای جمعیت پائینی است. تکمیل و بهره‌برداری راه آهن چابهار-سرخس قدمی بزرگ در راستایی ایجاد این زیرساخت‌ها و جلوگیری از کاهش جمعیت است.

وی ادامه داد: احداث این کریدور ریلی تاثیر فراوانی بر عدالت اجتماعی، تعادل بخشی اقتصادی، جلوگیری از حاشیه‌نشینی، کوچ و مهاجرت دارد.

دهمرده درخصوص ظرفیت‌های موجود در شرق کشور گفت: خطوط مرزی واقع در شرق کشور، فرصت‌های صادراتی فراوانی برای محصولات ایرانی به وجود آورده‌اند. کالایی نظیر کبریت تا انواع و اقسام محصولات در کشورهای همسایه شرقی بازار دارند. معادن فراوان، بندر چابهار و فرصت‌های کشاورزی از دیگر پتانسیل‌های شرق کشور هستند.

عضو مجمع نمایندگان شرق کشور پیرامون مشارکت آستان قدس رضوی در تامین منابع مالی پروژه چابهار-سرخس گفت: آستان قدس رضوی ظرفیت‌های فنی و اقتصادی لازم برای مشارکت مالی در پروژه چابهار-سرخس را دارد. اگر آستان قدس در این پروژه سرمایه‌گذاری نکند باید به مسئولین این مجموعه خرده گرفت. چراکه سرمایه‌گذاری در پروژه چابهار-سرخس قدمی در راستای محرومیت‌زدایی از شرق کشور است.

علی کرد، عضو دیگر مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان  پیرامون پروژه اتصال ریلی چابهار به سرخس گفت: به وسیله این کریدور ریلی  بندر چابهار به شمال شرق ایران و کشورهای حوزه آسیای میانه متصل می‌شود در همین راستا، تکمیل و بهره‌برداری هرچه سریع‌تر این محور ریلی زمینه‌های توسعه و آبادانی، امنیت و اشتغال را برای شرق کشور فراهم می‌کند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در خصوص پیشرفت فیزیکی خط ریلی چابهار به سرخس گفت: محور ریلی چابهار-سرخس از دو قطعه تشکیل شده است. قطعه اول آن اتصال چابهار به زاهدان است که دارای پیشرفت ۳۰ درصدی می‌باشد. قطعه دوم آن که اتصال زاهدان به سرخس است از پیشرفت فیزیکی قابل توجهی برخوردار نیست.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درخصوص پتانسیل‌های شرق کشور افزود: مرزهای فراوان، ظرفیت‌های کشاورزی، دامپروری، گردشگری، معادن فراوان و مهم‌تر از همه وجود بندر چابهار که امکان ترانزیت کالا از آسیای میانه به شرق آسیا و بالعکس را فراهم کرده  از مهم‌‌ترین پتانسیل‌های شرق کشور است.

عضو مجمع نمایندگان شرق کشور پیرامون مشارکت آستان قدس رضوی در تامین منابع مالی خط ریلی چابهار-سرخس گفت: آستان قدس رضوی توانایی مشارکت و حل مشکلات مالی این پروژه را دارد. ما از آستان قدس استدعا داریم و  خواهش می‌کنیم توجه ویژه‌ای به کریدور ریلی چابهار سرخس داشته باشد. با تکمیل این پروژه امکان مسافرت سالانه بیش از ۲۰۰ هزار زائر از شرق کشور به عتبات و عالیات و مشهد مقدس فراهم می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: